Twardy orzech do zgryzienia dla strefy Euro

Twardy orzech do zgryzienia dla strefy Euro
Raport Home Broker
Data dodania: 2013-03-20 (12:10)

Odrzucenie przez cypryjski parlament podatku od lokat bankowych postawiło strefę euro przed najpoważniejszym wyzwaniem w walce z kryzysem zadłużeniowym. Wcale nie chodzi o wielkość potencjalnych strat związanych z bankructwem tego malutkiego państwa, ...

... które stało się teraz bardziej realne, bo pomoc dla Cypru uzależniana była od podjęcia takiej decyzji. Kluczowy jest sygnał, jaki zostanie wysłany do innych, jeśli i tak Cypr dostanie pomoc. Oznaczać to będzie, że nie trzeba ponosić zbyt dużych wyrzeczeń, by uchronić się przed czarnym scenariuszem. Jeśli dojdzie do bankructwa Cypru, to będzie to najpoważniejszy sprawdzian dla funkcjonowania strefy euro. Dziś chyba nikt nie wie, czy bankrut powinien być z niej usunięty, czy dalej w niej funkcjonować. Pytanie, czy inne państwa będą chciały być w takiej grupie, coraz mniej elitarnej.

To wszystko otwiera drogę do sporego bałaganu, którego finał jest trudny do przewidzenia. Rynki akcji przez ostatnie dwa dni dość spokojnie na to wszystko reagowały, zwłaszcza te największe i najbezpieczniejsze. Czy dalej jednak tak będzie?

Dzisiejszy dzień pokazuje, że inwestorzy chcą wierzyć w szybkie rozwiązanie problemów Cypru. Odrzucenie podatku od lokat bankowych zostało dobrze przyjęte, podobnie jak działania zmierzające do zapewnienia Cyprowi pomocy. Kluczową rolę w tym wypadku mają do odegrania Rosja (mogąca udzielić pożyczki) oraz Europejski Bank Centralny (mogąca wesprzeć banki w potrzebie). Pomoc Cyprowi w uniknięciu bankructwa wydaje się warunkiem koniecznym do utrzymania dobrych nastrojów na parkietach akcji.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Produkcja budowlano-montażowa w Polsce spadała w lutym nadal w dwucyfrowym tempie, a regres koniunktury obejmował po równo wszystkie działy tej branży. Dziś trudno ocenić konsekwencje ewentualnego bankructwa Cypru.

Rynki nieruchomości

W lutym produkcja budowlano-montażowa w Polsce malała wciąż w dwucyfrowym tempie. Zniżka wyniosła 11,4% w skali roku, a po uwzględnieniu czynników sezonowych spadek był większy i sięgnął 12,2%. We wszystkich działach regres produkcji miał zbliżoną siłę. Najsłabiej wypadło budownictwo specjalistyczne, do którego między innymi zalicza się prace związane z przygotowaniem terenów pod budowę, czy roboty wykończeniowe. Zniżka wyniosła 13,1%. W budownictwie infrastrukturalnym spadek sięgnął 11%, a w zakresie wznoszenia budynków było to 10,5%. W dwóch pierwszych miesiącach tego roku spadek produkcji ukształtował się na poziomie 11,7%.

Liczba rozpoczętych budów w USA w lutym podniosła się do 917 tys. w ujęciu zannualizowanym, co oznaczało, że wciąż nie udało się pobić maksimum z II połowy 2012 r. Natomiast liczba wniosków o pozwolenie na budowę zwiększyła się do 946 tys., co było najlepszym wynikiem od czerwca 2008 r. To pozwala liczyć na dalszą stopniową poprawę koniunktury w „mieszkaniówce”.

Od dewelopera

Ronson Development sprzedał 50% z 50 mieszkań na osiedlu Chilli City w podpoznańskich Tulcach. W ofercie są mieszkania z pierwszego, już zakończonego, etapu oraz z drugiego, którego oddanie do użytku planowane jest na III kwartał 2013 r. Ceny mieszkań kształtują się na poziomie od 280 tys. do 455 tys. zł brutto. Generalnym wykonawcą osiedla jest firma APP-Projekt. Według informacji dewelopera, Ronson zachęcony wynikami sprzedaży Chilli City, w drugiej połowie roku planuje rozszerzenie poznańskiej oferty o dwie kolejne inwestycje – Copernicus na Jeżycach i trzeci etap Chilli City.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker
Home Broker
Komentarz dostarczył:
Home Broker
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.