Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Czekając na wyniki banków
2008-04-17 X-Trade Brokers DailyChoć dla inwestorów generalnie kluczowe znaczenie mają informacje dotyczące przyszłości, w tym tygodniu rynki żyją przede wszystkim publikacjami wyników największych globalnych spółek. Po słabym początku sezonu ogłoszeń, wczoraj lepsze wyniki od oczekiwanych podały Intel, LG Electronics czy Wells Fargo, zaś JP Morgan nie rozczarował gorszymi wynikami.
Wyniki spółek ważniejsze od kłopotów gospodarki
2008-04-16 Komentarz popołudniowy Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Liczba domów, których budowę rozpoczęto spadła do 947 tys. (w ujęciu rocznym), to jest do najniższego poziomu od 1991 roku, a oczekiwano, że będzie ich o 50 tys. więcej. Mimo takiego rozczarowania - i kilku innych - indeksy giełd światowych pięły się dziś w górę ze względu na lepsze od oczekiwań wyniki finansowe amerykańskich spółek.
Wyniki firm i produkcja podbudowały sentyment
2008-04-16 Komentarz X-Trade BrokersW bieżącym tygodniu na rynkach finansowych dzieje się naprawdę sporo, a środa miała sporą szansę stanowić punkt kulminacyjny. W pewnym sensie tak było – po wyższym od oczekiwanego wzroście rocznej inflacji para EURUSD osiągnęła nowe maksimum (1,5967 – co ciekawe dokładnie powtórzone kilka godzin później po inflacji i danych z rynku domów) najwyraźniej trwale pokonując poprzedni opór w okolicach 1,59. Dane z USA mają z kolei mieszane wybrzmienie.
Dziś inflacja w euro strefie i USA, wyniki IBM i JP Morgan
2008-04-16 Komentarz poranny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Dzisiejsze kalendarium obfituje w publikacje, przede wszystkim w USA. W Wielkiej Brytanii poznamy stopę bezrobocia, w strefie euro inflację za marzec (oczekiwane 3,5 proc.). Marcowa inflacja w strefie euro zapewne tylko potwierdzi, obawy Europejskiego Banku Centralnego, który nie chce - póki co - obniżać stóp procentowych.
Inflacja, ciągle o dużym znaczeniu
2008-04-16 X-Trade Brokers DailyMożna spotkać się z opiniami, iż w obliczu recesji stabilność cen jest sprawą drugorzędną. Jeśli bowiem dojdzie do znaczącego spadku popytu, trudno sobie wyobrazić rozkręcanie się spirali inflacyjnej. Fakt, iż minęło już prawie dwadzieścia lat od kiedy główne gospodarki światowe rozprawiły się z inflacją sprawia, że często traktuje się tę wielkość z pewnym przymrużeniem oka.
Wynagrodzenia nie takie szybkie
2008-04-15 Komentarz popołudniowy Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w marcu o 10,2 proc., wobec 11,1 proc. oczekiwanych przez ekonomistów. Zatrudnienie natomiast wzrosło o 5,8 proc. Ekonomiści ankietowani przez ISB oczekiwali średnio, że zatrudnienie wzrosło o 5,9 proc. Nadal więc wskaźnik wynagrodzeń rośnie w tempie dwucyfrowym przy szybkim wzroście zatrudnienia.
Pierwsze dane za marzec – najważniejszy jest kierunek
2008-04-15 Komentarz X-Trade BrokersPodane przez GUS dane o inflacji, a także te z rynku pracy nie stanowiły istotnego zaskoczenia. Ceny w relacji rocznej wzrosły o 4,1%, zatrudnienie o 5,9%, zaś wynagrodzenia o 10,2%. Dane są nieco poniżej konsensusu rynkowego i w związku z tym sprawdza się scenariusz negatywnej reakcji złotego, który traci do euro i dolara, choć nieznacznie bo niewiele ponad pół grosza.
Bank Wachovia Corp. stracił 400 mln dolarów
2008-04-14 Komentarz popołudniowy Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Czwarty co do wielkości bank w USA zanotował w I kwartale 20 centów straty na akcję, podczas gdy inwestorzy oczekiwali 40 centów zysku. To nie pierwszy raport, który rozczarował rynek.
Czy jest powód do zadowolenia?
2008-04-14 Komentarz X-Trade BrokersWzrost notowań akcji i umocnienie dolara – tak rynek zareagował na nieco lepsze od oczekiwanych dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Sprzedaż wzrosła o 0,2% m/m po spadku o 0,4% (po rewizji) w lutym.
Sprzedaż prawie zgodna z oczekiwaniami
2008-04-14 X-Trade Brokers Puls RynkuSprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych wzrosła w marcu o 0,2 proc. w relacji miesięcznej, natomiast sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży samochodów wzrosła o 0,1 proc. Dane lutowe skorygowano natomiast w górę do odpowiednio -0,4 proc. i -0,1 proc. z -0,6 proc. i -0,2 proc. szacowanych przed miesiącem.
Inflacja PPI w Wielkiej Brytanii
2008-04-14 X-Trade Brokers Puls RynkuKurs GBP/USD zareagował wzrostem z poziomu 1,9739 do 1,9763 dolara, na publikację danych o inflacji PPI w Wielkiej Brytanii. Ceny producentów (PPI), wzrosły w marcu w Wielkiej Brytanii o 0,9 proc. w relacji miesięcznej i 6,2 proc. w relacji rocznej (największa dynamika od maja 1991 roku), po skorygowanym w górę wzroście o odpowiednio 0,5 proc. i 5,9 proc. w lutym i wobec oczekiwanego wzrostu o 0,5 proc. i 5,6 proc.
Tydzień: Inflacja i rynek nieruchomości w USA
2008-04-14 Komentarz poranny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Nadchodzące dni upłyną pod znakiem publikacji wskaźników inflacji w różnych gospodarkach, które stają się wrogiem numer jeden rynków finansowych. W poniedziałek poznamy tylko inflację producentów w Wielkiej Brytanii, oraz sprzedaż detaliczną w USA. We wtorek inflacja na wyspach, ale także w Polsce.
Inflacja i inne kluczowe dane miesięczne w Polsce
2008-04-14 X-Trade Brokers DailyPo w miarę spokojnym poprzednim tygodniu, najbliższe dni przyniosą naprawdę sporą dawkę raportów makroekonomicznych. Kluczowe będą dane o inflacji za marzec, najważniejsze są oczywiście te w USA, ale nie bez znaczenia również te ze strefy euro czy Wielkiej Brytanii.
Nastroje amerykańskich konsumentów najgorsze od 26 lat
2008-04-11 X-Trade Brokers Puls RynkuNastroje wśród amerykańskich konsumentów w kwietniu uległy dalszemu pogorszeniu. Według wstępnych danych, indeks nastroju, który przygotowuje Uniwersytet Michigan, spadł w tym miesiącu do 63,2 pkt. z 69,5 pkt. w marcu. To najniższa wartość tego indeksu od 26 lat. Rynek oczekiwał w kwietniu spadku indeksu nastroju do 69,4 pkt.
Czy słaby dolar w końcu zaszkodzi inflacji?
2008-04-11 X-Trade Brokers DailyDziś w USA podane będą odczyty cen importu oraz wstępne dane o nastrojach konsumentów za marzec. Pisaliśmy już o tym, że historycznie rzecz ujmując, osłabienie dolara w bardzo niewielkim stopniu przekłada się na wzrost cen importu i w jeszcze mniejszym na wskaźnik cen konsumenta.
Dziś spotkanie G7, kryzys tematem numer jeden
2008-04-11 Komentarz poranny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: W piątek w Waszyngtonie odbędzie się spotkanie ministrów finansów grupy najbardziej uprzemysłowionych państw świata. Ekonomiści są sceptyczni co do ich możliwości rozwiązania kryzysu. Głównym tematem rozmów mogą być rozważania na temat nowych regulacji, które nie pozwolą na wywołanie podobnych kryzysów w przyszłości.
Zamiera handel na GPW
2008-04-11 Komentarz ExpanderaSytuacja na rynkach akcji staje się coraz bardziej męcząca. Widać to po niskich obrotach. Sprawa szczególnie na naszym parkiecie przybiera skrajną formę. Wczoraj właściciela zmieniły akcje za mniej niż 850 mln zł. Z tego powodu, podobnie jak dwie poprzednie, sesja nie miała najmniejszego znaczenia.
Banki centralne nie zaskoczyły, wzrósł deficyt handlowy USA
2008-04-10 Komentarz popołudniowy Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Zgodnie z oczekiwaniami Bank Anglii obniżył główną stopę procentową o 25 pkt bazowych do 5,0 proc., a Europejski Bank Centralny utrzymał ją na poziomie 4,0 proc. Kryzys na rynkach finansowych może mieć większy i dłuższy wpływ na realną sferę gospodarki niż sądziliśmy - powiedział Jean Cloude Trichet na konferencji po posiedzeniu ECB.
Mieszane dane z USA
2008-04-10 X-Trade Brokers Puls RynkuDeficyt w handlu zagranicznym Stanów Zjednoczonych wzrósł w lutym o 5,6 proc. do 62,3 mld USD z poziomu 59 mld USD deficytu (po korekcie) odnotowanych w styczniu. Dane opublikowane przez Departament Handlu są gorsze od średniej rynkowych prognoz, która wynosiła 57,4 mld USD deficytu.
Stopy w strefie euro bez zmian
2008-04-10 X-Trade Brokers Puls RynkuEuropejski Bank Centralny, zgodnie z rynkowi oczekiwaniami, nie zmienił stóp procentowych w strefie euro. Obecnie główna stopa kształtuje się na poziomie 4 proc. Ostatni raz stopy w strefie euro zostały zmienione na posiedzeniu 6 czerwca 2007 roku.