Niemcy w recesji, ale z nadwyżką budżetową

Niemcy w recesji, ale z nadwyżką budżetową
Raport Home Broker
Data dodania: 2013-01-15 (13:12)

Po kilku dniach bez publikacji ważniejszych wiadomości, dziś zarówno w warstwie makroekonomicznej, jak wynikowej, pojawią się silne impulsy. Poznamy grudniową sprzedaż detaliczną w USA, jak również pierwsze informacje na temat aktywności tamtejszego przemysłu w styczniu (Empire State Index). U nas, zwłaszcza dla złotego i obligacji, ważna będzie grudniowa inflacja.

Wedle szacunków ekonomistów ma zmniejszyć się do 2,5%, czyli do celu RPP. Po stronie wynikowej, uwagę przyciągać będzie raport Lennara, jednej z największych firm budowlanych w USA. Rynek nieruchomości był w 2012 r. ważnym kołem zamachowym ożywienia koniunktury w Ameryce, więc dokonania firm z tej branży i ich szacunki odnośnie do koniunktury w tym roku będą miały duże znaczenie.

Ze wstępnych szacunków niemieckiego biura statystycznego wynika, że największa europejska gospodarka odnotowała w IV kwartale 0,5-proc. recesję, a wzrost PKB w całym 2012 r. zwolnił do 0,7% z 3% odnotowanych w 2011 r. Wynik całego roku był nieznacznie słabszy od oczekiwanych przez ekonomistów 0,8%. Inwestycje przedsiębiorstw obniżyły się w 2012 r. o 4,4%, wydatki budowlane spadły o 1,1%, a eksport o 4,1%. Wzrost wydatków rządowych wyniósł 1%, a gospodarstw domowych 0,8%. Niemcy mogły przy tym pochwalić się minimalną nadwyżką budżetową, która wyniosła 0,1% PKB. Bundesbank na rok obecny zakłada stagnację koniunktury w Niemczech. PKB ma podnieść się o 0,4%. Przyspieszenie ma nastąpić dopiero w 2014 r., kiedy PKB wzrósłby o 1,9%.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Wypracowaniu nadwyżki budżetowej w Niemczech towarzyszyło wyraźne osłabienie tempa wzrostu tamtejszej gospodarki. Wciąż nie widać przełomu w zakresie stagnacji cen na brytyjskim rynku mieszkaniowym.

Rynki nieruchomości

Najnowszy odczyt indeksu RICS, obrazującego opinie osób profesjonalnie zajmujących się rynkiem nieruchomości odnośnie do cen mieszkań, okazał się najwyższy od 2,5 roku. W grudniu osiągnął poziom zero wobec listopadowych minus 9 pkt. Dodatnie wartości oznaczają, że więcej ankietowanych wskazuje na zwyżkę cen niż ich spadek. Oczekiwania odnośnie do cen w kolejnych 3 miesiącach też się poprawiły. Wskaźnik wzrósł do 1 pkt z minus 5 pkt. Duży skok był udziałem wskaźnika odnoszącego się do oczekiwanej w najbliższych 3 miesiącach sprzedaży mieszkań. Sięgnął 24 pkt wobec 13 pkt miesiąc wcześniej.

Grudniowa sprzedaż mieszkań w Singapurze, będącym jednym z najgorętszych rynków na świecie, podniosła się do 1410 z 1087 w listopadzie. W całym minionym roku było to rekordowe 22,7 tys. Władze próbują schładzać koniunkturę w obawie przed nadmuchaniem spekulacyjnej bańki. W minionym tygodniu wprowadziły 7. rundę obostrzeń dla kupujących.

Od dewelopera

Spółka deweloperska Rogowski Development wprowadziła do oferty sprzedaży mieszkania z III etapu inwestycji Pogodna-Zachodnia, która realizowana jest u zbiegu ulic Zachodniej i Żeromskiego na terenie dzielnicy Nowe Miasto w Białymstoku. W ramach nowego etapu powstanie ok. 125 lokali mieszkalnych o rozkładzie od 1 do 4 pokoi i powierzchni oscylującej między 32,09 a 76,16 m kw. Ceny mieszkań z III etapu pozostających w ofercie sprzedaży kształtują się między 160 tys. - 342 tys. zł brutto. W podziemiach budynku zostanie zlokalizowana hala garażowa, a wewnątrz osiedla znajdzie się ogród dostępny tylko dla mieszkańców.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker
Home Broker
Komentarz dostarczył:
Home Broker
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.