Najważniejsza ustawa w państwie

Najważniejsza ustawa w państwie
Data dodania: 2007-08-21 (09:26) Komentarz poranny Open Finance

WYDARZENIE DNIA: Dziś największe dzienniki opisują losy ustawy o nadzorze finansowym, którą rząd w ekspresowym tempie zamierza dziś przyjąć i skierować do prac w Sejmie. Mimo braku konsultacji ustawy. Wygląda na to, że nowelizacja ustawy o nadzorze finansowym (w zaledwie rok po uchwaleniu ustawy) stała się najważniejszym aktem, przygotowywanym przez PiS, któremu nie spieszy się ani z ustawą budżetową, ani nawet z projektem ustawy o reformie finansów publicznych, choć ten wydawał się sztandarowy dziełem.

O co chodzi w nowelizacji? O pozostawienie nadzoru nad bankami w gestii Narodowego Banku Polskiego przez kolejne pięć lat. Bez tej nowelizacji nadzór nad bankami trafiłby do KNF na początku stycznia, co jest zresztą zgodne z wytycznymi KE. O co chodzi w nowelizacji naprawdę? Dlaczego jest tak ważna dla tego rządu? Dowiemy się zapewne zaraz po wyborach.

SYTUACJA NA GPW

Wczorajsza sesja przyniosła początkowo silny wzrost wartości indeksów, WIG20 ocierał się nawet o 2-proc. wzrost. Te dobre nastroje wynikały z udanego zamknięcia tygodnia na giełdach amerykańskich i bardzo udanego startu w Azji. Taki właśnie scenariusz był już dyskontowany podczas piątkowej zwyżki na GPW. Zatem optymizm szybko ustąpił miejsca ostrożnemu wyczekiwaniu na dalszy rozwój wypadków. Na koniec sesji wzrost WIG sięgał już tylko 0,4 proc. Obroty podliczono na 1,32 mld PLN, a więc były o 1,1 mld PLN niższe niż w piątek. Inwestorzy znów wstrzymują się z decyzjami i czekają na rozwój sytuacji na świecie. Jednak po silnej wyprzedaży w ostatnich tygodniach, wystarczy zapewne jeszcze jedna dobra sesja, by kupujący uwierzyli w trwałość odbicia. Inna sprawa, czy taką sesję dostaną. Wzrosły notowania 198. spółek, spadły 90.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Notowania w USA podzieliły się na dwa etapy. W pierwszym indeksy traciły na wartości, w drugim straty odrobiły. Inwestorom niezbyt podobają się teraz akcje agencji ratingowych, nadal pozbywają się też papierów banków i firm, które mogą mieć związek z kryzysem na rynku kredytów. Za to wzięciem cieszyły się papiery firmy Lowe - rywala Home Depot. HD ostatnio postraszył inwestorów gorszymi wynikami związanymi ze zmniejszonymi wydatkami detalicznymi. Lowe zaprzeczył, by stan rynku był tak zły. Inwestorzy uwierzyli, że wydatki konsumentów w USA wcale nie muszą dramatycznie zmaleć. Na koniec sesji Dow Jones zyskał 0,3 proc., S&P nie zmienił wartości.

W Azji zwyżki, które topniały wraz z upływem dnia. Nikkei zyskał 1,1 proc., lecz wciąż jest poniżej otwarcia z piątku. Kospi zyskał 0,3 proc., a Hang Seng 2,8 proc.

OBSERWUJ AKCJE

BPH - po wczorajszym spadku o 2,2 proc. akcje banku znalazły się w okolicach 850 PLN - najniższego kursu od połowy marca. Owe 850 PLN to silne wsparcie, które na przestrzeni ostatnich dziewięciu miesięcy było testowane czterokrotnie - za każdym razem z powodzeniem. Jeszcze wcześniej - bo we wrześniu ub.r. poziom 850 PLN przez miesiąc blokował dalszy wzrost kursu. Wsparcie jest więc kluczowe dla notowań banku w długim terminie. Jego przełamanie w czasie jednej sesji wydaje się niemożliwe. Wskaźniki techniczne utrzymują jednak zalecenia sprzedaży.

Bioton - od listopada ub.r. kurs spadł z 3 do 1 PLN znacznie ograniczając wiarę inwestorów w możliwości spółki. Rozczarował ich także raport za II kwartał. Spadek kursu do poziomu 1 PLN, który Bioton osiągał dwa lata temu (uwzględniając split), sprawiła że akcje firmy są niewiarygodnie wyprzedane, o czym informują wskaźniki techniczne. Wzrost notowań 1,03 do 1,20 PLN od czwartkowego dołka zdaje się potwierdzać możliwości spółki, jeśli chodzi o odbicie.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Telekomunikacja Polska - UKE nałożył na firmę karę w wysokości 33 mln PLN. Firma złoży odwołanie sądowe.

Agora - prezes firmy Wanda Rapaczyńska odejdzie z pracy 30 sierpnia.

Impexmetal - w spółce zależnej - Hucie Aluminium Konin - pracownicy rozpoczęli bezterminowy strajk.

J.W. Construcion - członek rady nadzorczej i założyciel firmy kupił w piątek 13,4 tys. akcji spółki.

ComArch - osoba posiadająca dostęp do informacji poufnych sprzedała 5 tys. akcji spółki.

Pemug - członek rady nadzorczej kupił 7300 akcji. Teraz ma 420,5 tys. akcji spółki.

Fon - członek rady nadzorczej kupił 111 111 akcji spółki po 0,38 PLN każda i zadeklarował dalsze zakupy.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Przebieg sesji w USA trzeba uznać za pozytywny - rynek oparł się próbie przeceny. Z kolei giełdy azjatyckie wystartowały z wysokiego C, ale wysokie poziomy utrzymały się tylko na początku azjatyckich sesji. Później skala zwyżek została mocno ograniczona, co nie robi najlepszego wrażenia. Zwłaszcza Nikkei, który nie może poradzić sobie z przekroczeniem poziomu otwarcia piątkowej sesji (to tej, na której spadł o 5,5 proc.). Podaż jest więc nadal silna w Azji.

U nas zmartwieniem może być poranne osłabienie złotego, które jeśli nie okaże się chwilowe, może znów działań na niekorzyść GPW.

Nie znając jednak dobrego powodu spadku złotego, można zakładać bardziej pozytywny scenariusz, wedle którego nasza waluta szybko odrobi poranne straty. To wystarczy, żeby na tak wyprzedanym rynku jak GPW zasiać ziarno optymizmu.

Spodziewamy się dziś spokojnej sesji bez wielkich zmian wartości indeksów.

WALUTY

Kurs euro ustabilizował się nieco poniżej 1,35 USD i nic ciekawego się z nim nie dzieje. Euro wydaje się mocno wyprzedane, co zwiększa szanse na jego odbicie, choć spokojny trend boczny również poprawi wygląd wskaźników technicznych. Jednym zdaniem - czekamy razem z inwestorami na dalszy przebieg wydarzeń.

Jen spada o 0,3 proc. do dolara i o 0,4 proc. wobec euro. Kierunek zmian jest pomyślny dla złotego, tylko same zmiany niezbyt duże.

Dolar kosztuje dziś rano 2,853 PLN, euro 3,843 PLN, a frank 2,369 PLN. Złoty traci więc dziś rano, co podwyżkach stóp procentowych, albo wobec braku "globalnych" powodów do tego, trzeba uznać za zjawisko lokalne. Inwestorów mogły przepłoszyć rozważania o rychłych plany nowelizacji ustawy o KNF.

SUROWCE

Cena ropy nawet nie drgnęła. Od trzech dni wynosi 69,4 USD za baryłkę gatunku brent. Nawet doniesienia o coraz większej sile huraganu Dean, który szaleje w Zatoce Meksykańskiej, nie wpłynęły na cenę ropy.

Miedź drożeje dziś rano o 0,5 proc.

Srebro (spadek o 0,5 proc.) i złoto (plus 0,3 proc.) bez większych zmian.

Źródło: Emil Szweda, Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.