Limit długu znów na tapecie

Limit długu znów na tapecie
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-09-24 (09:47)

Wczorajszy dzień był na rynkach dość spokojny, z przewagą lekkiego pesymizmu. Na rynku cały czas słychać echa decyzji Fed z ubiegłego tygodnia, po której już minęła euforia. Inwestorzy zastanawiają się, czego teraz oczekiwać.

W ten obraz wplata się też drugi wątek: limit długu zadłużenia. Teoretycznie amerykańska administracja ma pieniądze do 1 października. O 10.00 dane: Ifo w Niemczech oraz sprzedaż detaliczna w Polsce.

Agresywna taktyka Demokratów: nie będzie negocjacji

Amerykański rząd ma pieniądze na kolejny tydzień, później cała administracja przejdzie w tryb „czuwania”, pełnione będą jedynie najważniejsze funkcje, a większość pracowników zostanie oddelegowana na bezpłatne urlopy. Przynajmniej w teorii…

W USA wraca temat limitu zadłużenia. Limit ten od 1960 roku podnoszono 78 razy. Jeśli nie zostanie od podniesiony po raz kolejny, rząd nie będzie mógł się zadłużać i nie będzie miał pieniędzy na funkcjonowanie administracji. Skoro jednak udało się 78 razy, dlaczego inwestorzy mieliby się tym przejmować? Dlatego, że Republikanie po przegranych wyborach prezydenckich próbują jakkolwiek odgryźć się Demokratom, a to ich główna broń. Dlatego, że podobna sytuacja doprowadziła do załamania na rynkach przed dwoma laty. Republikanie mają większość w kluczowej Izbie Reprezentantów i zamierzają ten fakt wykorzystać. Kolejnym argumentem za tym, że może być nerwowo jest taktyka Demokratów. Prezydent Obama powiedział w rozmowie z Boehnerem (lider Republikanów w Izbie), iż nie będzie negocjował ws. limitu. Wczoraj potwierdzili to liderzy Demokratów, już teraz obwiniając Republikanów za potencjalne odcięcie finansowania i ryzykowanie kolejnym kryzysem. Lider Demokratów w Senacie powiedział, iż Republikanie mają wybór: przyjąć propozycję podniesienia limitu w całości lub wziąć na siebie odpowiedzialność za odcięcie rządowi finansowania.

Nie należy spodziewać się, iż sprawy przybiorą szybki obrót. Do końca miesiąca pozostał tydzień, ale administracja ma szereg narzędzi, które pomogą jej odsunąć niewypłacalność. Credit Suisse szacuje, że administracja będzie miała środki do 24 października. Nie jest wykluczone, iż w tym tygodniu nie wyklaruje się kompletnie nic. A być może partie będą eskalować napięcie, co z pewnością przełożyłoby się na nerwowość rynku.

Co dalej z Fed? Dziś kolejne wystąpienia

W dniu dzisiejszym mamy sporo wystąpień bankierów centralnych, w tym dwa wystąpienia członków Fed. To co powie Esther George jest w zasadzie pewne. Natomiast ciekawiej zapowiada się wystąpienie Sandry Pianalto z Cleveland (15.30). Jest to członek raczej gołębi i dlatego może lepiej odzwierciedlić tok myślenia duetu Bernanke-Yellen. Wczoraj Richard Fisher z Dallas (jastrząb) powiedział ciekawą rzecz: decyzja o ograniczeniu we wrześniu była blisko. A to sugerowałoby, iż cięcie w październiku nie jest wykluczone. Gdyby Pianalto zasugerowała coś takiego, dolar mógłby wyraźnie zyskać.

Dane na dziś: Ifo, sprzedaż, ceny nieruchomości

Publikacje danych nieco w cieniu, ale Ifo z godziny 10.00 może ustawić poranną sesję na walutach. Rynek oczekuje wzrostu indeksu do 108,4 pkt. i faktycznie indeks z natury jest nieco opóźniony wobec PMI, które w ostatnich miesiącach rosły. Z drugiej strony euro jest dość mocno wykupione po ubiegłotygodniowym posiedzeniu Fed. W Polsce o 10.00 poznamy dane o sprzedaży i bezrobociu. Nasze prognozy to +3% i 13,1% - nie sądzimy, aby dane jakoś mocno wpłynęły na PLN, choć sprzedaż w ostatnich miesiącach zaskakiwała pozytywnie. W USA o 15.00 dane o cenach nieruchomości.

Na wykresach:

USDCAD, H4 – Wczoraj notowania pary odbiły się od ważnego oporu w postaci linii trendu spadkowego. To może oznaczać zakończenie korekty i stwarza szansę na powrót do spadków. Pierwszym celem powinny być okolice dołków z końca lipca – 1,0245; w dłuższej perspektywie notowania mogą spadać do minimów z początku września – 1,0181. Jeśli linia trendu zostanie przebita, to celem dla byków mogą być nawet okolice 1,0474 – wsparcia z przełomu sierpnia i września.

NZDUSD, D1 – Również rynek NZDUSD znajduje się w ciekawym miejscu. Dolar nowozelandzki jest w ostatnim czasie najmocniejszą walutą krajów G10. Linia trendowa względem dolara amerykańskiego jest niemal pionowa dlatego łatwo o jej naruszenie. Gdyby tak się stało, to notowania powinny zmierzać w okolice 0,8150 – lokalne szczyty z maja i sierpnia. Z drugiej strony, póki linia trendowa jest broniona, pierwszym celem dla notowań pozostaje 0,8586 i dalej 0,8676.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.