RPP w centrum uwagi

RPP w centrum uwagi
Data dodania: 2007-08-29 (10:36) Komentarz Expandera

Bilans i diagnoza sytuacji na rynkach finansowych: Zgodnie z naszymi przypuszczeniami warszawska giełda ma problem z przełamaniem bariery 60 tys. pkt dla indeksu WIG. Czwarta kolejna sesja rozgrywała się w rejonie tej bariery. Ostatecznie jej losy nie zostały przesądzone, bo wciąż nie zasłonięta pozostaje luka hossy z 23 sierpnia. Jeśli się to stanie, czyli WIG zamknie się poniżej 58 593 pkt będzie trzeba obawiać się o powrót dekoniunktury. Po wtorkowej sesji do tego wsparcia brakuje mniej niż 1 tys. pkt.

Inwestorzy pozostają wyczuleni na wszelkie informacje dotyczące kryzysu na amerykańskim rynku nieruchomości. Napłynęły z niego kolejne sygnały wskazujące na ogromne kłopoty. Jeden z najbardziej wiarygodnych indeksów cen domów w Stanach Zjednoczonych – S&P/Case Schiller – wykazał w II kwartale spadek o 3,2% w porównaniu z tym samym okresem 2006 r., co oznacza, że był najszybszy od 20 lat. Co gorsza, zniżka cen wykazuje rosnącą dynamikę. W samym czerwcu poszły w dół o 3,5% wobec 2,9% w maju. Czerwcowy spadek był największy odkąd zbierane są miesięczne dane, czyli od 2001 r. Innym aspektem trwającego w USA kryzysu była obniżka rekomendacji dla akcji banków inwestycyjnych przez Merrill Lynch. Z sytuacją na rynku nieruchomości trzeba też wiązać mocną obniżkę indeksu zaufania konsumentów w Stanach Zjednoczonych. To podtrzymuje obawy, że Amerykanie dalej będą ograniczać wydatki konsumpcyjne, co stanowi poważne zagrożenie dla koniunktury gospodarczej.

Niekorzystne doniesienia napływały wczoraj nie tylko zza Oceanu. Niemiecki indeks Ifo spadł w sierpniu do najniższego poziomu od 10 miesięcy, potwierdzając negatywny wpływ sytuacji w Ameryce na inne części jednak nie wpłynęły na przebieg zdarzeń. To dobrze pokazuje obecny stan nastrojów. Gdyby były lepsze rynki na pewno by zareagowały zwyżką. Co więcej, dziś rano opublikowany został gorszy od oczekiwań indeks nastrojów konsumentów w Niemczech – Gfk AG. Jego wartość obniżyła się po raz pierwszy od pół roku. W efekcie rentowność 10-letnich obligacji spadła najniższego poziomu od trzech miesięcy.

Najwyraźniej topnieją nadzieje inwestorów na serię obniżek stóp przez amerykański bank centralny. Wczoraj opublikowane zostały szczegóły z posiedzenia z 7 sierpnia. Z publikacji wynika z jednej strony, że Fed zwróciła już wtedy uwagę na ryzyko związane z przełożeniem kryzysu na rynku kredytów hipotecznych na gospodarkę. Z drugiej jednak strony mocno zasygnalizowała swoje obawy o rosnącą inflację. Inwestorzy oczekują co prawda obniżki jeszcze o 25 pkt. proc. na posiedzeniu 18 września lub wcześniej, raczej nie spodziewają się jednak sygnału ze strony Fed, że będzie seria obniżek. Mówiąc kolokwialnie „mleko się rozlało” i złych konsekwencji pęknięcia nadmuchiwanego przez lata balonu na rynku nieruchomości w USA nie da się uniknąć dzięki kilku decyzjom.

Ugruntowanie się świadomości źle będzie oddziaływać na dalsze wypadki na rynkach. Już w poniedziałek w drugiej połowie dnia było widać ostrożniejsze podejście do akcji, czy szerzej ryzykownych inwestycji. Potwierdzało to wyhamowanie zniżki przez japońskiego jena wobec wysokooprocentowanych walut. Wczoraj jen już wyraźnie się wzmacniał, co wskazywało na powrót na dobre obaw o przyszłość. Taka sytuacja jest niekorzystna z punktu widzenia rynków wschodzących, czyli między innymi Polski. W ich kontekście niepokoi również rozwój wypadków na rynku towarów, gdzie widać trudności z odrabianiem strat poniesionych w tym miesiącu. Szczególnie dotyczy to rynku ropy, gdzie obawy o globalną koniunkturę oraz relatywnie wysokie zapasy wpływają na bilans popytu i podaży na ten surowiec. Nie bez znaczenia jest też fakt, że od wrzesień i październik są tradycyjnie niedobrymi dla cen ropy miesiącami. W dwóch trzecich przypadków w ostatnich kilkunastu latach szła w dół w tym okresie.

W cieniu globalnych wydarzeń będzie pozostawać środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Praktycznie przesądzona jest podwyżka o 25 pkt bazowych, więc uwaga skupiać się będzie na komentarzach członków RPP towarzyszących posiedzeniu. Z nich inwestorzy będą chcieli wyczytać nastawienie co do dalszych ruchów. Przyspieszone wybory i groźba zwiększenia wydatków budżetowych to nowy element, który teraz trzeba brać pod uwagę. Może skłonić do zaostrzenia retoryki, choćby po to, by prewencyjnie przeciwdziałać pomysłom parlamentarzystów kupowania głosów większymi wydatkami z państwowej kasy. Przy obecnych nienajlepszych nastrojach taka ostrzejsza retoryka musiałaby zostać źle odebrana. W tym kontekście najbardziej zagrożone byłyby głównie banki oraz deweloperzy. Generalnie byłaby to również niekorzystna wiadomość dla całego segmentu małych i średnich spółek. Na jego postrzeganie polityka pieniężna ma spory wpływ, bo ich funkcjonowanie jest powiązane przede wszystkim z koniunkturą na krajowym rynku.

Najważniejsze informacje z 28 sierpnia 2007 r.:

* Indeks zaufania amerykańskich konsumentów obniżył się w sierpniu do 105 pkt ze 111,9 pkt po rewizji w lipcu (wcześniej podawano, że wyniósł 112,6 pkt)
* Ceny domów w II kwartale spadły w Ameryce o 3,2%, czyli w największym stopniu od 20 lat
* Indeks nastrojów gospodarczych w Niemczech Ifo obniżył się w sierpniu do 105,8 pkt ze 106,4 pkt miesiąc wcześniej i prognozowanych przez analityków 105,4 pkt;; po raz pierwszy od sześciu miesięcy obniżył się też – opublikowany dziś rano – indeks zaufania niemieckich konsumentów Gfk AG, który spadł we wrześniu do 7,6 pkt, czyli poniżej oczekiwań
* Bank Centralny Słowacji nie zmienił stóp procentowych

Dziś na rynkach

* Decyzja RPP odnośnie stóp procentowych. Oczekiwana jest podwyżka o 25 pkt bazowych
* Dane na temat zapasów paliw w USA za ostatni tydzień. Poprzednio wynosiły 1 890 tys.

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.