Tydzień: wyniki finansowe i mnóstwo danych

Tydzień: wyniki finansowe i mnóstwo danych
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-11-12 (09:49)

WYDARZENIE DNIA: Nadchodzący tydzień to ciąg dalszy publikacji raportów kwartalnych przez spółki giełdowe notowane na GPW, ale także cała seria danych makroekonomicznych. Już dziś poznaliśmy wyniki kwartalne GTC i Getin Holding, po południu GUS poda dane o przeciętnym wynagrodzeniu w III kwartale, a w piątek dynamikę wynagrodzeń w październiku.

We wtorek NBP opublikuje bilans płatniczy we wrześniu i dowiemy się jakie są pierwsze koszty umocnienia złotego w ostatnim czasie dla naszej gospodarki. Tego dnia także wyniki PKN i Lotosu, a w Japonii i Niemczech dane o PKB za III kwartał. W środę inflacja w Polsce, PKB we Francji i sprzedaż detaliczna w USA za październik. W czwartek inflacja w USA, w piątek bilans handlowy UE za wrzesień i dane o napływie kapitału do USA oraz produkcja przemysłowa w Stanach.

SYTUACJA NA GPW

Piątkowa sesja rozpoczęła się od zwyżki, która w całości była zasługą PKO BP. Bank przed sesją podał wyniki kwartalne i okazały się one na tyle dobre, że pociągnęły akcje banku w górę, co pozwoliło też na wzrost optymizmu na całym rynku. Nie na długo - informacje o kolejnych stratach banków zagranicznych związanych z kryzysem kredytów hipotecznych szybko wprowadziły emocje w poczynania inwestorów i wyprzedaż z poprzednich dni była kontynuowana. Na koniec dnia 19. spółek z WIG20 miało kurs niższy niż na otwarciu (obronił się tylko BPH). Na całym rynku spadł kurs 213. spółek (średnio o 3,2 proc.), a wzrósł 73. Końcówka sesji była lepsza dla WIG20 - indeks odzyskał 50 pkt, broniąc linii przyspieszonego trendu wzrostowego trwającego od 2005 r. Obroty wzrosły do 2,45 mld PLN potwierdzając napór sprzedających.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Na piątkowej sesji główne amerykańskie indeksy spadły trzeci raz z rzędu - o 1,4 proc. w przypadku S&P i 1,7 proc. w przypadku Dow Jones. Spadki, którym towarzyszyły bardzo wysokie obroty, mieliśmy już na otwarciu po publikacji wyników finansowych banku Wachovia, który również ucierpiał na kryzysie kredytowym. Nastroje w tym sektorze pogorszyła również informacja Citigroup o stratach na instrumentach związanych z kredytami subprime szacowanych na 11 mld USD. Wprawdzie w drugiej połowie sesji obóz byków chciał powtórzyć manewr z czwartkowej i odrobić straty, jednak nastroje były zbyt pesymistyczne i w ostatnich 30 minutach indeksy zapikowały.

Dziś rano Nikkei stracił 2,5 proc., Kospi spadł o 3,4 proc., a Hang Seng przeceniono o 3,6 proc.

OBSERWUJ AKCJE

sWIG80 - w ostatnim tygodniu został przeceniony o 8,5 proc. co jest jego największym spadkiem od majowo-czerwcowej korekty w 2006 roku. W obecnej sytuacji mieliśmy jednak dużo większe obroty. Pozytywnie nie nastraja również fakt, że z ostatnich 12 sesji 11 było spadkowych, a raz indeks nie zmienił wartości. Spadki z ostatnich dni odbywały się oczywiście przy wysokich obrotach. Na najbliższych sesjach możemy liczyć na pewne odreagowanie (może poza dzisiejszą, bowiem rynki azjatyckie rozpoczęły tydzień na sporych minusach), co potwierdzają również wskaźniki MACD i RSI pokazujące spore wyprzedanie rynku oraz fakt, że kurs obronił się na silnym wsparciu 16.466 pkt. wyznaczonym sierpniowymi dołkami. Sentyment jednak zostaje niedźwiedzi, tym bardziej, że na wykresie tygodniowym wspomniane wskaźniki sugerują spory potencjał do dalszych spadków.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

GTC - w trzecim kwartale przychody spółki wyniosły 114 mln PLN (wzrost o 73 proc.), a zysk netto 426 mln PLN (wzrost o 40 proc.).

Hutmen - w trzecim kwartale przychody spółki wyniosły 405 mln PLN (spadek o 24 proc.), a zysk netto 37 mln PLN (wzrost o 163 proc.).

Ruch - w trzecim kwartale przychody spółki wyniosły 1,05 mld PLN (wzrost o 2 proc.), a zysk netto 6,4 mln PLN (wzrost o 10 proc.).

BZWBK - członek zarządu banku poinformował, że podmiot w którego radzie nadzorczej zasiada kupił 24.652 akcji po średniej cenie 268 PLN za jedną.

BRE Bank - w ramach programu menedżerskiego dwie osoby z kierownictwa spółki kupiły łącznie 370 akcji po cenie 96,16 PLN.

Wasko - członek zarządu spółki nabył 5.119 akcji o łącznej wartości 26 tys. PLN.

Kompap - członek zarządu spółki nabył 1.780 akcji spółki po cenie 11,15 PLN za łącznie 20 tys. PLN.

Stormm - zamknął 100 kontraktów na indeks WIG20. Spółka obecnie ma otwartych 900 długich pozycji.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Nie można przewidzieć dzisiejszych wydarzeń giełdowych. Od szczytu przed dwoma tygodniami WIG20 spadł już o 7,8 proc., więc w znacznej mierze kłopoty światowych rynków pieniężnych - które przecież dotykają nas tylko słabym rykoszetem - powinny być już zdyskontowane. Tyle, że fundamenty mają w takich momentach niewielkie znaczenie. Teraz liczą się przepływy kapitałowe. Jest jasnym, że nie możemy liczyć na wsparcie inwestorów zagranicznych, pytanie które powraca w takich chwilach, to jak zachowają się klienci TFI. W kość dostają fundusze małych i średnich firm (mWIG spadł o 12,8 proc. od połowy października) i to oni mogą pierwsi zdradzać oznaki zniecierpliwienia. Na razie indeksy bronią się na wsparciach (mWIG i sWIG na dołkach z sierpnia, WIG20 na linii trendu wzrostowego) i ta obrona powinna być dziś skuteczna, jeśli mamy cało wyjść z tych tarapatów.

WALUTY

Nie ma nowego rekordu euro - ostatnio zdarzało się to tak często, że sam fakt nie ustanowienia nowego szczytu zasługuje na rynku walutowym na podkreślenie. Kurs euro spada dziś rano do 1,464 USD i jest o centa niższy niż w piątkowy poranek, kiedy padał ostatni rekord. Za wcześnie jeszcze by mówić o korekcie całego trendu, ale ponieważ trwa on od tak dawna (12 tygodni), a euro jest silnie wykupione, nadejście silniejszej korekty jest rzeczywiście tylko kwestią czasu.

Za to skokowo wobec dolara umocnił się jen - dolar wyceniany jest na 110 JPY, czyli najmniej od połowy maja ub.r. Do euro jen zyskał 0,5 proc.

Dla nas takie zachowanie światowych rynków oznaczają ryzyko osłabienia złotego. I rzeczywiście - dolar wyceniany jest na 2,486 PLN, euro na 3,642 PLN, a frank na 2,212 PLN. Frank jest najdroższy od trzech tygodni i o siedem groszy droższy od dołka z końca października.

SUROWCE

Ropa kontynuuje odreagowanie po wzrostach z ubiegłych tygodni taniejąc o 1 proc.- dziś rano cena londyńskiej baryłki brent otworzyła się na poziomie 92,20 USD. Jest to rezultatem obaw inwestorów, że wysoka cena ropy może spowolnić gospodarkę amerykańską, a w rezultacie zmniejszy się popyt na tak drogi surowiec. Co więcej, ministrowie Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu zapowiedzieli, że OPEC może rozważyć zwiększenie wydobycia, co również wpływa uspokajająco na rynek. W takiej sytuacji osiągnięcie ceny 100 USD za baryłkę wydaje się mało realne, tym bardziej jeśli spadające ceny akcji umocnią dolara amerykańskiego.

Ruchy na eurodolarze wyznaczają trend na złocie, które dziś rano silnie spadło. Cena uncji tego kruszcu została przeceniona o 1,7 proc. schodząc do poziomu 817 USD. Biorąc po uwagę jak silnie drożało złoto w ostatnich tygodniach takie odreagowanie nie powinno dziwić.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.