Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Zwiększony popyt na bardziej ryzykowne aktywa
2007-08-27 Poranny Szkic Walutowy AFSTeoretycznie rynki zachowują się tak, jakby rynek subprime wrócił do normy, na co wskazuje zwiększony popyt na aktywa uważane za bardziej ryzykowne. Słowo „teoretycznie” jest jak najbardziej uzasadnione – prezes Countrywide Financial, bardzo dużego pośrednika finansowego, stwierdził ostatnio, że USA znajdują się na krawędzi recesji.
Spokojna końcówka tygodnia
2007-08-24 Komentarz popołudniowy TMS BrokersPiątkowa sesja walutowa była spokojna, zaś na rynku panowała typowa dla końca tygodnia stabilna atmosfera. Eurodolar przebił 55-dniową średnią kroczącą (ok. 1,3590) po czym rozpoczął marsz na północ. Ważnym momentem, potwierdzającym krótkoterminową tendencję zwyżkową było tu pokonanie oporu na 1,3610. Euro drożało po wczorajszych doniesieniach, że ECB nie cofnie się przed wrześniową podwyżką stóp, zaś dolarowi szkodził spadek awersji do ryzyka.
Euro umacnia się do dolara
2007-08-24 X-Trade Brokers - Puls RynkuPiątek przynosi umocnienie euro wobec dolara. O godzinie 14:20 kurs EUR/USD testował poziom 1,3617 dolara wobec 1,3565 wczoraj pod koniec dnia. Zwyżkę notowań tej pary napędzają obawy związane z publikowanymi dziś danymi o sprzedaży nowych domów w USA. Co prawda, ostatnie działania banków centralnych sprawiły, że inwestorzy już nie czekają na doniesienia z amerykańskiego rynku kredytów hipotecznych, czy też szerzej rynku nieruchomości, z wypiekami na twarzy, jednak pomimo to dzisiejsze dane o sprzedaży nowych domów w USA będą obserwowane.
Duża zmienność i znaczne wahania cen w lipcu
2007-08-24 Miesięczny raport walutowy TMS BrokersRynek międzynarodowy: Sytuacja na rynku walutowym w lipcu nie przypominała raczej wakacyjnej atmosfery. Panowała duża zmienność i obserwowaliśmy znaczne wahania cen. Kurs EUR/USD po ustanowieniu nowych szczytów na poziomie 1.3852 wszedł w dynamiczna korektę, która sprowadziła go do poziomu 1.36.
Rynek czeka na dane z USA
2007-08-24 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajsza sesja na rynku krajowym charakteryzowała się już dużo mniejszym optymizmem niż poprzednie. Po porannym wzmocnieniu złotego kursy USD/PLN oraz EUR/PLN powróciły w okolice poziomów z sesji środowej. Wyraźnie widać, że kończy się już fala pozytywnych nastrojów wywołana obniżką stopy dyskontowej przez FED i inwestorzy wracają do spokojnej analizy sytuacji zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Obawy powróciły?
2007-08-24 Codzienny Puls Rynku IDM SAWczoraj w czasie sesji europejskiej dominowały dość dobre nastroje. Waluty krajów wschodzących umacniały się na skutek spadku awersji do ryzyka i silnej wyprzedaży jena. Decyzja BoJ o pozostawieniu głównej stopy procentowej na poziomie 0.5% zachęcił inwestorów do powrotu do bardziej ryzykownych inwestycji typu carry-trade. Dolar, po wyłamaniu się z konsolidacji, kontynuował osłabianie się zarówno w stosunku do waluty europejskiej, jak i brytyjskiej.
Awersja do ryzyka powraca na rynek
2007-08-24 Poranny Szkic Walutowy AFSTak jak ostrzegaliśmy – Tak jak ostrzegaliśmy – awersja do ryzyka powraca na rynek – reperkusje wydarzeń z ostatniego tygodnia będą trwać jeszcze przez kilka tygodni, co będzie przeszkadzało w umacnianiu złotego. Prawdopodobnie będziemy też obserwować zanik korelacji między eurodolarem a kursami złotego: zwykle umacnianiu się euro wobec dolara towarzyszy umacnianie złotego do pozostałych ważnych walut, – reperkusje wydarzeń z ostatniego tygodnia będą trwać jeszcze przez kilka tygodni, co będzie przeszkadzało w umacnianiu złotego. Prawdopodobnie będziemy też obserwować zanik korelacji między eurodolarem a kursami złotego: zwykle umacnianiu się euro wobec dolara towarzyszy umacnianie złotego do pozostałych ważnych walut.
Czy rynek nieruchomości popsuje nastroje?
2007-08-24 Raport poranny FMCMNieśmiałe odreagowanie: Czwartkowa sesja przyniosła kontynuację poprawy nastrojów i nieśmiałego powrotu inwestorów do bardziej ryzykownych inwestycji, co pozytywnie odbiło się na wycenie akcji, a także na wartości walut krajów wschodzących, choć trzeba przyznać że od godzin popołudniowych te drugie znów znalazły się pod presją.
Na rynku walut spokojniej
2007-08-23 Komentarz walutowy Money ExpertGroźne spadki na polskiej giełdzie okazały się przejściowe. Już wczoraj inwestorzy masowo nabywali papiery wartościowe. Tendencja ta utrzymuje się również dzisiaj. Napływ nowego kapitału na giełdę przyczynił się do umocnienia złotego. Do tego dochodzą pozytywne informacje z rynku pieniądza – inflacja wyniosła w lipcu 1,5% wobec 1,8% w czerwcu, co może oznaczać odroczenie decyzji dotyczącej podwyżek stóp procentowych.
Zmienne nastroje inwestorów na rynku walutowym
2007-08-23 Popołudniowy Szkic Walutowy AFSDziś obserwowaliśmy zmienne nastroje inwestorów na rynku walutowym: o poranku rozpoczęła się trwająca kilka godzin (i umacniająca złotego) wyprzedaż jena oraz osłabienie dolara wobec euro, po południu zaś trend ten odwrócił się – jen i dolar rozpoczęły odrabianie strat.
Umiarkowany optymizm na rynkach
2007-08-23 Komentarz popołudniowy TMS BrokersW ciągu dzisiejszego dnia na rynkach panowała w dalszym ciągu optymistyczna atmosfera. Zgodnie z naszymi przypuszczeniami kurs EUR/USD wzrastał i w ciągu dnia doszedł do poziomu 1,3587 po czym nastąpił lekki spadek i o godzinie 15.50 kurs wynosi 1,3560 . Także na parach z japońskim jenem kontynuowane były wczorajsze wzrosty. Notowania USD/JPY wzrosły w okolice 117,00 natomiast EUR/JPY 159,00.
Poprawa nastrojów
2007-08-23 Komentarz walutowy Money ExpertWczorajszy dzień nie przyniósł publikacji żadnych wyjątkowo istotnych danych makroekonomicznych, jednak działo się sporo. Co istotne – generalnie mieliśmy do czynienia z polepszeniem nastrojów na światowych rynkach. Inwestorzy, sądząc po umiarkowanych reakcjach rynku, być może nie do końca uwierzyli w zapewnienia płynące z USA, że wszystko jest pod kontrolą.
Jen traci na fali spadku awersji do ryzyka
2007-08-23 X-Trade Brokers - Puls RynkuBank Japonii zdecydował dziś o pozostawieniu stóp procentowych na poziomie 0,5 proc. Ta, oczekiwana przez rynek decyzja, nie miała wpływu na notowania japońskiej waluty. Takowy wpływ miała natomiast dalsza poprawa klimatu inwestycyjnego na światowych giełdach. To w prosty sposób prowadzi do spadku awersji do ryzyka i zachęca do ponownego otwierania pozycji carry trade, polegających na pożyczaniu środków w walutach nisko oprocentowanych, a więc m.in. w jenie i inwestowaniu ich w instrumenty, które mogą dać większą stopę zwrotu.
Złoty zyskuje na wartości
2007-08-23 X-Trade Brokers - Puls RynkuW czwartek złoty, podobnie jak inne waluty regionu, zyskuje na wartości na fali rosnącego apetytu na ryzyko w następstwie wyraźnej poprawy sytuacji na głównych światowych parkietach. Aktywna rola czołowych banków centralnych w przeciwdziałaniu rozszerzeniu się kryzysu na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem piątkowej decyzji Fed o obniżeniu stopy dyskontowej o 50 pb do 5,75 proc., co rodzi spekulacje nt. obniżki głównej stopy procentowej, pozwoliły w ostatnich dniach zapomnieć inwestorom z rynku akcji o skutkach wspomnianego kryzysu.
Lepsze nastroje na giełdzie, decyzja BoJ
2007-08-23 Codzienny Puls Rynku IDM SAŚrodowa sesja pokazała, że inwestorzy częściowo zapomnieli o negatywnych czynnikach i informacjach, jakie napływały jeszcze w zeszłym tygodniu. Dwudniowa stabilizacja na giełdzie zachęciła do ponownych zakupów bardzie ryzykownych aktywów a także inwestycji typu carry-trade, na skutek globalnego spadku awersji do ryzyka. Spekulacje na temat obniżki głównej stopy procentowej przez Fed na najbliższym wrześniowym posiedzeniem, a także nadzieja, że to co najgorsze, jeśli chodzi o rynki kredytowe mamy już za sobą powodują powrót płynności.
Odreagowanie gwałtownej ucieczki od ryzyka
2007-08-23 Raport poranny FMCMWydarzenia ostatnich dni zwiększyły nieco szanse na większy zasięg obserwowanego obecnie odreagowania gwałtownej ucieczki od ryzyka, jaka miała miejsce tydzień temu. Najważniejsze czynniki, które powinny wpłynąć kojąco na nerwy inwestorów to sygnały docierające z USA, że FED jest gotowy w razie konieczności działać szybko obniżając stopy procentowe.
Poprawa sentymentu na rynkach kapitałowych
2007-08-23 Poranny Szkic Walutowy AFSWskazania analizy technicznej co do kierunku EURUSD świetnie zgrały się z poprawą sentymentu na rynkach kapitałowych. Po wielu dniach spadków wreszcie to zielony kolor dominuje na parkietach. Giełdowi gracze zdążyli już chyba zapomnieć, czym jest głęboka korekta – kilka dni spokoju wystarcza im do wznowienia zakupów.
Poważniejsze odreagowanie spadków na GPW
2007-08-22 Raport popołudniowy FMCMDzisiejszy dzień przyniósł w końcu poważniejsze odreagowanie ubiegłotygodniowych spadków na GPW w Warszawie. Muszę przyznać, że gdy dziś rano pisałem o szansach na powrót byków na parkiet nie spodziewałem się aż tak silnych wzrostów głównych indeksów warszawskiego parkietu, a raczej myślałem, że osiągnięcie okolic 3550 pkt. na wykresie WIG20 zajmie rynkowi 2-3 dni, jednak nie mogłem przewidzieć decyzji EBC o podjęciu jutro kolejnej interwencji na rynku pieniężnym.
Stuprocentowo pewne oznaki poprawy nastrojów
2007-08-22 Popołudniowy Szkic Walutowy AFSNotowania giełdowe, deprecjacja jena – to stuprocentowo pewne oznaki poprawy nastrojów na globalnym rynku finansowym. Wynika stąd niewielkie umocnienie złotego – danych makroekonomicznych nie mieliśmy dziś praktycznie żadnych, tak więc technika i nastroje rządzą rynkiem.
Złoty częściowo odrobił straty
2007-08-22 Komentarz popołudniowy TMS BrokersDzisiejsza sesja na światowych rynkach nie obfituje w natłok nowych informacji, które mogłyby wpływać na rozwój wydarzeń w sektorze finansowym. Inwestorzy na całym świecie żyją nadzieją, że FED obniży stopy procentowe, zapobiegając w ten sposób możliwości nastąpienia spowolnienia gospodarczego. Dzięki tym oczekiwaniom indeksy większości giełd wzrosły o ponad 1%. Podczas środowej sesji na rynku obserwowany był nieśmiały powrót do bardziej ryzykownych inwestycji.