Europejskie banki nie zaskoczą inwestorów

Europejskie banki nie zaskoczą inwestorów
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-01-10 (11:06)

RPP nie zaskoczyła obniżając po raz kolejny stopy procentowe, tym razem do poziomu 4% w przypadku stopy referencyjnej. Zaskoczyć nie powinny też banki europejskie: Bank Anglii oraz EBC, choć konferencja prezesa EBC jest mimo wszystko wydarzeniem dnia. Pozytywnie zaskoczyły natomiast dane z Chin i dlatego kontrakty na S&P500 znów są blisko maksimów.

BoE czeka już na nowego prezesa, EBC… na pogorszenie nastrojów

Bank Anglii od kilku miesięcy nie zmienia parametrów polityki pieniężnej i tak też będzie na dzisiejszym posiedzeniu (decyzja o 13.00). W tym roku zmienia się prezes Banku, który wspominał co prawda o możliwości dalszej ekspansji, jest jednak zbyt wcześnie, aby rynek dyskontował już konkretne ruchy, gdyż wiele zależeć będzie od sytuacji w brytyjskiej gospodarce.

EBC w kolei o odwodzie ma obniżkę stóp, która prawdopodobnie oznaczałaby obniżenie stopy depozytowej poniżej 0% (EBC pobierałby w praktyce opłatę za przechowanie pieniędzy banków komercyjnych). Taki ruch jest w tym roku możliwy, ale naszym zdaniem Draghi będzie czekał teraz na rozwój wydarzeń – premie na rynkach obligacji spadły chyba mocniej niż miał nadzieję, więc aktywna polityka nie jest potrzebna, a mogłaby nawet zaszkodzić. Decyzja Banku o 13.45, konferencja zaczyna się o 14.30.

Rada sygnalizuje zakończenie/spowolnienie cyklu

Na konferencji po wczorajszym posiedzeniu RPP prezes Belka powiedział, iż jakkolwiek obniżka stóp na posiedzeniu w lutym nie jest wykluczona, pewien cykl luzowania powoli się kończy. Wpisuje się to we wcześniejsze wypowiedzi członków Rady, iż obniżki nie mogą zajść zbyt głęboko, gdyż może być tak że Rada obniżałaby stopy już w fazie ożywienia gospodarczego. Wygląda więc na to, iż po obniżce w lutym Rada zrobi sobie przerwę i być może zdecyduje się na jeszcze jedną obniżkę w drugim kwartale, na czym cykl zakończyłby się, chyba że okazałoby się, że oczekiwane ożywienie w europejskiej gospodarce nie nadejdzie. Złoty zareagował umocnieniem na taką zapowiedź, choć reakcja ta ma charakter jednorazowy.

Lepsze dane z Chin

W grudniu dynamika chińskiego eksportu wyniosła 14% w skali roku, importu zaś 6%. Dane są wyraźnie lepsze niż w listopadzie (odpowiednio 2,9 i 0%) i zaraz cały czwarty kwartał jest lepszy niż trzeci. Figury te wpisują się zatem w obraz ożywienia w chińskiej gospodarce i jakkolwiek pozostaje pytanie jak długo ono potrwa (biorąc pod uwagę, iż jest stymulowane inwestycjami), dla rynków nie stanowi to zagrożenia w najbliższych tygodniach. Jest raczej szansą na podtrzymanie dobrych nastrojów, o ile amerykańskie spółki nie zawalą sezonu wyników.

Na wykresach:

EURUSD, H1 – we wtorkowym komentarzu pisaliśmy, iż zatrzymanie odbicia pod strefą oporu 1,3144/66 może oznaczać kontynuację spadków do linii trendu (nieco poniżej 1,30); spadki rzeczywiście wystąpiły, ale nie są już tak dynamiczne jak w ubiegłym tygodniu; co więcej na interwale H1 można zaobserwować lokalne niewielkie podwójne dno, które – w przypadku pokonania 1,3080, zakończy obecny etap przeceny euro i powinno doprowadzić do retestu 1,3144; jeśli wzrosty nie będą dynamiczne można będzie uznać, iż cały okres od 4 stycznia do ewentualnego retestu 1,3144 to konsolidacja wzrostowa, po której powinien nastąpić jeszcze (przynajmniej) jeden impuls spadkowy

AUDUSD, D1 – notowania dolara australijskiego bardzo pozytywnie zareagowały na dobre dane z Chin; w efekcie jesteśmy już blisko poziomu 1,06, który w ostatnich miesiącach stanowił górne ograniczenie średnioterminowej konsolidacji pary; jeśli historia miałaby się powtórzyć, to sprzedający powinni wybronić ten poziom i sprowadzić parę przynajmniej do 1,035

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.