Już dziś - wydarzenie tygodnia

Już dziś - wydarzenie tygodnia
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-10-30 (09:42)

Inwestorzy od początku tygodnia wyczekiwali środy, a dokładnie jeszcze czekają na godzinę 19:00 czasu polskiego. Wtedy też poznamy decyzję FOMC ws. stóp procentowych w USA. Czy komunikat zaskoczy?

Rynek nie spodziewa się na tę chwilę żadnych zmian w polityce FEDu, co jest oczywiste, ale oprócz samej decyzji poznamy jeszcze komunikat, w którym członkowie Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) będą argumentować swoją decyzję oraz być może pojawią się zapiski dotyczące przyszłych działań Rezerwy Federalnej.

Przypomnijmy, że po ostatnich danych z amerykańskiego rynku pracy (słabe NFP) oczekiwania co do cięcia QE przesunęły się na marzec przyszłego roku, powodując hossę na rynku akcji i osłabienie dolara. Niemniej jednak szefowie potężnych amerykańskich funduszy inwestycyjnych zauważają, że obecna polityka FED powoduje, iż na części rynków widać bańkę, a brak ograniczenia QE3 zwiększa jej narastanie. Mówi się także o tym, że ograniczenie QE3 nie byłoby niczym złym w dłuższym terminie. Od dłuższego czasu część nowojorskiej finansjery sugeruje Rezerwie Federalnej, żeby wreszcie ograniczyła napływ taniego pieniądza na rynki, który doprowadza do różnych wypaczeń w wycenach aktywów.

Stąd też wystarczy, aby w komunikacie znalazło się jedno zdanie o treści mogącej sugerować, że FED nie wyklucza cięcia QE w grudniu, co dolarowi by sprzyjało.

USA – indeks zaufania konsumentów Conference Board

Indeks spadł do poziomu 71,2 pkt., co jest najniższym odczytem od kwietnia bieżącego roku. Był to odczyt za październik kiedy to Stany Zjednoczone borykały się z problemem budżetu, a także limitu zadłużenia. Wtedy też ogłoszono shutdown i rząd federalny nie był finansowany, posyłając setki tysięcy amerykanów na przymusowe urlopy.

Biorąc pod uwagę powyższe taki odczyt nie do końca jest zaskoczeniem i może być tylko przejściowym jednorazowym tąpnięciem.

Jeszcze przed FOMC – raport ADP

Czyli zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym za miesiąc październik. Obok wspomnianych NFP są to również kluczowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Szacuje się, że w październiku przybyło 150 tys. nowych miejsc pracy.

Lepsze dane powinny dolara umocnić, gorsze osłabić.

Na wykresach:

GBPUSD, H4 – po tym jak notowania po raz drugi nie były w stanie przekroczyć oporu przy 1,6260 zaczęła powstawać potencjalna formacja głowy z ramionami. Jest to w tym układzie formacja pro spadkowa.

Kluczowym miejscem dla RGRa jest linia szyi, jaka przebiegała tutaj w rejonie 1,6115. Jej pokonanie otworzyło drogę do niższych poziomów.

W efekcie notowania testują pierwsze z możliwych wsparć przy ekspansji 161,8%, która wypada w rejonie 1,6023. Z kolei dalsze miejsce docelowe to dopiero modelowy zasięg dla wspomnianej formacji, który znajduje się przy 1,5973. Najbliższy opór to 1,6115.

EURUSD, H4 – dość dużą zmienność obserwowaliśmy wczoraj na parze EURUSD. Najpierw rynek dość pokaźnie zwyżkował, aby później jeszcze bardziej spaść.

W konsekwencji na wykresie H4 powstała znaczących rozmiarów formacja świecowa objęcia bessy i zostało naruszone lokalne minimum, przy który rynek się obecnie konsoliduje.

Szczyt całej formacji jest obecnie istotnym miejscem do utrzymania pro spadkowego sentymentu, który mógłby prowadzić do testu 1,3662.

Dodatkowo opór może wyznaczać dolne ograniczenie w pokonanym kanale trendowym.

Źródło: Daniel Kostecki, X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.