Klif fiskalny – głosowanie w ostatniej chwili

Klif fiskalny – głosowanie w ostatniej chwili
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-01-02 (09:46)

Amerykańscy politycy trzymali inwestorów w napięciu do ostatniej chwili. Rynek cały czas oczekiwał na decyzję w sprawie porozumienia dotyczącego ulg podatkowych oraz ograniczenia wydatków federalnych. Porozumienie to najpierw zostało poddane pod głosowanie we wtorek w Senacie dwie godziny po północy i zakończyło się pozytywnym rezultatem.

Przyjęto utrzymanie ulg podatkowych dla klasy średniej (zarobki do 400 tys. USD oraz do 450 tys. USD w przypadku par), jednak podwyższone zostaną podatki dla osób o najwyższych dochodach. Natomiast temat cięć budżetowych został przełożony o dwa miesiące, aby amerykańscy politycy mogli wypracować bardziej szczegółowe rozwiązania.

Jednakże głosowanie w Senacie jeszcze niczego nie przesądzało. Rynki oczekiwały kolejnej nocy na głodowanie w Izbie Reprezentantów, gdzie większość mają Republikanie, którzy sprzeciwiali się podniesieniu podatków dla najwięcej zarabiających. Pierwsze informacje znajdujące się w depeszach agencji informacyjnych mówiło o tym, że w obecnej formie porozumienie zostanie odrzucone przez Izbę. To byłoby niekorzystne dla rynków, jednakże głosowanie w Izbie Reprezentantów zakończyło się powodzeniem, a Republikanie poinformowali, że wszelkie poprawki będą wnoszone później. Prezydent Barack Obama zapowiedział, że niezwłocznie podpisze się pod porozumieniem.

Wpływ na rynki jest pozytywny

Dziś ruszają pierwsze w 2013 roku notowania na amerykańskiej giełdzie. Wynik głosowania powinien mieć pozytywne skutki dla kupujących akcje, gdyż wcześniejsza niepewność powodowała przecenę na Wall Street. Pierwszą reakcję natomiast obserwowaliśmy już na rynku walutowym. Główna para jaką jest eurodolar zaraz po głosowaniu o godzinie 2:00 polskiego czasu ruszyła dynamicznie do góry kierując się w stronę poziomu 1,3300.

Również pozytywnie reagują rynki surowcowe, a zwłaszcza srebra i złota, gdzie także po sporej przecenie jest szansa na większe odbicie (więcej w części z wykresami).

Takie zachowanie globalnych rynków może mieć także pozytywny wpływ na notowania złotego, który był najsilniejszą walutą w minionym 2012 roku.

Indeksy PMI w centrum uwagi

Już dziś poznamy całą serię danych z Europy oraz USA. Będą to głównie indeksy PMI dla sektora przemysłowego za grudzień. Kluczowym pozostaje pytanie, czy pierwsze miesiące nowego roku pomogą odbić się europejskiej gospodarce, dla której wspomniane odczyty są wciąż poniżej 50 pkt. sygnalizując zdecydowane spowolnienie gospodarcze. Jeśli odczyty nadal będą się pogarszać to niewykluczone, że zobaczymy już niedługo obniżkę stóp procentowych w strefie euro.
Publikacja PMI dla strefy dziś o godzinie 09:58 – konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie 46,3 wobec poprzedniej wartości 46,2 pkt.

Na wykresach:

EURUSD, D1 – mamy za sobą kilka godzin notowań pary EURUSD w nowym roku i już obserwujemy dużą popytową świecę. Dzięki temu może dojść tutaj do technicznie istotnej zmiany, gdyż notowania wybijają się górą z formacji trójkąta symetrycznego i obecnie testują opór przy okrągłym poziomie 1,3300.

Jego pokonanie mogłoby prowadzić do dalszej zwyżki w ramach zarysowanego niebieskiego kanału wzrostowego (szacunkowo 1,3360).

Złoto, D1 – interesująco wyglądają notowania złota na wykresie dziennym. Mowa tutaj o potencjalnie zakończonej korekcie prostej oznaczonej jako „ABC”. Fala „C” dodatkowo wyhamowała przy dolnym ograniczeniu kanału spadkowego, gdzie również znajdowała się ekspansja 100%. Aktualne odbicie może zatem kierować kupujących nawet do linii poprowadzonej po szczytach, czyli w rejon 1715 USD z uncję.

DAX (kontrakt), D1 – w oczekiwaniu na inwestorów z USA warto zwrócić uwagę na pozostałe rynki giełdowe.

Dziś wzrosty obserwujemy od Azji po Europę, a szczególną uwagę przykuwa zachowanie niemieckiego indeksu DAX.

Otwarcie z dużą luką hossy zdecydowanie wskazuje na przewagę kupujących i możliwość dalszej zwyżki nawet w okolice 7892 pkt., gdzie wypada modelowy zasięg po wybiciu z formacji trójkąta.

Najbliższe wsparcie wyznacza rejon 7667 pkt.

Źródło: Daniel Kostecki, X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.