Minutes i szansa na porozumienie w USA

Minutes i szansa na porozumienie w USA
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-10-10 (10:33)

Amerykańskie media donoszą, że Republikanie są skłonni do niewielkiego podniesienia limitu długu, celem przedłużenia okresu, w którym będzie można negocjować trwałe porozumienie. Rynki zareagowały na to z lekkim optymizmem, albowiem prezydent Obama nie wykluczył, że zgodzi się na krótkotrwałe rozwiązania, ...

... jeśli oczywiście nie będą one związane z dodatkowymi ustępstwami ze strony Demokratów jak np. obniżenie części wydatków. USDJPY w górę, indeks Nikkei w górę, EURUSD i GBPUSD w dół.

Minutes poprawiają perspektywy dla dolara

Minutes okazał się względnie gołębie, ale NIE TAK GOŁĘBIE jak wielu inwestorów i ekonomistów oczekiwało. Naturalnie dokumentu, raportującego dlaczego FOMC nie ograniczył we wrześniu QE trudno nazwać jastrzębim. W dokumencie jest wiele sygnałów, iż większość w Komitecie była rozczarowana danymi, szczególnie danymi z rynku pracy.

Jednak padła jasno kluczowa odpowiedź – cięcia QE nie było w zasadzie TYLKO dlatego, że w głowach większości pojawiły się wątpliwości po słabszych danych z rynku pracy. Oznacza to, że

a) nie ma zmiany filozofii w działaniu Fed i nawet objęcie fotela przez Yellen może oznaczać kontynuację zacieśniania

b) jak tylko dane poprawią się, Fed ograniczy QE

Mało tego. Minutes pokazują, że decyzja była bardzo trudna i wielu członków było mocno niezdecydowanych, obawiając się negatywnego wpływu braku decyzji o ograniczeniu na wiarygodność Fed. Potwierdziły się tym samym słowa szefa Fed z Dallas, Richarda Fishera, który utrzymywał, iż do decyzji o ograniczeniu było bardzo blisko. A to oznacza, iż do takiej decyzji na kolejnych posiedzeniach będzie również blisko.

Fed nie ograniczy QE w październiku przez shutdown. Oznacza on bowiem niepewność co do perspektyw ekonomicznych oraz po prostu brak danych z rynku pracy za wrzesień. Ale naszym zdaniem kolejne miesiące pokażą lepsze dane z rynku pracy. A to – po okresie niepewności co do postawy Fed – znów powinno oznaczać ograniczanie QE. Gra pod dolara znów zatem może nabrać sensu.

Dla wyprzedanego USD względem EUR, GBP czy choćby PLN to oczywiście niezła wiadomość.

Przecena funta

Słabe dane z Wysp o produkcji przemysłowej i bilansie handlowym przyniosły dość silną wyprzedaż funta do dolara i euro. Od dłuższego czasu wskazywaliśmy, że dane z UK oraz rynek stóp procentowych nie uzasadniają tak wysokich notowań GBP.

Mieszane dane z Australii

O 02:30 w nocy poznaliśmy także dane z australijskiego rynku pracy. Zatrudnienie wzrosło o 9,1 tys, przy oczekiwania rynku na poziomie +15 tys. Bezrobocie spadło do 5,6%, podczas gdy rynek nie oczekiwał zmian. W efekcie AUDUSD lekko spadł. Jednakże większy spadek pojawił się ok. godz. 4 nad ranem, gdy z USA napłynęły informacje o tym, że Republikanie są skłonni do niewielkiego podniesienia limitu długu, celem przedłużenia czasu na negocjacje z Demokratami.

Na wykresach:

GBPUSD, D1 – dolar jest obecnie najsilniejszy w relacji do funta od połowy września. Gorsze dane z UK oraz ogólny popyt na dolara doprowadziły do znaczących spadków, przełamując okrągły poziom 1,6000. W konsekwencji notowania próbują trwale pokonać dolne ograniczenie w niebieskim kanale trendowym, wewnątrz którego poruszały się już od dłuższego czasu. Wydaje się, że jedynie szybki powrót nad ostatnio pokonane minimum mogłoby powodować lokalne cofnięcie do 1,6014 lub 1,6123.

W przeciwnym razie droga do 1,5750 jest otwarta.

OIL, D1 – notowania baryłki ropy typu Brent skorygowały ostatni kilkudniowy wzrost, który mógł być falą A po wcześniejszej spadkowej piątce. W konsekwencji zniżka może być jak na razie traktowany jako fala B, a więc brakuje finalnie jeszcze wzrostów na fali C, ponieważ po spadkowej piątce powinniśmy zobaczyć przynajmniej trójfalową korektę.

Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że fala B może wybijać lokalny dołek, tworząc wtedy część korekty pędzącej lub nieregularnej.

Najbliższy opór to okolice 112,30 USD za baryłkę i tam też fala C może w niedalekiej przyszłości jeszcze zmierzać.

Źródło: Dział Analiz X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.