Bank Wachovia Corp. stracił 400 mln dolarów

Bank Wachovia Corp. stracił 400 mln dolarów
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-04-14 (19:58)

WYDARZENIE DNIA: Czwarty co do wielkości bank w USA zanotował w I kwartale 20 centów straty na akcję, podczas gdy inwestorzy oczekiwali 40 centów zysku. To nie pierwszy raport, który rozczarował rynek.

Pierwsze raporty kwartalne - Alcoa, General Electric czy UPS - okazały się znacznie gorsze od oczekwiań rynkowych, co skłania analityków do weryfikowania w dół oczekiwań co do zawartości pozostałych raportów. Według wyników ankiety Bloomberga, analitycy spodziewają się, że amerykańskie spółki będą miały o 12,3 proc. niższe zyski niż w I kwartale przed rokiem, a najwięcej obaw wiąże się z wynikami banków. Swój raport w czwartek zaprezentuje Merrill Lynch, w piątek Citigroup. Spekuluje się, że utworzą one rezerwy na aktywa kredytowe o wartości 15 mld USD. Podobne rezerwy skłoniły zarząd Wachovii do poszukiwania 6 mld USD z emisji akcji.

SYTUACJA NA GPW

WIG20 zaczął sesję na poziomie zbliżonym do piątkowego zamknięcia, a później indeks zdołał nawet wspiąć się powyżej 2900 pkt, co należało traktować jako chwilowe odreagowanie piątkowych, głębokich spadków. Krótko po południu znów zaczęli przeważać sprzedający, a niewesołe rozmyślania sprowokował raport kwartalny banku Wachovia. Dopiero późniejszy raport o wzroście sprzedaży detalicznej poprawił nastroje, o co było łatwo tym bardziej, że w USA indeksy rozpoczęły dzień''na zero''. W efekcie WIG20 zniwelował do zera stratę przekraczającą 50 pkt, ale tylko po to, by na końcowym fixingu ponownie oddać kilkanaście punktów. Ze względu na skalę obrotów (poniżej 900 mln PLN), sesję można uznać tylko za próbę powstrzymania spadków z piątku i ich skorygowania, ale nie zmienia ona sytuacji na parkiecie - nadal w krótkim terminie obowiązuje trend spadkowy.

Dziś podrożały akcje 80. spółek, potaniały 224.

GIEŁDY W EUROPIE

Europejskie indeksy spadały dzisiaj piątą sesję z rzędu. Pozbywając się akcji inwestorzy reagowali na piątkową przecenę na Wall Street (i poranne spadki w Azji), ponure wypowiedzi ministrów na weekendowym spotkaniu grupy G7 oraz słabe wyniki koncernu Philips Electronics i banku Wachovia. Zyski największego europejskiego producenta elektroniki spadły w pierwszym kwartale o 75 proc., natomiast jeden z największych amerykańskich banków na wschodnim wybrzeżu zaskoczył rynek kwartalną stratą i informacją o obniżeniu planowanej dywidendy. Pozytywną niespodzianką była z kolei wyższa od oczekiwań sprzedaż detaliczna w marcu, ale jej wzrost o 0,2 proc. przy prognozie 0,1-proc. zwyżki nie mógł wywołać silnej reakcji. Na zamknięciu CAC40 tracił 0,7 proc, a DAX i FTSE po 0,8 proc. Na minusach otworzyły się również notowania za oceanem. S&P i Dow Jones kontynuowały piątkową przecenę tracąc dalsze pół proc.

WALUTY

Poranne umocnienie dolara nie trwało zbyt długo. Mimo, że dane z USA o sprzedaży detalicznej okazały się nieznacznie lepsze od oczekiwań (sprzedaż wzrosła o 0,2 proc., a oczekiwano, że nie zmieni się), to na inwestorach większe wrażenie robią raporty kwartalne amerykańskich spółek, które kolejno roczarowują rynek. W poniedziałek po południu euro wyceniano już na 1,583 USD - o 1,6 centa wyżej niż jeszcze rano. Co oznacza, że euro notowane jest w pobliżu historycznych rekordów.

Jen, który rano zyskiwał do dolara i euro, do popołudnia cały swój zysk wymazał.

Spadek jena jest zwykle oznaką rosnącego apetytu na ryzyko, co często pomaga złotemu. Tak też jest i tym razem - kurs dolara spadł do 2,15 PLN, a euro do 3,40 PLN. Obie waluty wyznaczają historyczne minima. Notowania franka spadły do 2,155 PLN.

SUROWCE

Ropa pozostaje w okolicy historycznych rekordów. Przed realizacją zysków z ubiegłego tygodnia wykres jest wspierany przez doniesienia o zakłóceniach produkcji. Podczas weekendu pojawiły się takie z Nigerii oraz Stanów Zjednoczonych. Największy afrykański eksporter wstrzymał część wydobycia po atakach partyzantów, natomiast w stanie Tennessee jest naprawiany system rafineryjny holenderskiego Shella. Po południu londyńską baryłką brent handlowano po 108,70 USD, czyli po cenie wczorajszego zamknięcia.

Realizację zysków mieliśmy z kolei w przypadku miedzi, która potaniała dziś na giełdzie w Londynie o 1,2 proc. To wynik spekulacji, że import tego surowca do Chin spadnie. Mają na to wpłynąć niższe ceny miedzi na chińskim rynku lokalnym, niż na giełdzie w Londynie, gdzie za tonę płacono dziś rano 8.550 USD. Do tego dochodzi jeszcze kwestia spowolnienia światowej gospodarki oraz fakt, że w ostatnich miesiącach zbliżenie się ceny w okolice rekordowych poziomów było zawsze impulsem do silnej korekty.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.