Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Węgrzy w tarapatach, złoty traci
2011-11-25 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutTego wprawdzie się spodziewano od kilku tygodni – mowa o ryzyku obniżki węgierskiego ratingu do poziomu „śmieciowego” – ale po raz kolejny okazało się, że część inwestorów została zaskoczona tym, że doszło do tego już teraz. W nocy agencja Moody’s obniżyła długoterminowy rating Węgier odo Ba1 z Baa3 (o jeden stopień) i utrzymała jego negatywną perspektywę.
Utrzymuje się awersja do ryzyka
2011-11-25 Codzienny Puls Rynku IDMSASytuacja w strefie euro pozostaje napięta. Obecna sytuacja nie rodzi prostych wyborów, przez co działania polityków są mało zdecydowane. Wczorajsze spotkanie w Strasburgu Merkel, Sarkoziego i Montiego nie wniosło nic nowego. Kanclerz Niemiec i prezydent Francji zadeklarowali, że nie będą wywierać wpływu na ECB w sprawie walki z kryzysem.
Moody’s tnie rating Węgier do śmieciowego
2011-11-25 Poranny Szkic Walutowy AFSJeszcze wczoraj późnym wieczorem agencja ratingowa Moody’s ścięła rating Węgier do poziomu Ba1 z Baa3, po raz pierwszy od 15 lat nadając krajowi status śmieciowy. Perspektywa ratingu pozostaje negatywna, zatem możliwe są dalsze obniżki.
Moody’s obcina, złoty na nowych szczytach
2011-11-25 Komentarz poranny TMS BrokersAgencja Moody’s obcięła w nocy czasu polskiego rating Węgier do poziomu BA1, jednocześnie utrzymując negatywną perspektywę. Obniżka ratingu wydaje się nie być zaskoczeniem, bowiem Węgry są obecnie najbardziej zadłużonym krajem Europy Wschodniej.
Węgierskie papiery dłużne na śmietnik
2011-11-25 Raport poranny FMCMEuro nadal słabe: Brak zdecydowanych działań w sprawie zwalczania kryzysu mocno wciskają euro w grunt. Wczorajsze niemieckie zdecydowane „nie” dla wspólnych obligacji pogrzebało szansę na powrót kursu eurodolara ponad poziom 1,34.
Euro coraz niżej, złoty coraz słabszy
2011-11-25 Poranny komentarz rynkowy X-Trade BrokersMerkel ponownie „nein” dla euro obligacji… W środę po nieudanej aukcji niemieckich 10-latek w europejskiej prasie pojawiły się spekulacje, iż niemiecki rząd może być bliższy idei euro obligacji pod warunkiem pewnych zmian w unijnym traktacie. Te nadzieje szybko zostały jednak rozwiane jasną deklaracją Angeli Merkel, iż Niemcy są zdecydowanie przeciwne takiemu rozwiązaniu.
Interwencja była, ale tylko werbalna…
2011-11-24 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutKolejny raz głos w tym tygodniu zabrał wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, Witold Koziński. Zaznaczył, iż NBP wczorajszą interwencją, chciał bardziej „ustabilizować” rynek, w związku z tym zaangażowane środki były znacznie mniejsze, niż w we wrześniu, czy październiku. Nie wykluczył tym samym kolejnych interwencji, które jak dodał mogą zostać przeprowadzone na większą skalę.
NBP pod ściana, szykują się kolejne interwencje
2011-11-24 Komentarz poranny TMS BrokersNieoczekiwanie w listopadzie wskaźnik nastrojów niemieckich przedsiębiorców, mierzony przez instytut Ifo, uległ poprawie (106,6), wybijając się jednocześnie z czteromiesięcznego trendu spadkowego. Dodatkowo ocena bieżących warunków wskazuje na utrzymanie październikowego poziomu 116,7, podczas gdy oczekiwania niemieckich inwestorów na najbliższe 6 miesięcy lekko wzrosły do poziomu 97,3.
Rynki panicznie reagują na Merkel, dolar najdroższy od czerwca 2010
2011-11-24 Popołudniowy komentarz do rynku złotego X-Trade BrokersInwestorzy bardzo dużo obiecywali sobie po dzisiejszym spotkaniu w Strasburgu kanclerz Niemiec, prezydenta Francji i premiera Włoch. Takie wnioski nasuwają się widząc skalę rozczarowania, po tym gdy Angela Merkel kolejny raz powtórzyła, że wspólne euroobligacje nie są potrzebne, gdyż osłabią zaangażowanie poszczególnych państw do utrzymania dyscypliny fiskalnej.
Trio ze Strasburga bez konkretów
2011-11-24 Raport popołudniowy FMCMKolejny raz „nie” dla euroobligacji: Początek dzisiejszego dnia na eurodolarze zapowiadał się całkiem nieźle. Lepsze odczyt indeksu instytutu IFO poprawił nastroje dając bykom szanse na zaatakowanie poziomu 1,34. Podjęta próba zakończyła się jednak niepowodzeniem.
Trendy spadkowe coraz bardziej widoczne
2011-11-24 Raport Home BrokerNieoczekiwany wzrost przyniósł listopadowy odczyt indeksu nastrojów niemieckich przedsiębiorców. Ifo poszedł w górę pierwszy raz od 6 miesięcy, ze 106,4 pkt do 106,6 pkt. Spodziewany był regres do 105,2 pkt. Poprawa nastąpiła za sprawą lepszych oczekiwań.
Odbicia w Europie, brak sesji za Oceanem
2011-11-24 Komentarz giełdowy TMS BrokersW dniu dzisiejszym w Strasburgu odbędzie się spotkanie nowego premiera Włoch Mario Montiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy. Celem spotkania, a zarazem głównym tematem jest kryzys zadłużeniowy w strefie euro.
Czy mniejsza płynność zostanie wykorzystana przez decydentów?
2011-11-24 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutPo wczorajszej, niezbyt udanej (za sprawą czynników zewnętrznych) interwencji NBP na rynku złotego, kluczowym pytaniem, które zadają sobie inwestorzy, jest próba przewidzenia kolejnego ruchu. To, że NBP, a także BGK będą teraz na rynku coraz częściej jest oczywiste, zbliża się kluczowy dla budżetu miesiąc – grudzień, a obecne notowania złotego, są delikatnie mówiąc mało „satysfakcjonujące”.
Przyszła kolej na Niemcy
2011-11-24 Codzienny Puls Rynku IDMSAMotorem do silnych ruchów na globalnych rynkach pozostaje w ostatnim czasie wzrost awersji do ryzyka. Kryzys zadłużeniowy w strefie euro zaczyna przybierać niebezpieczny wymiar. Aukcja dziesięcioletnich obligacji niemieckich pokazała, że nawet Niemcy nie mogą czuć się do końca bezpieczni.
Fiasko interwencji NBP?
2011-11-24 Komentarz poranny DM BOŚW dniu wczorajszym NBP przeprowadziło potwierdzoną interwencje na rynku złotego. Bank Centralny sprzedawał euro licząc na uzmocnienie polskiej waluty z uwagi na aukcje obligacji „lokomotywy europejskiej” – Niemiec.
Niemieckie Bundy zaszkodziły rynkom
2011-11-24 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajsza nieudana aukcja niemieckich obligacji w naszej ocenie nie powinna stanowić aż takiego problemu z punktu widzenia inwestorów. Wielce prawdopodobne jest, że inwestorzy byli po prostu zniechęceni wysoką ceną niemieckich bundów, co zostało odebrane przez rynki jako kolejny etap na drodze rozlewającego kryzysu zadłużenia.
Niemcy otrzymują sygnał ostrzegawczy od rynków
2011-11-24 Poranny Szkic Walutowy AFSNieudana aukcja niemieckich obligacji pokazała w środę, że na rynku rośnie niechęć do pożyczania pieniędzy nawet najbardziej wiarygodnym krajom Eurolandu. Aż 35 proc. z 6 mln euro obligacji dziesięcioletnich oferowanych przez niemieckie ministerstwo skarbu nie znalazło kupca, prowadząc do skoku rentowności powyżej 2 proc. po raz pierwszy od października.
Spotkanie przywódców 3 największych gospodarek Eurostrefy
2011-11-24 Raport poranny FMCMSzansa na odreagowanie: Po wczorajszej silnej przecenie wspólnej waluty wywołanej w głównej mierze bardzo słabym wynikiem aukcji niemieckich obligacji dziś rano możemy obserwować próby odreagowania. Byki w ciągu sesji azjatyckiej i na początku europejskiej podciągnęły kurs eurodolara do poziomu 1,3888.
Kryzys dotarł do centrum?
2011-11-24 Poranny komentarz rynkowy X-Trade BrokersEURUSD – wpadka czy poważny problem? Uwaga rynków finansowych w dniu wczorajszym skoncentrowała się na wynikach aukcji niemieckich obligacji. Z oferty na 6 mld EUR 10 letnich obligacji sprzedało się jedynie niespełna 3,65 mld EUR. Resztę musiał objąć bank centralny Niemiec (będzie starał się uplasować te papiery na rynku w kolejnych dniach).
Kryzys dotarł do jądra strefy euro
2011-11-23 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutDzisiaj grecki bank centralny opublikował raport, w którym wyraźnie dał do zrozumienia, że wdrożenie zaakceptowanego na unijnym szczycie, drugiego planu ratunkowego dla Grecji (zakłada on m.in. umorzenie 100 mld EUR zadłużenia przez dobrowolne odpisy na obligacjach), jest obecnie jedynym wyjściem z kryzysu.