Indeksy otworzyły dezinflacyjnego szampana

Indeksy otworzyły dezinflacyjnego szampana
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-03-31 (20:20)

Od wielu miesięcy na rynku akcji obserwowaliśmy grę 'na spadającą inflację'. Wreszcie, choć w dużej mierze z powodu efektu wysokiej bazy, presja cenowa słabnie. Polityka banków centralnych przynosi efekt. Wall Street pozytywnie zareagowało na dynamiczniejszy niż oczekiwano spadek inflacji PCE, podstawowej miary obserwowanej przez Rezerwę Federalną. Odczyt za oceanem wskazał 5% r/r wobec 5,1% prognoz i 5,4% poprzednio, dynamika miesięczna okazała się zgodna z oczekiwaniami. Bazowa PCE wypadła na poziomie 4,6% choć analitycy spodziewali się jej utrzymania na poziomie 4,7%.

Nie wszędzie jednak presja cenowa słabnie w jednakowym tempie. W Polsce niestety wciąż jest wyjątkowo silna. WIG20 utrzymał się powyżej 1750 pkt i zakończył dziś sesję niewielką, 0,26% korektą po wczorajszym blisko 3% wzroście.

Dzisiejszy odczyt inflacji w Polsce, choć niższy od poprzedniego 18,4%, pozostawia wiele do życzenia. Inflacja wskazała 16,2% i okazała się być wyższa od 15,9% oczekiwanego przez analityków. Przy czym warto pamiętać, że rok do roku porównujemy do 'inflacyjnego, powojennego' marca 2022. Niższa dynamika spadku cen żywności przy większym spadku cen energii pokazuje, że presja cenowa w Polsce pozostaje silna, w ujęciu miesięcznym spadła o 1,1% wobec 1% oczekiwanego. Indeksy giełdowe w Europie i USA z zadowoleniem przyjmują informacje o w gruncie rzeczy słabnącej inflacji. Na co może skierować się uwaga rynków w następnych tygodniach?

Wobec zbliżającej się, prawdopodobnie ostatniej w tym roku podwyżki stóp Fed w maju oraz rozpędzonego, dezinflacyjnego trendu rynki mogą coraz uważniej przyglądać się 'nowym tematom', możliwym do rozegrania. Poza tematem banków, na kolejnego kandydata rośnie recesja. Perspektywa spowolnienia może okazać się negatywna dla rynku akcji. Brak podwyżek stóp Fed lub nawet pierwsze cięcia tylko w ograniczonym stopniu mogą zrewanżować aktywom ryzyka niższe przychody i marże przedsiębiorstw - naturalny efekt gospodarczego spowolnienia. Analitycy BlacRock spodziewają się twardego lądowania gospodarki w USA, a agencja ratingowa S&P wskazała wczoraj że wraz z problemami banków, szanse na miękkie lądowanie w otoczeniu agresynwego cyklu Fed wzrosły. Niższa akcja kredytowa w bankach, przy jednoczesnym zaostrzeniu warunków pożyczkowych może wesprzeć ten scenariusz.

Potężna część gospdoarczego boomu z ostatnich lat, ma swój początek w 'dostępie do taniego długu'. Dziś dług nie jest już tani, a wobec kryzysu bankowego, konsumentom może być coraz trudniej się zadłużać. Oczywiście - spowolnienie to dezinflacyjny aspekt. Ale czy rynki będą pocieszać się spadkiem inflacji w perspektywie wzrostu bezrobocia z historycznie rekordowo niskich poziomów i niższej aktywności konsumentów? Indeks sentymentu konsumentów za oceanem wypadł dziś nieznacznie poniżej oczekiwań, a mieszane oczekiwania inflacyjne pokazują, że Fed może nie być skłonny do podjęcia ryzyka powrotu inflacji, co mogłoby spowodować przedwczesne cięcie stóp. Rynki cieszą się jednak z faktu, że kryzys bankowy na obecnym etapie został szybko opanowany, a Fed pokazał moc swoich programów płynnościowych. Nasdaq zyskuje dziś 0,83% przy 0,77% wzroście S&P500. Bykom w końcówce tygodnia daleko jest do analizowania czynników ryzyka. Parkiety giełd dominuje strach przed ominięciem okazji.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.