Obama czeka, rynki również

Obama czeka, rynki również
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-08-29 (11:16)

Niewiele działo się w trakcie czwartkowej sesji w Azji. Większość rynków akcji na niewielkich plusach, Chiny lekko w dół. Rynek czeka, bo czeka też Obama. Prezydent powiedział we wczorajszym wywiadzie, iż władze w USA są pewne, iż to reżim użył borni chemicznej i należy go z tego rozliczyć.

Nie wspomniał jak to może wyglądać, ale wspominał o krótkiej, ograniczonej operacji, niemal na pewno bez użycia sił lądowych. Dziś o uwagę rynków z Syrią konkurować będą dane z USA.

Kongres wydłuży proces decyzyjny?

Trudno powiedzieć, czy atak mógłby uspokoić sytuację w samej Syrii. Pojawia się wiele głosów, iż jedynie pogorszyłby ją i takie wypowiedzi pojawiają się również w USA. Decyzję podejmuje prezydent Obama, ale teoretycznie powinien ją skonsultować z Kongresem. 98 Republikanów, ale również 18 Demokratów podpisało list do Obamy, w którym domagają się takich konsultacji przed ewentualnym atakiem na Syrię. Autorzy listu zaznaczają, że samowolna decyzja Obamy o ataku w momencie, gdy USA nie zagraża bezpośrednie niebezpieczeństwo, byłaby niezgodna z konstytucją. Co ciekawe Obama w wywiadzie uzasadniał atak właśnie zagrożeniem dla USA (co sugerowałoby, iż nie chce pytać Kongres o zgodę). Sesja Kongresu zaplanowana jest na 9 września, choć autorzy listu sugerują, iż są gotowi spotkać się wcześniej, aby uczestniczyć w procesie decyzyjnym. Dla rynków taka procedura oznaczałaby przedłużony okres niepewności, bo właśnie decyzja Obamy może być punktem kulminacyjnym, po którym paradoksalnie (pomimo interwencji) temat Syrii zacząłby tracić na znaczeniu.

Puściły stopy na EURUSD

Wreszcie większy ruch mamy na parze EURUSD. Kupujący od dłuższego czasu próbowali sforsować poziom 1,34 i to im się nie udawało. W połączeniu z obecnym, wyraźnie pro-dolarowym sentymentem, doprowadziło to do przełamania wsparć i silnego cofnięcia.

Ma to istotne konsekwencje dla USDPLN. W ostatnich dniach złoty mimo wszystko tracił względem dolara mniej niż inne waluty rynków wschodzących, właśnie za sprawą stabilnego EURUSD. Przy spadającym EURUSD presja wzrostowa na USDPLN będzie naturalnie większa.

Dziś w kalendarzu: dane z USA, Bullard i Lacker

Jeżeli cokolwiek ma odciągnąć uwagę rynków od Syrii będą to dane z USA, które poznamy dziś o 14:30. Drugi szacunek wzrostu PKB za drugi kwartał prawdopodobnie pokaże, iż wzrost ten wyniósł powyżej 2%, a nie jak pierwotnie podano 1,7%. Rewizja to głównie wynik dobrych danych o bilansie handlowym za czerwiec. Jednocześnie czeka na publikacja danych o nowych bezrobotnych. Konsensus zakłada 332 tys. Jeśli dane będą dobre, przybliżą nas do wrześniowej decyzji o ograniczeniu QE.

O 14:50 mamy wystąpienie Jamesa Bullarda z Fed, zaś o 20:00 Jeffreya Lackera. Pierwszy to obecnie gołąb numer jeden, drugi zaś jest największym jastrzębiem. Żaden więc nie reprezentuje konsensusu w Fed, a zatem ich wystąpienia powinny mieć ograniczony wpływ na notowania.

Na wykresach:

EURUSD, H4 – para EURUSD pokonała istotne miejsce wsparcia, które znajdowało się w rejonie 1,3300, a dokładnie przy dołku z 22 sierpnia – 1,3298. Realizacja zleceń stop loss spod tego miejsca prowadzi do zwiększenie dynamiki spadków nawet pomimo tego, że mamy jeszcze relatywnie wczesną godzinę. Obecnie najbliższe wsparcie to okolice minimum z 15 sierpnia, które wypada przy poziomie 1,3206. Tymczasem najbliższe miejsce oporu jest wyznaczone przez poziom przełamanego niedawno dołka przy 1,3298.

USDPLN, D1 – spadający kurs głównej pary walutowej nie wspomaga tracącego już znacznie od wczoraj na wartości złotego. Para USDPLN przełamała w ostatnim czasie linię szyi w odwróconej formacji głowy z ramionami. Co więcej dynamika wybicia była dość duża, potwierdzając tym samym siłę kupujących amerykańską walutę za złotego. Najbliższe miejsce oporu jest wyznaczone przez zasięg dla odwróconego RGRa i znajduje się dopiero w rejonie 3,27, czyli 5 groszy wyżej od obecnego kursu. Najbliższe wsparcie wyznacza obecnie pokonania czerwona linia poprowadzona po szczytach, która szacunkowo przebiega przy 3,18.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.