Wyniki spółek ważniejsze od kłopotów gospodarki

Wyniki spółek ważniejsze od kłopotów gospodarki
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-04-16 (19:23)

WYDARZENIE DNIA: Liczba domów, których budowę rozpoczęto spadła do 947 tys. (w ujęciu rocznym), to jest do najniższego poziomu od 1991 roku, a oczekiwano, że będzie ich o 50 tys. więcej. Mimo takiego rozczarowania - i kilku innych - indeksy giełd światowych pięły się dziś w górę ze względu na lepsze od oczekiwań wyniki finansowe amerykańskich spółek.

Najpierw jednak o przeszkodach tego marszu - rano okazało się, że inflacja w strefie euro wzrosła do 3,6 proc. (oczekiwano 3,5 proc.). Inflacja HICP w Polsce wzrosła - według Eurostatu - do 4,4 proc. Inflacja w Stanach okazała się zgodna z oczekiwaniami (0,2 proc. "core"), liczba wydanych pozwoleń na budowę spadła do 927 tys. (oczekiwano 970 tys.). Swoje raporty kwartalne zaprezentowały Intel, Coca-Cola i JP Morgan. Nie rozczarowały inwestorów, a przedstawiciele spółek dali nadzieję na poprawę wyników w przyszłości.

SYTUACJA NA GPW

Sesja miała swoją dramaturgię, choć początek tego nie zapowiadał. W okoliach godz. 11 obroty akcjami spółek z WIG20 ledwie przekraczały 100 mln PLN, amplituda wahań była niewielka i wyglądało na to, że dziś również mamy szansę wyznaczyć rekord niskiej aktywności inwestorów. Sytuacja zmieniła się wraz z publikacją danych z USA. Mimo, że te dotyczące rynku nieruchomości w USA mogły głęboko rozczarować, właśnie po ich publikacji indeksy ruszyły zdecydowanie w górę. Oczywiście nie ze względu na słaby stan rynku budowlanego w Stanach, ale ze względu na publikowane równocześnie raporty z wynikami za I kwartał. GPW tylko reagowała na wydarzenia w Nowym Jorku, tam zaś inwestorom spodobały się słowa przedstawicieli Intela ("nic nie wskazuje na obniżenie sprzedaży" i banku JP Morgan ("rynek kredytowy jest blisko dna"). Dopiero na końcowym fixingu zlecenia sprzedaży przeważyły.
Dziś podrożały akcje 119. spółek, potaniały 165.

GIEŁDY W EUROPIE

Europejskim indeksom udało się przedłużyć trend wzrostowy o kolejną sesję, pomimo bardzo słabych danych z amerykańskiego rynku nieruchomości. To zasługa lepszych od oczekiwań wyników finansowych kilku dużych spółek. Dzięki nim o godz. 15.45 niemiecki DAX zyskiwał 1,1 proc., francuski CAC40 1,2 proc., a brytyjski FTSE aż 1,9 proc. Na godzinę przed rozpoczęciem notowań na Wall Street nic nie zapowiadało, że europejskie indeksy zajdą tak wysoko. Po fatalnych danych zza oceanu (liczba rozpoczętych budów oraz pozwoleń na nowe spadła w marcu trzykrotnie bardziej od oczekiwań) inwestorzy nie kwapili się z zakupami, tym bardziej że publikowana wcześniej inflacja w strefie euro była wyższa od oczekiwań. Negatywne wrażenie bardzo szybko zatarły jednak dobre wyniki Intela i Coca Coli oraz niezłe banku JP Morgan. Głównie dzięki nim Wall Street otworzyła się na jednoprocentowych plusach.

WALUTY

Wzrost inflacji w strefie euro do 3,6 proc. w marcu ostatecznie rozwiał nadzieje związane z obniżką stóp procentowych w strefie euro. Ale zarazem publikacja danych stała się przyczyną dalszego wzrostu euro do dolara i wyznaczenia nowego rekordu notowań tej pary - 1,5967 USD. Naturalnie popołudniowe dane z USA, dotyczące zarówno inflacji - ta wydaje się rzeczywiście trzymana pod kontrolą - jak i z rynku domów (nie zanosi się na szybkie odbicie gospodarcze) dolarowi nie pomagały. Rekordowy poziom notowań utrzymał się zatem do popołudnia bez wyraźnej próby realizacji zysków.
Jen umocnił się do dolara o 0,6 proc., a do euro spadł o 0,3 proc.

Dla złotego to interesująca mieszanka - kurs dolara spadł do 2,144 PLN, euro odbiło do 3,418 PLN, frank który rano spadł poniżej 2,14 PLN, po południu próbował wrócić powyżej 2,15 PLN.

SUROWCE

Nowe rekordy słabości dolara musiały przełożyć się na powrót cen surowców na ścieżkę wzrostową.
Najbardziej dynamiczną zwyżkę można było zobaczyć na wykresie miedzi, która na giełdzie w Londynie podrożała 3,2 proc. do poziomu 8.700 USD za tonę. Poza osłabieniem amerykańskiej waluty wpłynęły na to doniesienia z trzech kopalni Codelco, gdzie pracownicy rozpoczęli strajk.

Znacznie skromniejsza była zwyżka cen ropy. Późnym południem londyńską baryłka brent handlowano po 111,50 USD, czyli zaledwie 0,1 proc. wyżej niż na wczorajszym zamknięciu. Wprawdzie w ciągu dnia seria kiepskich danych zza oceanu sprawiła, że po południu kosztowała 75 centów więcej, ale był to dla rynku impuls do realizacji zysków.

Złoto podrożało dziś o 1,7 proc. do poziomu 944 USD za uncję. To najwyżej od końca marca. Na optymistyczne nastroje na rynku metali szlachetnych wpłynęły również obawy o wysoką inflację, które przy wysokich cenach większości surowców są jak najbardziej uzasadnione.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.