Pięć minut Draghiego, dwie Bernanke

Pięć minut Draghiego, dwie Bernanke
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-10-02 (10:07)

Na rynkach dominuje nadal temat finansów publicznych w USA, ale naszym zdaniem rozstrzygnięcia może nie być nie tylko w tym, ale również w przyszłym tygodniu. W tej sytuacji inwestorzy muszą zwracać uwagę również na inne wydarzenia, a tak się składa, iż w dzisiejszym kalendarzu mamy kilka pozycji.

Draghi musi być ostrożny

O dzisiejszym posiedzeniu EBC mówi się relatywnie niewiele. Jednak będzie ono bardzo ważne dla średnioterminowych perspektyw na rynku walutowym. Po nieoczekiwanej decyzji FOMC będzie ono stanowiło pierwszą dla EBC możliwość oficjalnej reakcji.

Na moment obecny wygląda to tak: rynek stóp krótkoterminowych cofnął się i na moment obecny oczekiwania na ruchy EBC nie są już tak agresywne jak przed miesiącem. To po części efekt luźnych wypowiedzi członków Rady EBC, iż Bank nie wyklucza kolejnego LTRO. Z tej perspektywy sytuacja prezesa wydaje się dość komfortowa. Jednak z drugiej strony na walutach widzieliśmy efekt spadku oczekiwań wobec działań Fed, a już spadek stóp rynkowych przeszedł bez echa. Zbyt silne umocnienie euro stanowi z kolei zagrożenie dla kruchego ożywienia w Europie. To zaś oznacza, iż Draghi powinien być dziś gołębi. Nie oczekujemy, aby zapowiedział nowe działania, ale oczekujemy, iż będzie potwierdzał gotowość ich wprowadzenia i zaznaczał, iż na moment obecny nie można mówić o jakichkolwiek perspektywach na wycofanie się z prowadzonej luźnej polityki. Przypomnijmy, iż decyzja EBC o 13:45, konferencja o 14:30. Oczywiście relacja na żywo z konferencji wraz z błyskawiczną interpretacją w serwisie xPuls (www.xpuls.pl).

Bernanke o shutdown w St. Louis

O ile Draghi stanowi okazję na osłabienie euro, to Bernanke może wieczorem osłabić dolara. Co prawda, będzie on występował na konferencji poświęconej bankowości, jednak będzie to dla niego okazja, aby odnieść się do aktualnej sytuacji w polityce USA. Jeśli to zrobi, powie zapewne, iż shutdown obniży wzrost w czwartym kwartale, dając kolejny argument za utrzymaniem QE. Taka wypowiedź oczywiście nie pomogłaby dolarowi. Początek wystąpienia planowany jest na 21:30.

Ponadto w kalendarzu: ADP, RPP

Mając na uwadze fakt, iż nie będzie (przynajmniej w tym tygodniu) rządowego raportu z rynku pracy za wrzesień, raport ADP wyrasta to rangi kluczowej publikacji makro tygodnia (14:15, konsensus +180 tys.). Co ciekawe ADP nie potwierdzał ostatnio słabości widocznej w raporcie rządowym, co zdaje się potwierdzać naszą teorię, iż raport rządowy może być źle odsezonowywany. Opublikowany wczoraj indeks ISM pokazał przyspieszenie wzrostu zatrudnienia w przemyśle. To oznacza, iż przed ADP jesteśmy umiarkowanie optymistyczni.

Decyzja RPP jak zwykle bez konkretnej godziny… ale inwestorzy tym razem nie będą siedzieć w napięciu. Po pierwsze, RPP zapowiedziała już wcześniej, iż do końca roku nie zmieni poziomu stóp. Po drugie, naszym zdaniem stopy nie zostaną zmienione przez znacznie dłuższy okres. Po trzecie, i tak nie ma to kluczowego znaczenia dla PLN. Konferencja RPP o 16:00.

Na wykresach:

USDCAD, W1 – notowania pary USDCAD wybroniły w ostatnim czasie kluczową linię trendu wzrostowego, testując okolice 1,0180. Z tego też miejsca obserwujemy lokalne odbicie, które może przerodzić się w kontynuację poprzedniej tendencji. Najbliższe miejsca oporu to okolice 1,0567 oraz 1,0607, gdzie znajdują się lokalne szczyty, które pokrywają się z długoterminowym oporem wynikającym nawet z wykresu miesięcznego. Dalsze wsparcia, poza wspomnianą linią, znajdują się przy 1,0180 oraz 1,0000.

S&P500, D1 – na wykresie dziennym kontraktu na amerykański indeks S&P500 obserwujemy potencjalną formację klina zwyżkującego. Jego górne i dolne ograniczenie to najbliższe miejsca oporu oraz wsparcia dla tego rynku wraz z poziomami 1704, 1726 pkt. oraz 1624 i 1552 pkt. Dodatkowo notowania pozostają wewnątrz niebieskiego kanału trendowego, którego dolne ograniczenie było jeszcze testowane, a powinno być, jeśli obecna korekta ma być tożsama z korektą z ubiegłego roku. Co więcej na przedstawionym wykresie możemy również obserwować formację trzech wyższych szczytów.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.