ECB nie zmienił stóp i nie zamierza ich obniżać

ECB nie zmienił stóp i nie zamierza ich obniżać
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-01-10 (19:48)

WYDARZENIE DNIA: Zgodnie z oczekiwaniami Bank Anglii i Europejski Bank Centralny nie zmieniły stóp procentowych. Inwestorów zaskoczyła za to nieco retoryka wystąpienia prezesa ECB. Jean Cloude Trichet dał bowiem do zrozumienia, że ECB nie zamierza iść w ślady Banku Anglii czy Fed i wyciągać pomocnej dłoni do rynków finansowych, lecz zamierza skoncentrować się na swoim podstawowym działaniu - czyli kontrolowaniu inflacji.

Nawet w warunkach spowolnienia gospodarczego. Nie do końca jest to pomyśli inwestorów, przynajmniej nie w krótkim terminie. Prezes ECB, powiedział że Rada gotowa jest do działań adekwatnych do sytuacji i nie pozwoli na rozwinięcie się efektów tzw. drugiej rundy, czyli wtórnego wzrostu inflacji na skutek wyższych cen energii i żywności.

SYTUACJA NA GPW

Można mówić o kopii wczorajszych notowań. Znów mieliśmy krótką walkę o utrzymanie rynku na początku notowań, po której popyt spasował. Doszło do znaczących spadków, w których ponownie przodowały akcje małych i średnich firm. Wzrostowa końcówka w czasie której WIG20 odrobił 45 pkt (prawie 1,5 proc.) znów wygląda bardziej na rodzaj zakładu między inwestorami, o to czy jutro rozpocznie się odbicie, niż na silne przekonanie, że najgrosze mamy już za sobą.

Obroty ponownie były wysokie, podliczono je na 2,1 mld PLN, choć to nieco mniej niż wczoraj. Podrożały akcje 46. spółek, potaniały 266. Nastroje rynkowe nie są tak złe jak wynikałoby to z zachowania rynku. Z każdym kolejnym spadkiem rośnie grupa inwestorów i analityków oczekujących odbicia na najbliższych sesjach. Również kontrakty na WIG20 wyceniane są powyżej samego indeksu. Te nadzieje są zbyt silne, by rzeczywiście mogło dojść do trwałego odbicia.

GIEŁDY W EUROPIE

Europejskie indeksy zaczęły dzień na lekkich plusach odreagowując po wczorajszych spadkach oraz w nadziei, że któryś z dużych europejskich banków centralnych obniży dziś stopy procentowe, bądź zasygnalizuje taki ruch w przyszłości. Nic takiego się jednak nie stało. Zarówno ECB jak i Bank Anglii pozostawiły stopy niezmienione, a rozczarowani inwestorzy znów pozbywali się akcji. Najbardziej ucierpiały na tym spółki przemysłowe, ponieważ wysoka inflacja najbardziej odbije się na ich kosztach oraz sektor wydobywczy tracący na spadkach cen surowców. Nastroje pogorszyły się jeszcze bardziej po rozpoczęciu sesji na Wall Street, gdzie główne indeksy rozpoczęły dzień na pół-procentowych minusach po obniżeniu prognozy zysku za 2007 rok o 20 proc. przez Capital One Financial. W rezultacie, europejskie indeksy są najniżej od półtora miesiąca po spadku DAX o 0,7 proc., CAC40 o 0,5 proc. i FTSE o 0,6 proc.

WALUTY

Po tym jak prezes ECB dał do zrozumienia, że bank centralny strefy nie zamierza obniżać stóp procentowych, wspólna waluta podrożała niemal o centa do 1,473 USD, a mimo to nie doszło do wybicia z konsolidacji. Nadal nie ma więc wyraźnego sygnału, co do tego jak rozwinie się sytuacja na tej parze. Po prostu w ciągu dnia kurs euro odbił się od jednej bandy do drugiej, niczego nie przesądzając.

Jen umocnił się o 0,5 proc. wobec dolara i niemal nie zmienił wartości wobec euro, co jest prostym odzwierciedleniem ruchów pary euro/dolar.

U nas dolar spadł poniżej 2,44 PLN, euro poniżej 3,59 PLN, a frank poniżej 2,20 PLN. Są to ruchy bez większego znaczenia w średnim, czy nawet i krótkim terminie.

SUROWCE

Cena ropy spadła o 2 proc. w wyniku obaw o stronę popytową rynku, które znów rozbudził bank Goldman Sachs. Po wczorajszym raporcie wieszczącym recesję w Stanach, dziś takie prognozy podano odnośnie gospodarki japońskiej. Zważywszy na to, że oba kraje odpowiadają za 30 proc. światowej konsumpcji ropy nic dziwnego, że londyńska baryłka brent potaniała do 92,50 USD, a nowojorska crude do 93,60 USD, obie do poziomów najniższych od dwóch tygodni. Wystarczy dodać, że wczorajszy raport pokazał wzrost zapasów paliw w Stanach aby uświadomić sobie, jak duża presja spadkowa działa obecnie na cenę ropy.

Obawy o kondycję światowej gospodarki ciągną w dół również cenę miedzi, która spadła dziś na londyńskiej giełdzie o 1,5 proc. Za tonę tego surowca trzeba zapłacić 7.110 USD.

Złoto również zaczęło dzień od silnych spadków, jednak blisko dwuprocentowa strata została odrobiona w zaledwie dwie godziny w wyniku silnego osłabienia dolara wczesnym popołudniem. O godz. 17 za uncję tego kruszcu płacono 884 USD, czyli kilka dolarów wyżej niż na otwarciu.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.