Tydzień: Sprzedaż detaliczna i rynek nieruchomości w USA

Tydzień: Sprzedaż detaliczna i rynek nieruchomości w USA
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-04-21 (09:56)

WYDARZENIE DNIA: Na pierwszy plan w początkowej części tygodnia wysuwają się krajowe dane o wzroście sprzedaży detalicznej - ostatnie, które mogą wpłynąć na decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Dane o sprzedaży detalicznej GUS poda we wtorek.

Ekonomiści spodziewają się, że dynamika mogła przekroczyć 20 proc. (jedna z prognoz mówi nawet o 30 -proc. wzroście) i zatrą nieco wrażenie, które sprawiła zaskakująco niska dynamika produkcji przemysłowej. Również we wtorek poznamy inflację bazową, którą mierzy NBP (po oczyszczeniu z cen żywności i paliw) - RPP będzie miała gotowy komplet danych przed posiedzeniem w przyszłym tygodniu. Z USA napływać będą kolejne raporty kwartalne (dziś koncerny farmaceutyczne), poznamy także sprzedaż domów na rynku wtórnym (oczekiwany spadek o 1,6 proc.) i pierwotnym (minus 0,8 proc.).

SYTUACJA NA GPW

Piątkowa sesja przyniosła wzrost cen akcji na GPW, ale dotyczył on głównie kilku spółek z WIG20, które mają dominujący wpływ na wartość indeksów. Rodzimi inwestorzy z głęboką rezerwą zdają się obserwować to co dzieje się na światowych rynkach (przełamanie szczytów z marca, a w niektórych przypadkach z lutego), stąd zwyżki u nas mają ograniczony zasięg (WIG20 jest najwyżej od tygodnia, ale do szczytów z marca i lutego sporo nam brakuje), a towarzyszą im niewielkie obroty. W praktyce nie tyle może chodzić o brak wiary we wzrost, co problemy z kapitałem. Wiadomo, że TFI nie cierpią na nadmiar gotówki, a w dodatku trzeba szykować środki na emisje na rynku pierwotnym (Cyfrowy Polsat). To właśnie brak gotówki sprawia, że GPW nie nadąża za światowym trendem wzrostowym.
W piątek podrożały akcje 116. spółek, potaniały 163. Najmocniej zyskiwał sektor bankowy i paliwowy.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Na piątkowej sesji główne amerykańskie indeksy kontynuowały wzrosty po bardzo dobrym otwarciu. S&P zyskał 1,8 proc., podobnie jak Dow Jones, czemu towarzyszyły duże obroty. Wspięcie się obu indeksów najwyżej od początku lutego było wynikiem dobrych publikacji kwartalnych amerykańskich spółek. Pozytywnie zaskoczyły nimi Caterpillar oraz Google, a Citigroup nie rozczarował, co przez inwestorów obawiających się czarnego scenariusza zostało uznane za dobrą monetę. W ten sposób udało się pokonać szczyty z ostatnich miesięcy, co formalnie potwierdza średnioterminowy trend wzrostowy. Rozwianie obaw o wyniki finansowe wspomnianych spółek bardzo pozytywnie odbiło się na rynkach azjatyckich. O godz. 8.00 Nikkei rósł o 1,5 proc., Kospi o 1,6 proc., a Hang Seng o 2,5 proc. W przypadku giełdy w Tokio to piąta wzrostowa sesja z rzędu, do czego przyczyniło się osłabienie jena.

OBSERWUJ AKCJE

sWIG80 - indeksowi nie udało się obronić na wsparciu na poziomie 14.000 pkt. wyznaczonym przez listopadowy dołek (intra-day) oraz zniesienie (Fibonacciego) 38 - proc. pięcioletniej hossy. W ostatnich tygodniach indeks znów kieruje się na południe, a ponieważ po zwyżkach z drugiej połowy marca nawet nie udało się zbliżyć do lutowych szczytów, formalnie pozostajemy w trendzie spadkowym. Najbliższe poziomy wsparcia to okolice 13.384 pkt. (marcowe dołki - słabe wsparcie) oraz 12.765 pkt. (styczniowe dołki). Pewną nadzieję na odwrócenie trendu daje wyprzedanie rynku pokazywane przez MACD na danych miesięcznych, jednak to osamotnione wskazanie. Na danych dziennych i tygodniowych zarówno ten wskaźnik jak i RSI pokazują potencjał do dalszych spadków. Zapewne dlatego małym spółkom z polskiego parkietu nie udzieliła się poprawa nastrojów na światowych parkietach.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

PKN Orlen - w pierwszym kwartale marża rafineryjna spadła do 1,30 USD na baryłce czyli o 65 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Marża petrochemiczna wzrosła o 8 proc., a chemiczna o 5 proc. Zarząd szacuje, że wynik EBIT w pierwszym kwartale 2008 r. może być o kilkadziesiąt procent wyższy niż przed rokiem.

BZWBK - podmiot, w którego radzie nadzorczej zasiada członek zarządu banku kupił 35.412 akcji po średniej cenie ok. 171,50 PLN.

ComArch - podpisał dwie umowy na dostawę sprzętu komputerowego oraz oprogramowania. Pierwsza, z wrocławską Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej o wartości 48,4 mln PLN, a druga z krakowską BIW Koncept o wartości 53,2 mln PLN. Termin realizacji obu umów ustalono na 7 czerwca 2008 r.

LC Corp - spółka LC Corp z siedzibą w Amsterdamie kupiła 300.000 akcji LC Corp po średniej cenie ok. 3,10 PLN.

MCI - fundusz sprzedał pakiet 58,6 proc. akcji Microtech International za 4,7 mln PLN i jego zaangażowanie w tę spółkę spadło do 34 proc.

Gant - przewodniczący rady nadzorczej sprzedał 31.842 akcji spółki za średnią cenę 42,50 PLN.

Trakcja Polska - konsorcjum, którego liderem jest spółka zależna, podpisało umowę z PKP Polskie Linie Kolejowe na modernizację linii kolejowej na odcinku Węgliniec - Legnica. Wynagrodzenie ustalono na 10,2 mln EUR, a termin realizacji do połowy listopada 2009 r.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Piątkowe zamknięcie WIG20 i WIG zastało indeksy na poziomie najwyższym od tygodnia, ale dopiero przełamanie przez WIG20 poziomu 3 tys. pkt rozbudziłoby nadzieję na zwyżki, a klarownym sygnałem byłoby przełamanie szczytów z połowy lutego czyli okolic 3150 pkt. I choć indeksy giełd amerykańskich i azjatyckich mają już ten wysiłek za sobą, naszym inwestorom brakuje środków i wiary w realizację pozytywnego scenariusza. Dzisiejsza sesja ponownie stwarza dobre podstawy do wzrostu (dobre zachowanie giełd w USA i w Azji), ale nie ma żadnych gwarancji, że GPW z tych warunków skorzysta. Spodziewamy się, że WIG20 spróbuje dziś przedostać się przez poziom 3 tys. pkt. Gdyby tak się stało, można liczyć także na wzrost wartośći zawieranych transakcji.

WALUTY

Po tym jak w piątek kurs euro spadł do 1,57 USD, dziś rano wspólna waluta wyceniana jest już na centa więcej, co dowodzi, że korekta notowań euro - jeśli do niej dojdzie - będzie miała raczej gwałtowny charakter i przyniesie ze sobą raczej dużą zmienność nastrojów niż jednostajny trend spadkowy. Na razie jednak ta korekta pozostaje w sferze hipotez, choć wskazania sygnałów technicznych (RSI, MACD dzienne) nie pozostawiają zbyt wiele miejsca na inny niż spadkowy scenariusz dla euro.

Dolar umacnia się do jena i jest doń najmocniejszy od półtora miesiąca. Wobec euro jen jest najsłabszy od końca grudnia 2007 r.

U nas dolar spadł do 2,165 PLN, euro do 3,423 PLN, frank odbił do 2,127 PLN. Także i w przypadku złotego korekta spadkowa pozostaje w sferze hipotez, ale nie można takiego ryzyka lekceważyć.

SUROWCE

W piątek ropa kontynuowała ustanawianie kolejnych rekordów pomimo silnego odreagowania na eurodolarze. Po wzroście o grubo ponad 1 proc. londyńska baryłka brent kosztowała już 113,90 USD, a nowojorska crude 116,70 USD. To wynik komentarzy przedstawicieli OPEC o pozostawieniu wydobycia na dotychczasowym poziomie. Presję na organizację, aby zwiększyła produkcję wywarły Wielka Brytania i Japonia, jednak nie odniosły skutku. W praktyce, możliwości OPEC w tej kwestii są ograniczone, bowiem poza Arabią Saudyjską wszyscy członkowie organizacji produkują blisko maksimum swoich możliwości wydobywczych.

Miedź odreagowała piątkowe spadki i również wraca do wzrostów. Dziś rano jej tona na giełdzie w Londynie podrożała o 0,7 proc. do poziomu 8.630 USD. To wynik silnego spadku zapasów, które skurczyły się najsilniej od trzech tygodni. Pierwszy raz od początku miesiąca zapasy spadły również na giełdzie w Szanghaju.

Po silnym spadku w piątek złoto odrobiło 0,3 proc. i dziś rano handlowano jego uncją za 918 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.