Strefa euro cały czas ma problemy

Strefa euro cały czas ma problemy
Popołudniowy komentarz do rynku złotego X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-12-17 (10:19)

Indeksy PMI i rosnące rynkowe stopy procentowe w EMU: Wczorajsze dane z gospodarki strefy euro pokazują, że wzrost gospodarczy w dwóch największych gospodarkach strefy zaczyna się rozjeżdżać. Indeksy PMI dla gospodarki Francji pokazują, że kraj ten nie może ...

... poradzić sobie z problemami (trudno się dziwić patrząc na rolę związków zawodowych i elastyczność rynku pracy) i zaczyna coraz mocniej ciążyć i tak słabemu ożywieniu w strefie euro. Indeksy dla gospodarki Niemiec pokazały kolejny raz, że największa gospodarka strefy prezentuje się całkiem nieźle.

Jednakże w kontekście sytuacji w strefie euro coraz większe znaczenia powinny mieć rosnące krótkoterminowe rynkowe stopy procentowe. Patrząc na nie oraz na słabe dane z Francji nie można wykluczyć, że EBC będzie chciał dalej mocniej wspierać gospodarkę, poprzez kolejne stymulacje monetarne. Naszym zdaniem EBC podczas ostatniego posiedzenia był za mało gołębi. Stąd też nie można wykluczyć, że na kolejnym posiedzeniu EBC uderzy ze zdwojoną siłą. Jeśli tak, to przy ograniczającym FED QE3 kierunek dla EURUSD w dłuższym okresie wydaje się dość jasny.

Mario Draghi przed PE – nihil novi

W wystąpieniu przed komisjami w Parlamencie Europejskim szef EBC nie powiedział w zasadzie nic nowego. Ograniczył się do ogólnych stwierdzeń o gotowości EBC do działania, o dużym opóźnienu w czasie wpływu niskich stóp na realną gospodarkę oraz o braku szans na powtórkę scenariusza japońskiego.

Minutes RBA bez większego znaczenia

W protokole z ostatniego posiedzenia brakuje konkretów. Bank Australii kolejny raz sugeruje, że AUDUSD jest za wysoko, że nie wyklucza obniżek, że widzi ożywienie oraz że poprawia się sytuacja na rynku nieruchomości. Jednakże informacje te ukazują się w protokołach RBA od dłuższego czasu. Zmienność na dolarze australijskim lekko wzrosła w efekcie publikacji protokołu, lecz dziś o poranku para AUDUSD jest cały czas na poziomach obserwowanych wczoraj.

Na wykresach:

WIG20 (fut.), D1 - Kontrakty na główny indeks giełdy w Warszawie znajdują się blisko dolnego ograniczenia kanału spadkowego oraz istotnych miejsc wsparcia. Przy założeniu 5-falowej struktury, na rynku może pojawić się teraz korekcyjna fala 4 z celem w okolicach górnego ograniczenia kanału (2470-80 pkt.) . Dopiero w tych okolicach można pokusić się o shorta pod potencjalną falę 5.

AUDUSD, D1 - Para AUDUSD jest bliska zakończenia spadków w ramach zakończenia 5-falowej struktury. Rynek jest blisko dolnego ograniczenia kanału spadkowego, minimów z sierpnia oraz ekspansji 61,8% fali 3. Tym samym nie można wykluczyć silnej realizacji zysków na tej parze, szczególnie jeśli pojawiłby się sprzyjający takiemu wydarzeniu czynnik fundamentalny (np. słowa szefa RBA, że ostatni spadek kursu bardzo go cieszy czy też np. brak ograniczenia QE3 w środę).

Źródło: Dział Analiz X-Trade Brokers SA
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.