Tydzień: banki centralne i nieruchomości w USA

Tydzień: banki centralne i nieruchomości w USA
Data dodania: 2007-09-24 (12:10) Komentarz poranny Open Finance

WYDARZENIE DNIA: W tym tygodniu decyzje o stopach procentowych podejmują banki centralne Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Podwyżki stóp w Polsce nie będzie, ale sąsiedzi mogą zaskoczyć. Dziś Narodowy Bank Polski poda wskaźniki inflacji bazowej i będzie to ostatnia wskazówka dla Rady Polityki Pieniężnej, która swoją burzliwą dyskusję rozpoczyna we wtorek.

Po podwyżce stóp w sierpniu nikt nie spodziewa się by następna miała zapaść już teraz, choć powody do takich działań pewnie by się znalazły. Natomiast na rynki światowe największy wpływ mogą mieć w tym tygodniu dane z USA, co zresztą nie jest niczym wyjątkowym. We wtorek poznamy wielkość sprzedaży domów na rynku wtórnym, a w czwartek na rynku pierwotnym. W czwartek także ostateczne dane o wzroście PKB w II kwartale w Stanach.

SYTUACJA NA GPW

Piątkowa sesja była taka, jaka miała być - duża zmienność w ostatniej godzinie notowań to efekt ustalania wartości rozliczeniowej kontraktów terminowych. Wysokie obroty można przypisać arbitrażystom, którzy sprzedając akcje starali się o jak najlepsze zamknięcie krótkich pozycji na rynku kontraktów. Z takiego zachowania rynku niewiele można wyciągnąć wniosków, bo było ono w pewnej mierze przypadkowe, to odebranie akcji arbitrażystom na wysokim poziomie cenowym może świadczyć o stabilnym i silnym popycie na akcje z WIG20. Można się domyślać, że akcje kupowały przede wszystkim duże instytucje, dla których ta sytuacja była szansą na zakup dużych pakietów akcji.

Nie mniej tylko 7 proc. ankietowanych przez GPW analityków sądzi, że jest szansa na ich kontynuację, a 50 proc. spodziewa się spadku WIG20 w tym tygodniu.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Piątkowa sesja w Stanach zakończyła się lekkimi wzrostami głównych indeksów - S&P zyskał 0,5 proc., a Dow Jones 0,4 proc.- co odbyło się przy bardzo wysokich obrotach, związanych jednak raczej z wygasaniem kontraktów niż z chęcią do realizacji zysków. Lepsze nastroje na Wall Street są również zasługą banku Goldman Sachs, który nie tylko zarobił na załamaniu segmentu rynku finansowego związanego z kredytami hipotecznymi, ale również zapowiedział, że dołek na wspomnianym rynku jest już blisko i wkrótce będzie można nabyć instrumenty po bardzo atrakcyjnych cenach. Brazylijski Bovespa zyskał 1,6 proc. i do rekordu brakuje mu dosłownie kilku procent.

Na historycznie wysokich poziomach znów jest Hang Seng, który zyskał dziś 2,2 proc., co jest głównie zasługą spółek surowcowych, po paru pozytywnych informacjach z tego segmentu. W Japonii mamy dzisiaj święto.

OBSERWUJ AKCJE

sWIG80 - małe spółki z warszawskiego parkietu zyskały na decyzji FED stosunkowo najmniej, jednak sytuacja na wykresie ich indeksy wygląda optymistycznie. Po odreagowaniu lipcowo-sierpniowej korekty indeks wszedł w fazę konsolidacji powyżej poziomu 18.000 pkt., który jest silnym wsparciem. Ponieważ podstawą długich trendów wzrostowych zawsze jest poprzedzająca je faza akumulacji, taki rozwój wypadków musi cieszyć obóz byków. Niemniej, druga fala spadków może być odroczona w związku z oczekiwaniem rynku na kolejną decyzję w sprawie stóp procentowych. Jeżeli poziom 18.000 pkt zostanie przebity, następnymi wsparciami są poziomy 15.500 pkt. i okolice 14.000 pkt. Wskaźniki MACD i RSI są neutralne, natomiast DMI wygenerował sygnał sprzedaży.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Budimex Dromex - podpisał umowę z BRE.locum SA na budowę osiedla mieszkaniowego Górczewska w Warszawie. Wartość kontraktu ustalono na 101 mln PLN, a termin zakończenia prac to koniec maja 2009 roku.

Hydrobudowa Włocławek - przewodnicząca rady nadzorczej sprzedała 113.328 akcji o łącznej wartości 69 mln PLN.

Petrolinvest - spółka dokonała pierwszego udanego odwiertu w Kazachstanie, w wyniku którego odkryto źródło ropy o potencjale 40 bbl/dobę.

Noble Bank - podmiot zależny (Open Finance) utworzył spółkę na terenie Irlandii mającej za zadanie pozyskiwanie klientów oraz prowadzenie działań marketingowych. Kapitał zakładowy Open Finance Marketing Ireland Limited wynosi 100 tys. EUR.

Toora - fundusz AS Trigon Funds wycofał się ze spółki sprzedając 1.964.071 akcji, co stanowi 9,4 proc. kapitału załadowego.

BZWBK - podmiot, w którego radzie nadzorczej zasiada członek zarządu banku sprzedał 15.000 akcji po cenie 276,19 PLN.

Stormm - na piątkowej sesji wygasło 800 kontraktów spółki na indeks WIG20. Jednocześnie, spółka nabyła 1.000.000 akcji Elektrimu po średniej cenie 6,30 PLN oraz 200.000 akcji TPSA po średniej cenie 21,76 PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Niewielki wzrost w USA raczej nam specjalnie nie pomoże, już prędzej dobra postawa giełd azjatyckich. Na rynku walutowym mamy do czynienia z kontynuacją korzystnych dla GPW trendów (indeksy w Warszawie zwykle rosną razem z wartością złotego), są więc podstawy by spodziewać się co najmniej niewielkich zwyżek na dzisiejszej sesji. Przede wszystkim jednak otuchy może dodać sesja piątkowa, kiedy sprzedaż akcji przy dużych obrotach nie zakończyła się głębokim spadkiem indeksów. Jeszcze dwa tygodnie temu rynek nie obroniłby się przed taką podażą.

Po trzecie - wysoki wskaźnik pesymizmu w ankiecie GPW. Zaledwie 7 proc. ankietowanych wskazało na możliwość wzrostu WIG20 - rzadko zdarzają się tak negatywne odczyty. Zwykle te pokłady pesymizmu przekładają się jednak na wzrost na GPW.

Oczekujemy dziś wzrostu na GPW i powrotu WIG20 do 3800 pkt.

WALUTY

Euro śrubuje kolejne rekordy wobec dolara - dziś rano było już wyceniane na 1,4127 USD, co jest rekordem wszech czasów. Na nic lamenty europejskich polityków i przedsiębiorców, dla których drogie euro to kłopoty z eksportem. Inwestorzy kupują wspólną walutę, ale wskaźniki techniczne są coraz bardziej rozgrzane - ten wzrost będzie opłacony korektą euro, być może już w najbliższych dniach.

Jen zyskuje 0,5 proc. do dolara i 0,2 proc. do euro, ale wobec braku japońskich banków, ruch nie jest za bardzo wiarygodny.

U nas kurs dolara spadł już do 2,66 PLN, euro do 3,755 PLN (euro jest najtańsze od 13 lipca), a franka do 2,274 PLN (frank jest najtańszy od 24 lipca).

SUROWCE

Ropa kontynuuje lekkie odreagowanie po silnych wzrostach z ubiegłego tygodnia. Cena nowojorskiej baryłki crude spadła o 0,7 proc. do poziomu 81,05 USD, natomiast na giełdzie w Londynie otworzyła się na poziomie 78,90 USD, czyli utrzymuje się na rekordowych poziomach. Spodziewamy się, że w najbliższych tygodniach odreagowanie na ropie będzie głębsze, a kusy powinny dojść przynajmniej do poziomu 75,00 USD. Jest to związane z faktem, że wrzesień jest miesiącem huraganów w rejonie Zatoki Meksykańskiej, które tego roku nie wyrządziły większych szkód, więc zagrożenie zmniejszenia wydobycia powoli się oddala.

Bijący kolejne rekordy eurodolar popchnął cenę złota wyżej. Za uncję tego kruszcu płacono dziś rano 735 USD, czyli pół procenta więcej niż na piątkowym zamknięciu.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.