Powrót do trendu

Powrót do trendu
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-10-26 (09:28)

Po środowej konsolidacji większość rynków powróciła wczoraj do trendu. Dolar kontynuował osłabianie się, a słabsze niż oczekiwano dane na temat zamówień na dobra trwałe dolały oliwy do ognia. Złoto i ropa znalazły się na rekordowych poziomach cenowych.

Jedynie w dalszym ciągu konsolidował się rynek akcji. Już od dwóch dni obserwujemy spadki DJIA na początku sesji i powrót w okolice maksimum pod koniec dnia. Oczekiwania na decyzję FOMC, z którą zapoznamy się w przyszłym tygodniu oraz nadzieje na kolejne obniżki stóp procentowych sprawiają, że dolar znajduje się pod presją a giełda wobec publikowanych słabszych fundamentów z USA pozostaje niezdecydowana co do kierunku dalszego ruchu.

Jedynymi danymi jakie dziś poznamy z gospodarki amerykańskiej będzie indeks nastroju Uniwersytetu Michigan. Indeks ten stanowi uzupełnienie indeksu zaufania podawanego przez Conference Board.
Preferujemy w dalszym ciągu strategię polegającą na sprzedaży dolara na wzrostach. Jak na razie nie ma przesłanek fundamentalnych do nagłego odwrócenia słabego sentymentu do waluty amerykańskim. Jedyne co może martwić, to duże wyprzedanie dolara, o którym informuje większość wskaźników.

EURPLN

Złoty zachowywał się wczoraj bardzo trendowo, a sytuacja techniczna sprzyja dalszemu umacnianiu się. Fundamenty pozostają dobre. Waluta polska korzysta również wobec wydarzeń na rynkach zagranicznych, w tym na dalszej deprecjacji dolara. Sadzimy, że wszelkie odbicia korekcyjne będą dobrą okazją do sprzedaży EURPLN. Istotną strefę oporu wyznacza obecnie rejon 3,6430-3,6460, gdzie złoty może być ponownie kupowany. Jednak przy obecnym dobrym sentymencie do waluty polskiej, braku większych odbić i utrzymującej się słabości dolara poziom ten może nie zostać osiągnięty.

EURUSD

Podobnie jak i w dniu wczorajszym eurodolar kontynuuje ruch wzrostowy w okolice linii wyznaczonej po dwóch ostatnich maksimach na wykresie w skali 4h. Kolejnym celem umacniania się euro po teście tego poziomu będzie projekcja 127.2% zniesienia ostatniej fali korekcyjnej z poziomu 1,4348 na 1,4125, która wyznacza opór dopiero na poziomie 1,4407. Istnieje dość duże ryzyko korekty z tych poziomów, jako że znajdujemy się na wysokich poziomach a wskaźniki wskazują wykupienie rynku. W dalszym ciągu preferujemy sprzedaż dolara, dopóki poziom 1,44 nie zostanie zrealizowany. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy na poziomie 1,4280.

GBPUSD

Obserwowana w ostatnim czasie siła funta wynika głównie ze słabego sentymentu do dolara. Opublikowane dane z gospodarki brytyjskiej nie zachwycają. Istnieją obawy o perspektywy wzrostu gospodarczego, co przy ponownym powrocie do dolara może przyczynić się do silnej presji na GBP. Jak na razie jednak znajdujemy się blisko ostatnich maksimów, co przy kontynuowanej deprecjacji dolara może przyczynić się do dalszych wzrostów na funtdolarze. Wybiliśmy się z dość szerokiego pasma wahań i jak na razie najrozsądniejszą strategią jest inwestowanie zgodne z obecnym trendem. Najchętniej znów kupowalibyśmy funta w rejonie 2,0480, gdzie znajduje się istotne wsparcie.

USDJPY

W czasie sesji azjatyckiej zostały opublikowane dane z Japonii na temat produkcji przemysłowej i inflacji CPI. Po raz kolejny dane te rozczarowały. Produkcja spadła we wrześniu o 1.4% licząc miesiąc do miesiąca. Japonia w dalszym ciągu boryka się z deflacją, prognozy dla wzrostu gospodarczego pozostają słabsze, co oddala perspektywę podwyżek stóp procentowych w Japonii, a w dłuższy terminie przesądza również o słabości jena. W tym tygodniu po raz kolejny możemy obserwować odwrotną korelację pomiędzy sytuacja na giełdzie i zachowaniem jena. W dalszym ciągu preferujemy sprzedaż jena na poziomie 114,00-114,20 i realizowanie zysków okolicach najbliższych wsparć, podobnie jak wczoraj. Deklaracja co do dalszego kierunku ruchu na giełdzie może być dobrym wyznacznikiem dalszych ruchów na USDJPY.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.
Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

2023-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł kontynuację ruchu dolara ze środy. Wpływ na to mogły mieć dane makro - odczyt PCE Core wypadł wprawdzie zgodnie z prognozami (zejście w październiku do 3,5 proc. r/r), ale w sytuacji, kiedy rynek chce widzieć aż pięć obniżek stóp ze strony FED w 2024 r., to powinniśmy mieć tutaj zaskoczenie niższym odczytem. Z kolei regionalny Chicago PMI mocno zaskoczył odbiciem do 55,8 pkt. w listopadzie z 44 pkt. w październiku, co może rodzić spekulacje, że dzisiejsze dane ISM dla przemysłu będą mocne (odczyt poznamy o godz. 16:00 i spodziewane jest odbicie do 47,6 pkt.).
Przesilenie na dolarze?

Przesilenie na dolarze?

2023-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kończy się miesiąc, któy przyniósł dość dynamiczne ruchy na rynkach. Mocny spadek rentowności obligacji będący efektem wyraźnej zmiany oczekiwań rynków, co do przyszłej polityki FED, pociągnął w dół notowania dolara i dał paliwo do silnego odreagowania rynków akcji. Niemniej grudzień może być już inny, a na rynkach widać już pewne sygnały zbliżającego się przesilenia. Jednym z nich jest ... nadmierne skoncentrowanie się na temacie FED, które doprowadziło do tego, że rynki zaczęły wyceniać absurdalny scenariusz aż pięciu obniżek stóp w 2024 r. począwszy od maja.
Mocna wyprzedaż euro względem dolara

Mocna wyprzedaż euro względem dolara

2023-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Euro znajduje się dzisiaj pod sporą presją podaży, co jest efektem publikowanych danych makroekonomicznych z państw wspólnej strefy monetarnej. Oprócz tego obserwujemy mocnego dolara, na czym traci m.in. ostatnia gwiazda rynku walutowego, czyli polski złoty. To jednak nie koniec emocji na dzisiaj, gdyż czeka nas jeszcze sporo odczytów makroekonomicznych.
Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

2023-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze słowa dotychczas "jastrzębiego" Christophera Wallera z FED o tym, że spadająca inflacja może pozwolić na obniżkę stóp procentowych za kilka miesięcy, stały się pretekstem do kolejnych spadków rentowności obligacji, co pociągnęło za sobą dolara. Rynki wyceniają już, że FED dokona pierwszej obniżki stóp już 1 maja 2024 r., a w całym przyszłym roku ruchów będzie aż pięć - łącznie na 125 punktów baz. Czy to nie za wiele?
Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

2023-11-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować słabość amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD wzbił się powyżej 1,10 USD. Okrągły poziom został jednak tylko nieznacznie naruszony, po czym doszło do cofnięcia. Dziś o poranku także obserwowaliśmy próbę przebicia się wyżej, jednak podobnie zakończyła się ona niepowodzeniem i w momencie przygotowania tego komentarza, czyli przed godziną 11:00 kurs głównej pary walutowej cofa się w rejony 1,0970. Patrząc na sytuaKomentarz walutowy: Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD.
Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

2023-11-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs EURUSD przekroczył wczoraj psychologiczny poziom 1,10. Jak na razie jedynie na moment, ponieważ dziś rano główna para walutowa lekko skorygowała te wzrosty i spadła minimalnie poniżej tego poziomu. Słabszy dolar to nie efekt danych makro z USA. Te wypadły relatywnie dobrze. Tu o sile USD zaważyły słowa Christophera Wallera z Fedu, który jako pierwszy z urzędników wskazał na możliwe obniżki stóp procentowych w USA.
Czekamy na dane o inflacji

Czekamy na dane o inflacji

2023-11-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty kontynuuje dobrą passę. Tematem numer jeden jest KPO, choć naszej walucie pomagają też nastroje na rynkach globalnych i wsparła ją listopadowa decyzja RPP. W tym tygodniu poznamy kolejne dane z Polski, w tym szczególnie wstępne dane o listopadowej inflacji. Inflacja w Polsce w ostatnim czasie mocno spadała. Z ponad 18,4% w lutym spadła do 6,6% w październiku i w najbliższych miesiącach będzie spadać dalej.
Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

2023-11-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).