Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.

Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G
Data dodania: 2020-02-17 (14:37) Informacje rynkowe

Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.

Projekt rozpoczął się w 2019 r., kiedy trzy największe firmy telekomunikacyjne w kraju - Orange Polska (oddział francuskiej Orange), T-Mobile Polska (oddział niemieckiego Deutsche Telekom) i państwowy operator Exatel połączyły siły w firmę, której zadaniem jest budowa infrastruktury 5G.1 Od tego czasu Orange testował już 5G w Gliwicach, Zakopanem, Lublinie i Warszawie przy użyciu sprzętu trzech wiodących firm technologicznych, w tym Huawei, Ericsson i Nokia. A w stolicy testy 5G wśród dziennikarzy i klientów Orange mogą oznaczać, że wprowadzenie na pełną skalę nie jest daleko.

Dlaczego 5G jest zmieniaczem gier?

Krótko mówiąc, jest szybki. Szybkość pobierania do 1,9 Gb / s. 7 Główne zalety 5G wykraczają jednak poza szybkość, wprowadzając nowe technologie do wielu zastosowań:

· Naprawiono bezprzewodowy internet: nowe spektrum fal milimetrowych i technologia kształtowania wiązki poprawi bezprzewodowe usługi szerokopasmowe, zapewniając dostęp do Internetu Wi-Fi domom i firmom bez potrzeby stosowania kabli.
· Lepszy mobilny Internet szerokopasmowy: dzięki usługom tworzenia kopii zapasowych w chmurze i aplikacjom o dużym zapotrzebowaniu pochłaniającym większą przepustowość niż kiedykolwiek wcześniej, 5G zapewni lepszą łączność z Internetem z reakcją w czasie rzeczywistym, zapewniając płynniejszą pracę.
· Internet przedmiotów: od lodówek kontrolowanych przez smartfony po systemy bezpieczeństwa w domu, Internet przedmiotów ułatwia życie milionom, a 5G zaprojektowano tak, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na łączność i przepustowość.
· Niezawodność komunikacji o niskim opóźnieniu: 5G zapewni krytyczną komunikację w przyszłych technologiach, takich jak samochody samojezdne, automatyka przemysłowa, robotyka, drony i postępy w branży opieki zdrowotnej. 3

Czy są jakieś wady?

Pewnie. Musimy jeszcze poznać niesamowitą nową technologię, która nie wiąże się z pewnym kosztem.
· Odległość sygnału i penetracja: jeśli uważasz, że 5G oznacza, że nigdy więcej nie zobaczysz „brak usługi”, przykro nam Cię rozczarować. Fale częstotliwości 5G są w stanie podróżować tylko na niewielką odległość, a optymalnie w linii prostej, co oznacza, że jeśli coś ci przeszkodzi lub znajdziesz się w piwnicy, możesz nie mieć sygnału.
· Zużycie energii i ciepło: większa moc oznacza większe obciążenie baterii, a niektórzy użytkownicy telefonów już wyposażonych w 5G zgłosili, że ich telefony są gorące w dotyku podczas korzystania z 5G.
· Niska prędkość wysyłania: chociaż prędkość pobierania do 1,9 Gb / s może zaskoczyć, prędkości przesyłania 5G rzadko przekraczają 100 Mb / s.
· Brak zasięgu: w tej chwili znajdziesz tylko 5G w kilku miejscach w całym kraju, głównie w dużych miastach. A ponieważ przewoźnicy mają tendencję do rozszerzania się tylko na obszary o dużej gęstości zaludnienia, mieszkańcy wsi mogą poczekać na sygnał 5G7.
 
Jaki może być ogólny wpływ 5G?

Począwszy od zwiększenia prędkości pobierania, poprzez zapewnienie uniwersalnego Wi-Fi, po pomoc w rozwoju nowych technologii, oczekuje się, że pojawienie się 5G całkowicie przebuduje infrastrukturę komunikacyjną, a dla wielu zaangażowanych graczy może to oznaczać znaczną szansę.

Ambitne dążenie Polski do 5G stawia ją na drodze do zostania liderem technologii. Szef Ericsson Polska Martin Mellor powiedział: „Nasza współpraca z Orange Polska, wraz z naszymi ciągłymi inwestycjami w całej Polsce, przyczynia się do fali innowacji 5G, czyniąc Polskę jednym z wiodących krajów 5G w Europie.” 5 To może być świetna wiadomość dla gospodarki, która już od 1926 r. osiąga średni roczny wzrost o 4,2% - szczególnie jeśli startuje 5G, a więcej firm technologicznych, takich jak te, które wymieniliśmy powyżej, szuka w Polsce swojej działalności. Jest też duża liczba dużych firm zaangażowanych we wprowadzanie 5G; od operatorów telekomunikacyjnych po firmy technologiczne przejście na 5G staje się globalną operacją. Na froncie przewoźników znajdują się Orange i T-Mobile, którzy łącznie posiadają ponad połowę krajowego udziału w rynku.8 Po stronie technologicznej Ericsson, Nokia i Huawei przodują w produkcji sprzętu, podczas gdy telefony 5G są już dostępne od takich marek, jak Samsung, LG, Motorola, Huawei, Oppo i Xiaomi. Inne, w tym Apple, HTC i Google, powinny wkrótce pójść w ich ślady.
 
Podsumowanie

Technologia 5G nadchodzi szybko. W Polsce operacja prowadzona przez Orange i Ericsson planuje wprowadzenie komercyjnego 5G w całym kraju jeszcze w tym roku 5, a niedawny raport Komisji Europejskiej stwierdził, że 5G będzie dostępny w co najmniej jednym dużym mieście w każdym państwie członkowskim UE przez koniec 2020 r.10 Chociaż proces udostępniania 5G wszystkim, którzy tego chcą, może zająć lata, podniecenie związane z jego potencjałem jest już odczuwalne. Bez względu na to, czy korzystasz z 3G, 4G, czy masz szczęście, że już jesteś w 5G, aplikacja Vestle zapewnia inwestorom zaufaną platformę handlową online i dostęp do rynków globalnych z aktualizacjami ekonomicznymi, kursami na żywo i ponad 800 kontraktami CFD do wyboru, w tym duże firmy telekomunikacyjne, takie jak Orange, Ericsson, Nokia i inne. Inwestorzy mają możliwość inwestowania w ruch cenowy wybranego przez nich instrumentu, „długiego” lub „krótkiego” w zależności od tego, czy ich zdaniem cena wzrośnie, czy spadnie, a także dostęp do narzędzi zarządzania ryzykiem, materiałów edukacyjnych, sygnałów handlowych, i więcej.
 
Vestle (znany dawniej jako iFOREX) jest nazwą handlową iCFD Limited, licencjowana i regulowana przez Cypryjski Urząd Securities and Exchange Commision (CYSEC) numer licencji: 143/11. Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, zostały stworzone we współpracy z Vestle i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78.8% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości zawarte w dokumencie nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników. Pełne zrzeczenie się: https://www.vestle.pl/legal/analysis-disclaimer.html

Źródło: Informacje rynkowe
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.
Wembley, godzina 21.00

Wembley, godzina 21.00

2016-06-21 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Nawet bez głosowania w sprawie Breksitu, i tak dzień zapowiada się bardzo ciekawie. Przed południem zostanie opublikowany indeks instytutu ZEW, czyli wskaźnik nastrojów panujących wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych. Po południu szef EBC, Mario Draghi, będzie mówił w Parlamencie Europejskim o polityce pieniężnej.
Cameron, mistrz thrillerów

Cameron, mistrz thrillerów

2016-06-20 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Brytyjczycy zgotowali rynkom całkiem udany thriller. Jego autorem jest oczywiście David Cameron, który sam wymyślił scenariusz. Na razie nie wiadomo, czy przejdzie do historii jako polityk, który wyprowadził Wielką Brytanię z UE, ale na pewno zapisze się w dziejach Imperium (nad którym nigdy nie zachodzi słońce) jako genialne dziecko Alfreda Hitchcocka.