Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G
Informacje rynkowe
Data dodania: 2020-02-17 (14:37)

Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.

Projekt rozpoczął się w 2019 r., kiedy trzy największe firmy telekomunikacyjne w kraju - Orange Polska (oddział francuskiej Orange), T-Mobile Polska (oddział niemieckiego Deutsche Telekom) i państwowy operator Exatel połączyły siły w firmę, której zadaniem jest budowa infrastruktury 5G.1 Od tego czasu Orange testował już 5G w Gliwicach, Zakopanem, Lublinie i Warszawie przy użyciu sprzętu trzech wiodących firm technologicznych, w tym Huawei, Ericsson i Nokia. A w stolicy testy 5G wśród dziennikarzy i klientów Orange mogą oznaczać, że wprowadzenie na pełną skalę nie jest daleko.

Dlaczego 5G jest zmieniaczem gier?

Krótko mówiąc, jest szybki. Szybkość pobierania do 1,9 Gb / s. 7 Główne zalety 5G wykraczają jednak poza szybkość, wprowadzając nowe technologie do wielu zastosowań:

· Naprawiono bezprzewodowy internet: nowe spektrum fal milimetrowych i technologia kształtowania wiązki poprawi bezprzewodowe usługi szerokopasmowe, zapewniając dostęp do Internetu Wi-Fi domom i firmom bez potrzeby stosowania kabli.
· Lepszy mobilny Internet szerokopasmowy: dzięki usługom tworzenia kopii zapasowych w chmurze i aplikacjom o dużym zapotrzebowaniu pochłaniającym większą przepustowość niż kiedykolwiek wcześniej, 5G zapewni lepszą łączność z Internetem z reakcją w czasie rzeczywistym, zapewniając płynniejszą pracę.
· Internet przedmiotów: od lodówek kontrolowanych przez smartfony po systemy bezpieczeństwa w domu, Internet przedmiotów ułatwia życie milionom, a 5G zaprojektowano tak, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na łączność i przepustowość.
· Niezawodność komunikacji o niskim opóźnieniu: 5G zapewni krytyczną komunikację w przyszłych technologiach, takich jak samochody samojezdne, automatyka przemysłowa, robotyka, drony i postępy w branży opieki zdrowotnej. 3

Czy są jakieś wady?

Pewnie. Musimy jeszcze poznać niesamowitą nową technologię, która nie wiąże się z pewnym kosztem.
· Odległość sygnału i penetracja: jeśli uważasz, że 5G oznacza, że nigdy więcej nie zobaczysz „brak usługi”, przykro nam Cię rozczarować. Fale częstotliwości 5G są w stanie podróżować tylko na niewielką odległość, a optymalnie w linii prostej, co oznacza, że jeśli coś ci przeszkodzi lub znajdziesz się w piwnicy, możesz nie mieć sygnału.
· Zużycie energii i ciepło: większa moc oznacza większe obciążenie baterii, a niektórzy użytkownicy telefonów już wyposażonych w 5G zgłosili, że ich telefony są gorące w dotyku podczas korzystania z 5G.
· Niska prędkość wysyłania: chociaż prędkość pobierania do 1,9 Gb / s może zaskoczyć, prędkości przesyłania 5G rzadko przekraczają 100 Mb / s.
· Brak zasięgu: w tej chwili znajdziesz tylko 5G w kilku miejscach w całym kraju, głównie w dużych miastach. A ponieważ przewoźnicy mają tendencję do rozszerzania się tylko na obszary o dużej gęstości zaludnienia, mieszkańcy wsi mogą poczekać na sygnał 5G7.
 
Jaki może być ogólny wpływ 5G?

Począwszy od zwiększenia prędkości pobierania, poprzez zapewnienie uniwersalnego Wi-Fi, po pomoc w rozwoju nowych technologii, oczekuje się, że pojawienie się 5G całkowicie przebuduje infrastrukturę komunikacyjną, a dla wielu zaangażowanych graczy może to oznaczać znaczną szansę.

Ambitne dążenie Polski do 5G stawia ją na drodze do zostania liderem technologii. Szef Ericsson Polska Martin Mellor powiedział: „Nasza współpraca z Orange Polska, wraz z naszymi ciągłymi inwestycjami w całej Polsce, przyczynia się do fali innowacji 5G, czyniąc Polskę jednym z wiodących krajów 5G w Europie.” 5 To może być świetna wiadomość dla gospodarki, która już od 1926 r. osiąga średni roczny wzrost o 4,2% - szczególnie jeśli startuje 5G, a więcej firm technologicznych, takich jak te, które wymieniliśmy powyżej, szuka w Polsce swojej działalności. Jest też duża liczba dużych firm zaangażowanych we wprowadzanie 5G; od operatorów telekomunikacyjnych po firmy technologiczne przejście na 5G staje się globalną operacją. Na froncie przewoźników znajdują się Orange i T-Mobile, którzy łącznie posiadają ponad połowę krajowego udziału w rynku.8 Po stronie technologicznej Ericsson, Nokia i Huawei przodują w produkcji sprzętu, podczas gdy telefony 5G są już dostępne od takich marek, jak Samsung, LG, Motorola, Huawei, Oppo i Xiaomi. Inne, w tym Apple, HTC i Google, powinny wkrótce pójść w ich ślady.
 
Podsumowanie

Technologia 5G nadchodzi szybko. W Polsce operacja prowadzona przez Orange i Ericsson planuje wprowadzenie komercyjnego 5G w całym kraju jeszcze w tym roku 5, a niedawny raport Komisji Europejskiej stwierdził, że 5G będzie dostępny w co najmniej jednym dużym mieście w każdym państwie członkowskim UE przez koniec 2020 r.10 Chociaż proces udostępniania 5G wszystkim, którzy tego chcą, może zająć lata, podniecenie związane z jego potencjałem jest już odczuwalne. Bez względu na to, czy korzystasz z 3G, 4G, czy masz szczęście, że już jesteś w 5G, aplikacja Vestle zapewnia inwestorom zaufaną platformę handlową online i dostęp do rynków globalnych z aktualizacjami ekonomicznymi, kursami na żywo i ponad 800 kontraktami CFD do wyboru, w tym duże firmy telekomunikacyjne, takie jak Orange, Ericsson, Nokia i inne. Inwestorzy mają możliwość inwestowania w ruch cenowy wybranego przez nich instrumentu, „długiego” lub „krótkiego” w zależności od tego, czy ich zdaniem cena wzrośnie, czy spadnie, a także dostęp do narzędzi zarządzania ryzykiem, materiałów edukacyjnych, sygnałów handlowych, i więcej.
 
Vestle (znany dawniej jako iFOREX) jest nazwą handlową iCFD Limited, licencjowana i regulowana przez Cypryjski Urząd Securities and Exchange Commision (CYSEC) numer licencji: 143/11. Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, zostały stworzone we współpracy z Vestle i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78.8% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości zawarte w dokumencie nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników. Pełne zrzeczenie się: https://www.vestle.pl/legal/analysis-disclaimer.html

Źródło: Informacje rynkowe
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.