Minutes i szansa na porozumienie w USA

Minutes i szansa na porozumienie w USA
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-10-10 (10:33)

Amerykańskie media donoszą, że Republikanie są skłonni do niewielkiego podniesienia limitu długu, celem przedłużenia okresu, w którym będzie można negocjować trwałe porozumienie. Rynki zareagowały na to z lekkim optymizmem, albowiem prezydent Obama nie wykluczył, że zgodzi się na krótkotrwałe rozwiązania, ...

... jeśli oczywiście nie będą one związane z dodatkowymi ustępstwami ze strony Demokratów jak np. obniżenie części wydatków. USDJPY w górę, indeks Nikkei w górę, EURUSD i GBPUSD w dół.

Minutes poprawiają perspektywy dla dolara

Minutes okazał się względnie gołębie, ale NIE TAK GOŁĘBIE jak wielu inwestorów i ekonomistów oczekiwało. Naturalnie dokumentu, raportującego dlaczego FOMC nie ograniczył we wrześniu QE trudno nazwać jastrzębim. W dokumencie jest wiele sygnałów, iż większość w Komitecie była rozczarowana danymi, szczególnie danymi z rynku pracy.

Jednak padła jasno kluczowa odpowiedź – cięcia QE nie było w zasadzie TYLKO dlatego, że w głowach większości pojawiły się wątpliwości po słabszych danych z rynku pracy. Oznacza to, że

a) nie ma zmiany filozofii w działaniu Fed i nawet objęcie fotela przez Yellen może oznaczać kontynuację zacieśniania

b) jak tylko dane poprawią się, Fed ograniczy QE

Mało tego. Minutes pokazują, że decyzja była bardzo trudna i wielu członków było mocno niezdecydowanych, obawiając się negatywnego wpływu braku decyzji o ograniczeniu na wiarygodność Fed. Potwierdziły się tym samym słowa szefa Fed z Dallas, Richarda Fishera, który utrzymywał, iż do decyzji o ograniczeniu było bardzo blisko. A to oznacza, iż do takiej decyzji na kolejnych posiedzeniach będzie również blisko.

Fed nie ograniczy QE w październiku przez shutdown. Oznacza on bowiem niepewność co do perspektyw ekonomicznych oraz po prostu brak danych z rynku pracy za wrzesień. Ale naszym zdaniem kolejne miesiące pokażą lepsze dane z rynku pracy. A to – po okresie niepewności co do postawy Fed – znów powinno oznaczać ograniczanie QE. Gra pod dolara znów zatem może nabrać sensu.

Dla wyprzedanego USD względem EUR, GBP czy choćby PLN to oczywiście niezła wiadomość.

Przecena funta

Słabe dane z Wysp o produkcji przemysłowej i bilansie handlowym przyniosły dość silną wyprzedaż funta do dolara i euro. Od dłuższego czasu wskazywaliśmy, że dane z UK oraz rynek stóp procentowych nie uzasadniają tak wysokich notowań GBP.

Mieszane dane z Australii

O 02:30 w nocy poznaliśmy także dane z australijskiego rynku pracy. Zatrudnienie wzrosło o 9,1 tys, przy oczekiwania rynku na poziomie +15 tys. Bezrobocie spadło do 5,6%, podczas gdy rynek nie oczekiwał zmian. W efekcie AUDUSD lekko spadł. Jednakże większy spadek pojawił się ok. godz. 4 nad ranem, gdy z USA napłynęły informacje o tym, że Republikanie są skłonni do niewielkiego podniesienia limitu długu, celem przedłużenia czasu na negocjacje z Demokratami.

Na wykresach:

GBPUSD, D1 – dolar jest obecnie najsilniejszy w relacji do funta od połowy września. Gorsze dane z UK oraz ogólny popyt na dolara doprowadziły do znaczących spadków, przełamując okrągły poziom 1,6000. W konsekwencji notowania próbują trwale pokonać dolne ograniczenie w niebieskim kanale trendowym, wewnątrz którego poruszały się już od dłuższego czasu. Wydaje się, że jedynie szybki powrót nad ostatnio pokonane minimum mogłoby powodować lokalne cofnięcie do 1,6014 lub 1,6123.

W przeciwnym razie droga do 1,5750 jest otwarta.

OIL, D1 – notowania baryłki ropy typu Brent skorygowały ostatni kilkudniowy wzrost, który mógł być falą A po wcześniejszej spadkowej piątce. W konsekwencji zniżka może być jak na razie traktowany jako fala B, a więc brakuje finalnie jeszcze wzrostów na fali C, ponieważ po spadkowej piątce powinniśmy zobaczyć przynajmniej trójfalową korektę.

Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że fala B może wybijać lokalny dołek, tworząc wtedy część korekty pędzącej lub nieregularnej.

Najbliższy opór to okolice 112,30 USD za baryłkę i tam też fala C może w niedalekiej przyszłości jeszcze zmierzać.

Źródło: Dział Analiz X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.