Produkcja wzrosła bardziej niż oczekiwano

Produkcja wzrosła bardziej niż oczekiwano
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-11-20 (18:41)

WYDARZENIE DNIA: Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 10,6 proc., wobec oczekiwań na poziomie 9,1 proc. Ceny produkcji wzrosły o 2,2 proc., wobec oczekiwanych 2,4 proc. Dane są więc ze wszech miar pozytywne - po pierwsze przewyższyły oczekiwania rynku, po drugie zdają się wskazywać, że wrześniowe spowolnienie tempa wzrostu produkcji do 5,2 proc. było tylko chwilowym wahnięciem.

Nawet po wyrównaniu sezonowym wzrost produkcji o 8,6 proc. wygląda zadowalająco. Wzrosła także produkcja budowlano-montażowa (o 4,3 proc.) w tym najbardziej w sektorze firm przygotowujących place budowlane (o 45,2 proc.), co jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Wolniejszy wzrost cen produkcji jest - ze zrozumiałych względów - dobrą wiadomością dla rynku. Ponadto dobre wieści nadeszły z USA - liczba rozpoczętych budów wzrosła o 3 proc., a oczekiwano spadku o 2,6 proc.

SYTUACJA NA GPW

Poranny wzrost WIG nie okazał się trwały, ale po szybkim osunięciu rynku, sytuacja ustabilizowała się. Niskie ceny i spokój na rynku z pozoru nie zachęcały do działania, ale w miarę jak stabilizacja przedłużała się, inwestorzy dochodzili do wniosku, że pojawiły się realne szanse na zatrzymanie spadków, a być może także i odbicie. Akumulacja akcji w ciągu dnia pozwoliła na dynamiczną końcówkę. Po prawdzie nie tylko ona - zadecydowały dane z USA, które poprawiły humory inwestorom na wszystkich giełdach. Dla nas miało to ten efekt, że inwestorzy nabrali przekonania, że odbicie jest możliwe - stąd świetna końcówka sesji, która wyprowadziła WIG20 do poziomu najwyższego od trzech sesji, a indeksom sWIG i mWIG pozwoliła odrobić część porannych strat.

W tej sytuacji bilans sesji - akcje 74. spółek w górę, 228 w dół - nie wygląda tak źle.

GIEŁDY W EUROPIE

Pomimo silnych spadków na wczorajszej sesji w Stanach oraz dalszej przeceny banku Northern Rock, główne indeksy europejskie odrabiały dzisiaj straty. Inwestorzy najchętniej kupowali akcje spółek chemicznych, technologicznych oraz producentów samochodów, spekulując, że ostatnie spadki nie były uzasadnione biorąc pod uwagę wycenę fundamentalną przedsiębiorstw. Nastroje poprawiła również popołudniowa publikacja zza oceanu- ilość rozpoczętych budów nowych domów nieoczekiwanie wzrosła-co przerodziło się na zielone otwarcie na Wall Street. Co ciekawe, inwestorzy niespecjalnie przejęli się negatywną informacją z tegoż samego segmentu. Drugi największy amerykański bank hipoteczny szuka dodatkowego finansowania, bowiem straty na ryzykownych kredytach obniżyły jego kapitał podstawowy poniżej wymaganych minimów.

WALUTY

Rano euro pobiło kolejny rekord wobec dolara i na konsekwencje nie trzeba było długo czekać. Wielu inwestorów zakładało już odwrócenie trendu, a zlecenia stop-loss ustawione były siłą rzeczy w okoliach rekordu euro sprzed dwóch tygodni. Wyznaczenie nowego szczytu wywołało realizację zleceń stop-loss, co jeszcze przyspieszyło spadek dolara. W pewnym momencie euro wyceniane było na 1,4809 USD, co jest nowym rekordem. Po południu dolar odrobił część strat.

Jen nie powiększył już strat z rana. W porównaniu do poniedziałku w nocy spadł o 0,4 proc. do dolara i o 1,2 proc. do euro.

Dla złotego to dobry układ, który zaowocował spadkiem notowań dolara do 2,484 PLN. Euro potaniało do 3,67 PLN, a frank do 2,237 PLN.

SUROWCE

Silnie taniejący dolar przełożył się na wzrosty cen surowców na giełdach towarowych. Ropa podrożała o ponad jeden procent dochodząc do poziomu 93,50 USD za londyńską baryłkę brent, do czego przyczyniły się oczekiwania na spadek zapasów tego surowca. Warto jednak zauważyć, że wzrost cen ropy w kierunku 100 USD za baryłkę (w Nowym Jorku baryłka crude kosztuje już 95,50 USD) jest bardzo powolny, co sugeruje, że fundusze hedgingowe niechętnie zajmują długie pozycje obawiając się silnego odreagowania po osiągnięciu wspomnianej ceny. Na silne wzrosty nie pozwala również uspokojenie na Bliskim Wschodzie.

Wzrosła również cena miedzi, która odbiła się od ośmiomiesięcznego dołka po informacji o wzroście rozpoczętych budów nowych domów w Stanach. Amerykański rynek budowlany i gospodarka chińska to dwaj najwięksi konsumenci miedzi na świecie i rynek tego metalu jest szczególnie wrażliwy na wszelkie wiadomości ich dotyczące.

Złoto podrożało o 0,8 proc. do poziomu 795 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: