Rynki stopniowo wracają do trendów

Rynki stopniowo wracają do trendów
Data dodania: 2007-11-14 (09:56) Codzienny Puls Rynku IDM SA

Wczorajszy dzień przyniósł poprawę nastrojów na rynkach akcji. Wzrosty cen akcji przełożyły się na osłabienie jena i umocnienie walut wysokooprocentowanych. Po dwóch dniach silnych spadków, wzrosły również nieco ceny złota i ropy. Widzielibyśmy możliwość dalszych wzrostów cen tych dwóch aktywów przy utrzymującej się słabości dolara.

Dla ropy szczególnie ważny będzie czwartkowy raport Departamentu Energii nt. stanu zapasów. We wtorek rynki zaczęły stopniowo powracać do trendów. Obserwowane umocnienie dolara było chwilowe i nie zmienia długoterminowego scenariusza zakładającego uzasadniony spadek wartości waluty amerykańskiej.

W dniu dzisiejszym zapoznamy się z danymi z USA na temat inflacji PPI, natomiast jutro zostanie opublikowana inflacja CPI. Te dwa odczyty są szczególnie ważne. W ostatnim czasie inflacja zeszła na drugi plan, a większym powodem do zmartwień okazała się obecna kondycja gospodarki amerykańskiej. Wskaźnik inflacji PCE ukształtował się w III kwartale poniżej 2%, więc poniżej zakładanego przez Bernanke górnego poziomu dla inflacji. Zostaną również opublikowane dane na temat sprzedaży detalicznej. Jeśli w rzeczywistości dane te okażą się słabsze, to możemy spodziewać się odwrotu od dolara i wzrostu oczekiwań na kolejne obniżki stóp procentowych. Z punktu widzenia polityki monetarnej istotne będzie dzisiejsze wystąpienie szefa Fed na konferencji w instytucie Cato.

EURPLN

EURPLN zachowuje się bardzo stabilnie w ostatnim czasie, pozostają w zakresie wahań wyznaczonych przez linie poprowadzone po ostatnich minimach i maksimach na wykresie odpowiednio przebiegających na poziomie 3.62 i 3.65. Wczorajszy dzień przyniósł kontynuację osłabiania się złotego w okolice górnej granicy ograniczenia, jednak lepsze dane na temat bilansu płatniczego pomogły złotemu powrócić w bardziej neutralne okolice poniżej 3.64. Złoty będzie pod wpływem sytuacji na rynku międzynarodowym, a sygnałem do silniejszego ruchu będzie wybicie z wyżej wspomnianego zakresu wahań. Wtedy też otwieralibyśmy większe pozycje na EURPLN. Obecnie brak siły na test ważnego oporu na 3,65 prawdopodobnie przyczyni się do ponownego testu 3,62. Dzisiaj z Polski zostaną opublikowane dane na temat inflacji CPI oraz podaży pieniądza M3.

EURUSD

Eurodolar kontynuuje wzrosty, po tym jak silne wsparcie wynikające z geometrii i linii poprowadzonej po ostatnich minimach zostało obronione. Najbliższą strefę oporu wyznacza rejon 1,4660 i 1,4700, wyznaczony przez dwa zniesienia fib całości ostatniego ruchu korekcyjnego na EURUSD. Eurodolar będzie pod wpływem publikowanych dzisiaj danych ze strefy euro na temat wzrostu PKB, jak i z USA. Analitycy oczekują, że wzrost gospodarczy w strefie euro w III kwartale będzie wyższy niż w II kwartale. Natomiast jeśli dane z gospodarki amerykańskiej okażą się negatywne dla dolara, to możemy spodziewać się ataku na piątkowe maksimum na EURUSD. Poziom 1,4620 może być dobra okazją do zakupu eurodolara. Silne wsparcie wyznacza 1,4600.

GBPUSD

Dzisiaj poznamy kwartalny raport o inflacji Banku Anglii. Zarówno ostatnie dane na temat inflacji PPI, jak i inflacji CPI były wyższe od oczekiwań analityków. Pomimo, że po publikacji danych kurs GBPUSD zachowywał się dość stabilnie, to jednak później zgodnie z naszymi oczekiwaniami funtdolar kontynuował wzrosty. W dniu dzisiejszym widzielibyśmy kontynuację umacniania się funta w okolice 50% zniesienia fib na poziomie 2,0840.

Istotne wsparcie wyznacza obecnie poziom 2,07. Sądzimy, że może to być dobry poziom do wznawiania długich pozycji na GBPUSD, bo jak na razie na skutek spadku awersji do ryzyka nie ma większych powodów do ponownego umocnienia się dolara.

USDJPY

Na skutek poprawy nastrojów na giełdzie i spadku awersji do ryzyka jen kontynuuje osłabianie się. Brak siły na przełamanie istotnego wsparcia na poziomie 109,00 doprowadził do odbicia na USDJPY i obecnie celem dalszych wzrostów jest rejon 112,00. Potwierdzeniem ruchu właśnie w tym kierunku było przełamanie poziomu 110,80. Już poziom 111,80 wyznacza silne wsparcie wynikające ze zrównania się w 100% obecnego ruchu z impulse wzrostowym z poziomu 113,25 na 115,95. W dniu dzisiejszym oczekujemy, że jen pozostanie słabszy. Najbliższe wsparcie w postaci 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym zanjduje się na poziomie 111,00.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar dalej opada w dół

Dolar dalej opada w dół

12:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dane Departamentu Pracy USA, jakie poznaliśmy w piątek po południu nie były słabe i mogą mieć znaczenie dla FED - aż 263 tys. nowych etatów poza rolnictwem jest dowodem na to, że rynek pracy nadal pozostaje relatywnie silny. Rynek chyba woli to jednak zweryfikować przy okazji publikacji komunikatu i nowych projekcji makro ze strony FED, co będzie mieć miejsce 14 grudnia.
Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

10:20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Piątek przyniósł niewielkie zmiany wartości głównych indeksów rynku akcji w USA (S&P 500 -0,12 proc., DJIA +0,1 proc., Nasdaq Composite -0,18 proc.). Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii zwracał uwagę silny – 4,51 proc. – wzrost Hang Senga, który wyszedł na najwyższy poziom od 3 miesięcy. Na rynkach akcji w Europie brak było na początku nowego tygodnia jakiejś wyraźniejszej tendencji (DAX -0,36 proc., CAC 40 –0,25 proc.).
Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

10:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z amerykańskiego rynku pracy za listopad okazały się być naprawdę imponujące. Mocny przyrost zatrudnienia przy potężnym wzroście dynamiki płac. To dobre dane z perspektywy gospodarki, ale z pewnością nie są zbyt optymistyczne pod względem ograniczenia inflacji. Fed od dłuższego czasu zmienił retorykę w stosunku do potrzeby mocnych podwyżek, dlatego ostatnie dane będą dla Fedu obciążeniem. Czy jednak na pewno?
Walka o pivot

Walka o pivot

2022-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki przefiltrowały wczorajsze słowa szefa FED na swój sposób - Jerome Powell potwierdził, że rozsądnym byłoby przejście do umiarkowanego tempa podwyżek stóp procentowych, co kończy agresywny cykl posunięć o 75 punktów bazowych. Podwyżka stóp 14 grudnia o 50 punktów baz. jest już w pełni wyceniona i inwestorów będzie interesować to, co zobaczymy później.
Dolar por presją po słowach Powella

Dolar por presją po słowach Powella

2022-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydarzeniem wczorajszej sesji było wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej, które to dostarczyło ogromnej zmienności na rynku. Jerome Powell zapowiedział niższe tempo podwyżek stóp procentowych, czego od dłuższego czasu oczekiwali inwestorzy. Co prawda wielu uczestników rynku już od początku października wierzyło w tzw. pivot Fed czyli zmianę w polityce banku centralnego, niemniej wczorajsze potwierdzenie tej tezy przez Powella przyniosło euforię na rynku akcji i cofnięcie na dolarze amerykańskim.
Złoty mocniejszy po Powellu

Złoty mocniejszy po Powellu

2022-12-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyższe zakresu handlu na eurodolarze oraz zauważalnie mocniejszego PLN po wczorajszym wystąpieniu Powella. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6717 PLN za euro, 4,4750 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7401 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4119 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,581% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wydarzeniem ostatnich godzin na światowych rynkach było bez wątpienia wystąpienie Powella w USA.
Czy Powell potwierdzi pivot?

Czy Powell potwierdzi pivot?

2022-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Postawione pytanie może brzmieć absurdalnie biorąc pod uwagę to, że szef FED wielokrotnie w ostatnich miesiącach gasił aspiracje "gołębi", nieraz dość brutalnie, jak podczas sympozjum w Jackson Hole w końcu sierpnia. Dzisiaj Jerome Powell będzie przemawiał w Brooking Institution, a tematem będą sprawy dotyczące inflacji, oraz perspektyw dla rynku pracy i gospodarki w ogóle. Od 4 grudnia (niedziela) decydenci w FED mają tak zwany okres ciszy, kiedy to nie powinni wypowiadać się na tematy związane z polityką monetarną z racji posiedzenia zaplanowanego na 14 grudnia.
Inflacja niższa, ale to nie koniec

Inflacja niższa, ale to nie koniec

2022-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Według wstępnych szacunków w listopadzie inflacja w Polsce wyniosła 17,4% w skali roku i była niższa niż w październiku, kiedy to wynosiła 17,9%. To dobre dane, jednak górka inflacyjna nie jest jeszcze za nami. Spadek cen paliw, zatrzymanie wzrostu cen energii oraz częściowe wyhamowanie wzrostu cen żywności stały w listopadzie za spadkiem inflacji. Okazała się ona niższa nie tylko względem października, ale także oczekiwań rynku. Czy to oznacza, że szczyt inflacji w Polsce jest już za nami? Niestety nie.
Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

2022-11-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Eurodolar dwukrotnie przetestował w ostatnim czasie poziom 1,05 ale nie zdołał go pokonać. Od dwóch tygodni obserwujemy konsolidacje notowań, rynek czeka na jakiś przełom w danych, żeby wygenerować kolejny zdecydowany impuls i wyznaczyć kierunek na najbliższy czas. Do końca tygodnia będziemy otrzymywać dużo publikacji makro. Dziś w centrum uwagi inflacja w Europie ale także przemówienie Powella w Brookings Institution.
Rynki kontra FED

Rynki kontra FED

2022-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jeszcze wczoraj na rynkach pojawiły się spekulacje, że chińskie protesty społeczne mogą skłonić tamtejsze władze do zmiany podejścia w temacie polityki zero-COVID. W efekcie podczas handlu w Azji na rynkach widać było lepsze nastroje, ale konferencja prasowa zwołana dzisiaj rano nie wniosła wiele. Chińskie władze ograniczyły się do poinformowania o planach nasilenia akcji szczepień dla osób najstarszych, oraz dały też do zrozumienia, że wprowadzane obostrzenia mają być lepiej dopasowane (także w temacie lokalnym).