Limit długu znów na tapecie

Limit długu znów na tapecie
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-09-24 (09:47)

Wczorajszy dzień był na rynkach dość spokojny, z przewagą lekkiego pesymizmu. Na rynku cały czas słychać echa decyzji Fed z ubiegłego tygodnia, po której już minęła euforia. Inwestorzy zastanawiają się, czego teraz oczekiwać.

W ten obraz wplata się też drugi wątek: limit długu zadłużenia. Teoretycznie amerykańska administracja ma pieniądze do 1 października. O 10.00 dane: Ifo w Niemczech oraz sprzedaż detaliczna w Polsce.

Agresywna taktyka Demokratów: nie będzie negocjacji

Amerykański rząd ma pieniądze na kolejny tydzień, później cała administracja przejdzie w tryb „czuwania”, pełnione będą jedynie najważniejsze funkcje, a większość pracowników zostanie oddelegowana na bezpłatne urlopy. Przynajmniej w teorii…

W USA wraca temat limitu zadłużenia. Limit ten od 1960 roku podnoszono 78 razy. Jeśli nie zostanie od podniesiony po raz kolejny, rząd nie będzie mógł się zadłużać i nie będzie miał pieniędzy na funkcjonowanie administracji. Skoro jednak udało się 78 razy, dlaczego inwestorzy mieliby się tym przejmować? Dlatego, że Republikanie po przegranych wyborach prezydenckich próbują jakkolwiek odgryźć się Demokratom, a to ich główna broń. Dlatego, że podobna sytuacja doprowadziła do załamania na rynkach przed dwoma laty. Republikanie mają większość w kluczowej Izbie Reprezentantów i zamierzają ten fakt wykorzystać. Kolejnym argumentem za tym, że może być nerwowo jest taktyka Demokratów. Prezydent Obama powiedział w rozmowie z Boehnerem (lider Republikanów w Izbie), iż nie będzie negocjował ws. limitu. Wczoraj potwierdzili to liderzy Demokratów, już teraz obwiniając Republikanów za potencjalne odcięcie finansowania i ryzykowanie kolejnym kryzysem. Lider Demokratów w Senacie powiedział, iż Republikanie mają wybór: przyjąć propozycję podniesienia limitu w całości lub wziąć na siebie odpowiedzialność za odcięcie rządowi finansowania.

Nie należy spodziewać się, iż sprawy przybiorą szybki obrót. Do końca miesiąca pozostał tydzień, ale administracja ma szereg narzędzi, które pomogą jej odsunąć niewypłacalność. Credit Suisse szacuje, że administracja będzie miała środki do 24 października. Nie jest wykluczone, iż w tym tygodniu nie wyklaruje się kompletnie nic. A być może partie będą eskalować napięcie, co z pewnością przełożyłoby się na nerwowość rynku.

Co dalej z Fed? Dziś kolejne wystąpienia

W dniu dzisiejszym mamy sporo wystąpień bankierów centralnych, w tym dwa wystąpienia członków Fed. To co powie Esther George jest w zasadzie pewne. Natomiast ciekawiej zapowiada się wystąpienie Sandry Pianalto z Cleveland (15.30). Jest to członek raczej gołębi i dlatego może lepiej odzwierciedlić tok myślenia duetu Bernanke-Yellen. Wczoraj Richard Fisher z Dallas (jastrząb) powiedział ciekawą rzecz: decyzja o ograniczeniu we wrześniu była blisko. A to sugerowałoby, iż cięcie w październiku nie jest wykluczone. Gdyby Pianalto zasugerowała coś takiego, dolar mógłby wyraźnie zyskać.

Dane na dziś: Ifo, sprzedaż, ceny nieruchomości

Publikacje danych nieco w cieniu, ale Ifo z godziny 10.00 może ustawić poranną sesję na walutach. Rynek oczekuje wzrostu indeksu do 108,4 pkt. i faktycznie indeks z natury jest nieco opóźniony wobec PMI, które w ostatnich miesiącach rosły. Z drugiej strony euro jest dość mocno wykupione po ubiegłotygodniowym posiedzeniu Fed. W Polsce o 10.00 poznamy dane o sprzedaży i bezrobociu. Nasze prognozy to +3% i 13,1% - nie sądzimy, aby dane jakoś mocno wpłynęły na PLN, choć sprzedaż w ostatnich miesiącach zaskakiwała pozytywnie. W USA o 15.00 dane o cenach nieruchomości.

Na wykresach:

USDCAD, H4 – Wczoraj notowania pary odbiły się od ważnego oporu w postaci linii trendu spadkowego. To może oznaczać zakończenie korekty i stwarza szansę na powrót do spadków. Pierwszym celem powinny być okolice dołków z końca lipca – 1,0245; w dłuższej perspektywie notowania mogą spadać do minimów z początku września – 1,0181. Jeśli linia trendu zostanie przebita, to celem dla byków mogą być nawet okolice 1,0474 – wsparcia z przełomu sierpnia i września.

NZDUSD, D1 – Również rynek NZDUSD znajduje się w ciekawym miejscu. Dolar nowozelandzki jest w ostatnim czasie najmocniejszą walutą krajów G10. Linia trendowa względem dolara amerykańskiego jest niemal pionowa dlatego łatwo o jej naruszenie. Gdyby tak się stało, to notowania powinny zmierzać w okolice 0,8150 – lokalne szczyty z maja i sierpnia. Z drugiej strony, póki linia trendowa jest broniona, pierwszym celem dla notowań pozostaje 0,8586 i dalej 0,8676.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.