RBA zaskoczył obniżką stóp

RBA zaskoczył obniżką stóp
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-05-07 (09:27)

Kolejny bank centralny zdecydował się na poluzowanie polityki pieniężnej. Tym razem był to Bank Australii, który nie musi jeszcze drukować pieniądza, gdyż ma do dyspozycji stopy procentowe. Na rynkach akcji nic nie jest w stanie zakłócić dobrych nastrojów – po świątecznej przerwie japoński ...

... Nikkei225 otwiera się luką wzrostową powyżej 14000 pkt. Dziś dane o zamówieniach w Niemczech i produkcji we Francji.

RBA obniża stopy, AUD traci

Bank Australii zaskoczył rynki decyzją o obniżce stóp procentowych o 25 bp, po której podstawowa stopa banku wynosi 2,75%. Zaskoczenie jednak nie jest kompletne – RBA wskazywał w poprzednich komunikatach, iż korzystne perspektywy inflacyjne dają przestrzeń do takiego ruchu w celu pobudzenia popytu. RBA podkreśla, iż wobec spodziewanego wyhamowania aktywności inwestycyjnej w sektorze wydobywczym wzrost musi być kreowany przez inne źródła popytu i stąd decyzja o wsparciu popytu konsumpcyjnego za pomocą niższych stóp. Obniżka ma jednak charakter jednorazowy i naszym zdaniem RBA nie będzie zmieniał polityki w najbliższych miesiącach.

Nieco lepsze wskaźniki PMI usług, dziś dane o produkcji

Wczoraj poznaliśmy finalne odczyty wskaźników PMI dla sektora usług strefy euro. Ogólnie wydźwięk tych danych był umiarkowanie pozytywny. Nieznacznie w górę skorygowano pierwsze szacunki dla Niemiec i Francji. Lepsze dane nadeszły z Włoch, gdzie indeks wzrósł z 45,5 do 47 pkt. Dla równowagi jednak pogorszenie odnotowano w Hiszpanii – tu wskaźnik wyniósł tylko 44,4 pkt. (45,3 pkt. w marcu).

Dziś czekają nas publikacje „twardych” danych – produkcji przemysłowej z Francji i zamówieniach w niemieckim przemyśle. Dane te zwykle nie miały istotnego wpływu na rynki, ale ich znaczenie będzie rosło. Przypomnijmy, iż w ubiegłym tygodniu Mario Draghi wskazał na możliwość obniżenia stopy depozytowej i to właśnie słabe dane mogą odegrać tu decydującą rolę.

Na wykresach:

Nikkei225 (kontrakt), D1 – sytuacja techniczna na kontrakcie na japoński indeks Nikkei225 (symbol JAP225) nie uległa zmianie; nadal obserwujemy tu piątą, ostatnią falę we wzrostowej strukturze i jednocześnie brak jakichkolwiek sygnałów do odwrotu; byki ustanawiają nie tylko kolejne rekordy, ale i miejsca wsparcia, które wykorzystywane są do obrony trendu; takim wsparciem jest obecnie poziom 14005, czyli szczyt z końca kwietnia, który został pokonany luką; to potencjalne miejsce dołączenia do trendu dla kupujących, sprzedający powinni zaś czekać na test poziomu 13515 pkt.

AUDUSD, D1 – szeroka konsolidacja na parze AUDUSD trwa już 9 miesięcy; jak do tej pory jej górne ograniczenie testowane było 5-krotnie, zaś dolne 3-krotnie – za każdym razem bez powodzenia; sprzedający byli blisko sukcesu na początku marca, ale dobre nastroje na rynkach globalnych powstrzymały wyprzedaż AUD; teraz zbliżamy się do czwartego testu; okoliczności są jednak podobne jak w marcu – nastroje są wręcz lepsze; to sprawia, iż para powinna wybronić strefę 1,01-1,015

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: