Środa zapowiada się spokojnie

Środa zapowiada się spokojnie
Data dodania: 2007-08-22 (10:15) Komentarz poranny TMS Brokers

Rynek krajowy: Środowy poranek na rynku krajowym przynosi kontynuacje spokojnej atmosfery z dnia wczorajszego. Kursy USD/PLN oraz EUR/PLN znajdują się w okolicach wczorajszych poziomów z końca sesji. Na takie zachowanie rodzimej waluty ma wpływ uspokojenie na rynku międzynarodowym a także na światowych giełdach. Inwestorzy wstrzymują się na razie z decyzjami i czekają na dalszy rozwój wydarzeń.

Także doniesienia z Polski nie wpływają znacznie na rodzimą walutę. Sprzeczne wypowiedzi członków RPP nie dają jednoznacznych wskazówek, co do decyzji na kolejnych posiedzeniach. W naszej opinii najbliższej podwyżki należy spodziewać się w wrześniu.

W ciągu dzisiejszej sesji na notowaniach złotego raczej nie powinno dojść do większych zmian. Stabilizacji kursów będzie sprzyjał brak publikacji danych makroekonomicznych. Dopiero jutro poznamy dane o inflacji bazowej netto w lipcu, prognozy zakładają spadek do 1,6 % (poprzednio 1,8%).

Także na warszawskiej giełdzie dzisiejsza sesja powinna przebiegać w dość spokojnej atmosferze.

Należy jednak podkreślić, że obecna sytuacja na rynkach pomimo chwilowego uspokojenia jest bardzo niepewna, ewentualne kolejne niekorzystne doniesienia związane z amerykańska gospodarką mogą bardzo szybko spowodować dużą zmienność i nerwowe zmiany cen.

O godzinie 9 kurs EUR/PLN wynosi 3,8415. Dalszy spadek kursu sugerujemy wykorzystać do zakupów, gdyż oczekujemy lekkiego wzrostu w czasie dzisiejszej sesji w kierunku 3,8550, natomiast kurs USD/PLN znajduje się na poziomie 2,8480 i tutaj także prognozujemy wzrost do poziomu 2,86.

Rynek zagraniczny

Wtorek na świecie przyniósł kolejny dzień niepewności i wyczekiwania inwestorów na impuls, który mógłby wskazać dalszy kierunek rynkowych trendów. Zapewnienia, że FED użyje „wszelkich dostępnych narzędzi” by uspokoić rynki, które przedstawiono po spotkaniu prezesa amerykańskiego banku centralnego z przewodniczącym Komisji Bankowości Senatu, Christopherem Doddem, dały nadzieję, iż w niedługim czasie stopy procentowe w USA zostaną obniżone. Szybko jednak zostały one ostudzone przez słowa prezesa Rezerwy Federalnej w Richmond, który powiedział, że obecna sytuacja na rynku przyniesie obniżkę stóp tylko wtedy, gdy zacznie w negatywny sposób wpływać na prognozy odnośnie wzrostu i inflacji. Powściągliwy do tej pory w swych decyzjach FED raczej nie zdobędzie się na żadne gwałtowne posunięcie w najbliższym czasie, co może przynieść duże rozczarowanie inwestorów i skłonić ich do dalszej ucieczki z ryzykownych aktywów ku dolarowi, jenowi oraz amerykańskim obligacjom, które przeżywają w ostatnim okresie znaczny wzrost popularności.

Publikowane dzisiaj dane ze strefy euro o zamówieniach w przemyśle za czerwiec (r/r), jeśli tylko bardzo nie rozminą się z prognozami, nie wpłyną w znaczny sposób na kurs EURUSD. Para ta powinna w dalszym ciągu trwać w konsolidacji w zakresie 1,3460-1,3520. Możliwa kolejna fala negatywnych nastrojów wśród inwestorów może przynieść w następnych dniach umocnienie dolara.

Informacje o tym, że huragan Dean osłabł i nie spowoduje dużych szkód w przemyśle wydobywczym nad Zatoką Meksykańską oraz dalszy niepokój o stan światowej gospodarki przyczyniły się do obniżki cen ropy poniżej poziomu 69 USD za baryłkę w październikowych kontraktach futures. Są to najniższe poziomy od czerwca tego roku. Trend spadkowy będzie w dalszej perspektywie prawdopodobnie kontynuowany, przeszkodą może być podjęcie we wrześniu przez OPEC decyzji o ograniczeniu wydobycia, jednak oczekuje się, iż pozostanie ono niezmienione.

Źródło: Marcin Ciechoński, Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.