Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Kolejny cios w dolara
2021-02-11 Poranny komentarz walutowy XTBDolar nie ma w ostatnich dniach najlepszej passy. Akurat gdy zaczął się wyraźniej umacniać, z USA napłynęły dwa słabe raporty – najpierw z rynku pracy, wczoraj zaś niższa od oczekiwanej inflacja. Inflacja w USA nadal jest dość niska – zarówno bazowa jak i ogólna CPI wynosi 1,4% w skali roku.
Takie tam dywagacje...
2021-02-10 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutŚroda nie przynosi większych zmian na rynku walut. Dolar pozostaje słabszy, ale zmiany są kosmetyczne. Uwagę zwraca odbicie rentowności amerykańskich obligacji po przecenie z ostatnich dwóch dni - niewykluczone, że rynek się pozycjonuje pod dzisiejsze dane nt. inflacji CPI w USA za styczeń o godz. 14:30.
OPEC trzyma dyscyplinę
2021-02-10 Poranny komentarz walutowy XTBCena baryłki ropy naftowej przekroczyła już 61 dolarów w przypadku gatunku Brent oraz 58 dolarów dla gatunku WTI. Po raz ostatni takie poziomy obserwowaliśmy rok temu, kiedy pandemia dopiero kiełkowała i była postrzegana przez rynki jako dość odległe zagrożenie.
Schemat zrealizowany
2021-02-09 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutWtorek przynosi kontynuację zapoczątkowanego wczoraj po południu osłabienia dolara. Pretekstem są cofające się po wcześniejszych zwyżkach rentowności amerykańskich obligacji - dla papierów 10-letnich wynoszą one 1,16 proc. wobec 1,20 proc. wczoraj rano. Wpływ na globalny sentyment mają też kolejne rekordy indeksów na Wall Street.
Przebudzenie na rynku walutowym
2021-02-09 Komentarz poranny TMS BrokersRynek walutowy jako ostatni odpowiada na poprawiający się klimat inwestycyjny i wczoraj obserwowaliśmy zmiany zgodne ze strategią reflacyjną i wzrostem apetytu na ryzyko. Katalizatorem są postępy w uchwalaniu planu fiskalnego w USA. USD traci do głównych, ale powoli, gdyż chronią go obawy o wzrost inflacji.
Waluty enklawą racjonalności
2021-02-09 Poranny komentarz walutowy XTBWczoraj ceny takich surowców jak kukurydza, bawełna, czy drzewo osiągnęły poziomy niewidziane od lat. Dlaczego ma to znaczenie? Ponieważ na rynku mamy tyle szaleństwa, że te skądinąd bardzo pokaźne hossy przechodzą kompletnie niezauważone. Na tym tle na rynku walut jest naprawdę spokojnie.
Zmiana na dolarze
2021-02-08 Raport DM BOŚ z rynku walutPo piątkowym cofnięciu się spowodowanym słabszymi danymi z amerykańskiego rynku pracy, dolar zaczął nowy tydzień od powrotu do zwyżek. Motywem przewodnim pozostaje wątek rentowności amerykańskich obligacji, które nadal pną sie w górę - dla papierów 10-letnich osiągnęliśmy dzisiaj poziom 1,20 proc.
Walka o zachowanie optymizmu
2021-02-08 Komentarz poranny TMS BrokersTło dla klimatu na rynkach finansowych pozostaje w miarę pozytywne, co pcha indeksy na nowe szczyty, ale na FX jeszcze trwa dyskusja o kierunku dla USD, a w rezultacie dla całego trendu reflacyjnego. Jednocześnie postępy w pracach nad pakietem fiskalnym w USA i przyspieszające (choć nie wszędzie) tempo szczepień oferuje punkt zaczepienia dla globalnego apetytu na ryzyko.
Czy to koniec rajdu dolara?
2021-02-08 Poranny komentarz walutowy XTBAmerykański dolar umacniał się w stosunku do euro oraz innych ważnych walut na świecie niemal przez miesiąc. Szczyt na najpopularniejszej parze EURUSD został ustanowiony 8 stycznia w okolicach 1,2250. Para ta zeszła na moment poniżej poziomu 1,2000, ale zbieg kilku okoliczności doprowadził do piątkowego odbicia i zawiązania się silnego sygnału popytowego. Czy to koniec rajdu dolarowego?
Gra w oparciu o fakty
2021-02-05 Komentarz poranny TMS BrokersOptymistyczne oczekiwania panują przed dzisiejszą publikacją raportu z rynku pracy USA i ich potwierdzenie prawdopodobnie dołoży argumentów za ostatnią siłą USD. Ale umocnienie dolara to nie tylko dyskonto lepszych danych, a bardziej materializacja frustracji, że gdzie indziej sprawy nie idą tak, jak wcześniej oczekiwano.
Problem rozwiązany
2021-02-05 Poranny komentarz walutowy XTBJeśli dzień zakończyłby się już teraz, kontrakt na amerykański S&P500 odnotowałby pięć kolejnych dni wzrostu – oczywiście do nowego rekordu. To swego rodzaju sukces systemu nad „buntem z Reddita”. Cena akcji GME w notowaniach posesyjnych spadła poniżej 50 dolarów (90% od szczytu), a zatem problem można uznać za rozwiązany.
Czeki Bidena nie dla wszystkich?
2021-02-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutCzwartek przynosi zwyżki dolara na szerokim rynku, choć zmiany nie są duże. W grupie G-10 najsłabszy jest funt, który traci 0,46 proc. - kurs GBPUSD wybił lokalne wsparcie przy 1,3610. Powodem słabości brytyjskiej waluty są obawy związane z dzisiejszym posiedzeniem Banku Anglii - rynek nie jest pewien na ile szef BOE może być tym razem bardziej przekonywujący w kwestii scenariusza ujemnych stóp procentowych w najbliższych miesiącach, ...
RPP nie reaguje na silniejszego złotego
2021-02-04 Komentarz poranny TMS BrokersJeszcze w środę rynek akcji wyhamował odbicie przy braku silnego motywu przewodniego. Na FX USD pozostaje umiarkowanie silniejszy, ale bez widocznego przekonania, aby ruch miał nabierać na sile. Nagromadzony w ostatnich dniach szum informacyjny jeszcze nie przycichł i utrudnia powrót do trendu. W efekcie EUR/USD dokleja się do 1,20, GBP/USD spad pod 1,36, ale EUR/PLN pozostaje wyraźnie poniżej 4,50.
Dolar nabiera siły
2021-02-04 Poranny komentarz walutowy XTBW ostatnich miesiącach umocnienie dolara miało miejsce zazwyczaj w sytuacji turbulencji rynkowych – zyskiwał on jako waluta safe haven. Teraz jednak dolar zaczyna powoli zyskiwać pomimo bardzo dobrych nastrojów – powód jest inny.
EUR/PLN poniżej 4,5, NBP podtrzymuje gotowość do interwencji
2021-02-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi kolejne testy zakresu 1,20 na eurodolarze oraz podtrzymanie mocniejszego PLN wobec euro. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4860 PLN za euro, 3,7335 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1476 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0786 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,198% w przypadku obligacji 10-letnich.
Trudne puzzle...
2021-02-03 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutRynek FX nadal pozostaje bez wyraźniejszego kierunku. Pomimo utrzymującego się optymizmu na Wall Street, który wspierany jest m.in. przez oczekiwania, co do planu stymulacyjnego Joe Bidena, to mieszane nastroje mamy w Azji. Wpływ na to mogły mieć kolejne słabsze dane z Chin - indeks PMI Caixin dla usług cofnął się w styczniu do 52 pkt. wobec spodziewanych 55,5 pkt., co jest powrotem do poziomów z kwietnia ub.r.
Optymizm na rynkach ponownie zagościł
2021-02-03 Komentarz poranny TMS BrokersKoniec pandemii jest jeszcze daleko przed nami. Mimo, że ciężko w tym momencie podać jakąś konkretną datę całkowitego odejścia od ograniczeń a ryzyko mutacji wirusa wciąż jest duże, to na rynku walutowym oraz akcyjnym ponownie zagościł optymizm. Nie widać presji na waluty emerging markets (silny PLN, HUF oraz TRY), technologiczny indeks zza oceanu w dwa dni wrócił w okolice historycznych szczytów a ropa naftowa jest najdroższa od lutego 2020 roku.
Optymizm jest tuż za rogiem
2021-02-02 Komentarz poranny TMS BrokersNa rynku jeszcze trwa sprzątanie po bałaganie wywołanym wokół niszowych spółek z Wall Street, a wczorajsze przerzucenie uwagi na srebro już odchodzi w zapomnienie. Na pierwszy plan powracają za to oczekiwania ożywienia w długim okresie przy pozytywnie odbieranych doniesieniach z USA o planie fiskalnym i postępach w szczepieniach. Możemy być blisko powrotu ryzykownych aktywów do wzrostów.
Powrót Wall Street
2021-02-02 Poranny komentarz walutowy XTBPoniedziałek był dniem odrabiania strat przez Wall Street. Gorące spółki, na których ma miejsce największa spekulacja, traciły impet, za to szeroki rynek w błyskawicznym tempie odrabiał spadki z ubiegłego tygodnia. Poznaliśmy też sporo danych. Czyżby to już koniec wielkiej rewolucji wśród inwestorów indywidualnych?
Gdzie jest normalność?
2021-01-29 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutHuśtawka nastrojów trwa nadal. Wczorajsze odbicie na Wall Street było wyraźne, ale pod koniec handlu połowa z tego ruchu została wymazana. Dzieła dopełniły pesymistyczne nastroje inwestorów azjatyckich i w efekcie S&P500 dzisiaj rano był tam gdzie wczoraj o tej porze.