Nadal pod ciężarem raportów kwartalnych

Nadal pod ciężarem raportów kwartalnych
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-04-21 (09:54)

Po sporej dawce danych w zeszłym tygodniu najbliższe dni przyniosą nieco mniejszą liczbę raportów makroekonomicznych, spora będzie natomiast liczba raportów kwartalnych spółek o znaczeniu nie tylko dla ich akcjonariuszy. Z zaplanowanych danych makro warto zwrócić uwagę na raporty o sprzedaży domów i zamówieniach dóbr trwałych w USA.

We wtorek podana zostanie sprzedaż domów na rynku wtórnym za marzec, inwestorzy oczekują niewielkiego spadku sprzedaży – o 1,6% m/m, po niespodziewanym wzroście w lutym. Dwa dni później poznamy wielkość sprzedaży nowych domów w minionym miesiącu. Rynek oczekuje spadku sprzedaży o 1,8% m/m po tym jak w lutym obniżyła się ona o 0,8% m/m. Warto zwrócić uwagę na reakcję rynku na dane, gdyby odbiegały one od konsensusu. Podane w minionych dniach dane o nowych inwestycjach w mieszkalnictwie nie przyczyniły się do dużego ruchu, mimo iż były znacznie gorsze od oczekiwań.

Raport o zamówieniach dóbr trwałego użytku – również za marzec – podane zostanie w czwartek (oczekuje się kolejnego spadku zamówień – tym razem o 1,7% m/m), o 14.30, tak samo jak tygodniowe dane o nowych bezrobotnych. Wreszcie w piątek poznamy ostateczny odczyt wskaźnika nastrojów konsumenckich sporządzanego przez Uniwersytet w Michigan. Wstępny szacunek zapowiadał spadek wskaźnika aż do 63,2 pkt. z 69,5 pkt.na koniec marca. Nastroje konsumenckie z pewnym wyprzedzeniem pokazują możliwe zmiany w popycie, stąd luźniejsza polityka gospodarcza powinna się odbić na nich już niedługo w pozytywny sposób.

W strefie euro podany będzie wstępny szacunek indeksu aktywności w przemyśle oraz usługach. Po tym jak w marcu indeks dla przemysłu przyjął wartość 52,0 pkt., tym razem oczekuje się spadku do 51,7 pkt. Podobnie niewielkiego spadku oczekuje się w sektorze usług (z 51,6 pkt. do 51,4 pkt.). Nadchodzący tydzień będzie istotny z punktu widzenia inwestorów zainteresowanych parami z funtem brytyjskim. W środę opublikowane będzie sprawozdanie z posiedzenia Banku Anglii, w czwartek dane o sprzedaży detalicznej (prognoza to 1% m/m) za marzec, zaś w piątek dane o PKB w pierwszym kwartale (pierwszy szacunek, prognoza 0,6% q/q).

Jak już zostało wspomniane, raporty makroekonomiczne będą miały jednak silną konkurencję ze strony wyników spółek. Już dziś o swoich dokonaniach w pierwszych trzech miesiącach roku poinformuje Bank of America (oczekiwany zysk 0,41 USD na akcję), jutro czekają nas m.in. raporty Yahoo (0,09) i AT&T (0,74), w środę przedstawi je Glaxosmithkline i Boeing (1,35), w czwartek Microsoft (0,44) i Credit Suisse, a w piątek Ericsson (0,28), oczywiście wymieniając tylko te najważniejsze.
Waluty – Mocne uderzenie dolara, jen najsłabszy od niemal 2 miesięcy

W piątek popytowi na parze EURUSD sił starczyło jedynie na pierwsze godziny handlu w Europie. Reakcja na wyniki Citigroup była identyczna jak dzień wcześniej w odniesieniu do Merrill Lynch – strata okazała się nieco większa od oczekiwanej ale giełdy zareagowały optymistycznie a dolar odnotował umocnienie. I to spore – para EURUSD z porannych maksimów w okolicach 1,5950 w dość krótkim czasie poszybowała w dół do 1,5719. Wyniki Citigroup oznaczały także przełamanie oporu na parze USDJPY, gdzie od początku miesiąca trzymał poziom 102,60 – 102,70. W konsekwencji obserwowaliśmy silny i dynamiczny ruch w górę do 104,41. Choć dziś w Azji europejskie waluty i jen zyskują wobec dolara należy to traktować raczej jako korektę piątkowych ruchów. Na parze EURUSD poziomy wsparcia to 1,5720, 1,5650, 1,5540 i wreszcie 1,5340, najbliższy opór zaś to 1,59. Co ciekawe po raz kolejny inaczej niż główne pary zachowuje się funt notując zwyżkę do dolara. Para GBPUSD wzrasta z 1,9890 nawet do 2,0020, gdzie widoczny jest opór 4 kwietnia. Powoduje to kolejny duży ruch w dół na parze EURGBP – z 0,7990 do 0,7880. Takie zachowanie rynku najwyraźniej świadczy o przekonaniu części rynku o sporej szansie na w miarę szybkie wyjście z kryzysowej sytuacji co oznaczałoby aprecjację dolara i być może również odrobienie części strat przez brytyjską walutę.

Poprzedni tydzień przyniósł zatrzymanie bardzo silnego średnioterminowego trendu umocnienia złotego. W skali tygodnia złoty co prawda zyskał jeszcze w relacji do euro (para EURPLN odnotowała spadek z 3,4320 do 3,42) i to większy niż osłabienie do dolara (para USDPLN wzrosła do 2,1740 z 2,1685 w piątek 11 kwietnia), jednak inwestorzy ewidentnie wykorzystywali zmienność notowań na EURUSD w czwartek i piątek do realizacji znaczących w tym roku zysków na polskiej walucie. To czy w najbliższym czasie dojdzie do większej korekty zależeć będzie przede wszystkim od tego, czy na EURUSD dojdzie do głębszej korekty, a w drugim rzędzie od danych krajowych.

Surowce – Różna reakcja na zmiany dolara

Wiele wskazuje na to, że po perturbacjach z pierwszego kwartału rynki surowcowe wracają do normalności i choć nie oznacza to, że czynnik spekulacyjny zaniknie, czynniki o charakterze fundamentalnym powinny nabrać nieco większego znaczenia. Pokazuje to choćby różnorodna reakcja na piątkowe umocnienie dolara. Dość wyraźnie traciły kruszce, co jest dość oczywiste, gdyż przez ostatnie miesiąca traktowane były właśnie jako alternatywa dla słabego dolara. Z drugiej strony spadek notowań złota i srebra o 4% pokazuje silną stronę podażową w tych segmentach.

Umocnienie dolara nie przeszkadza natomiast ropie w ustanowieniu nowego rekordu. Choć spadek pary EURUSD powoduje przejściowe obniżenie notowań (do 110,60 USD), popyt wykorzystuje tę okazję do zwiększenia pozycji i pod koniec dnia cena baryłki Brent osiąga poziom 114,17 USD. W dużym stopniu pierwsze spadki odrobione zostały również w przypadku miedzi. Choć cena tony początkowo spadła o 3% do 8550 USD, popołudnie przyniosło już zwyżkę do 8670 USD. Miedzi pomagają ciągle niskie zapasy (które w minionym tygodniu znów spadły), a także trwający strajk górników w Chile.

Silne spadki cen mają miejsce na pszenicy. W piątek ceny tego zboża obniżyły się aż o 6%, po tym jak w Australii zapowiedziane zostały opady deszczu mogące zwiastować bardzo udane zbiory. Inne ziarna na początku nie reagowały, jednak ostatecznie cena soi również obniżyła się o 1,5%, zaś kukurydzy o 3%.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.