Rekordowy tydzień

Rekordowy tydzień
Raport tygodniowy FMCM
Data dodania: 2010-03-06 (10:17)

Przemysł gorzej, usługi lepiej: Opublikowane w tym tygodniu w USA indeksy ISM okazały się gorsze dla przemysłu, a lepsze dla usług. Ten pierwszy wyniósł 56,5 pkt., a spodziewano się 57,5 pkt. Ten drugi ukształtował się na poziomie 53 pkt., podczas gdy szacunki wskazywały jedynie 51 pkt.

W przypadku indeksu PMI dla usług w Strefie Euro odczyt niewiele różnił się od oczekiwań. Wyniósł on 51,8 pkt., a prognoza mówiła o 52 pkt. Lepiej od szacunków wypadła za to sprzedaż detaliczna w Strefie Euro. W prawdzie zmalała ona o 1,3% r/r, jednak rynek spodziewał się, że spadnie aż o 1,6%.

Stopy procentowe bez zmian

Europejski Bank Centralny zgodnie z przewidywaniami rynku zdecydował się utrzymać stopę procentową na poziomie 1%. Analitycy dobrze także przewidzieli, że ostateczny odczyt PKB w Strefie Euro za IV kw. wyniesie -2,1%. Całkowita zbieżność tych informacji z prognozami sprawiła, że nie miały one większego znaczenia dla rynku walutowego.

Optymistyczne spojrzenie na Grecję

Kraj borykający się z największym deficytem w Unii Europejskiej jest przekonany, że jest w stanie uporać się z problemami finansowymi i zaprzecza, że potrzebuje wsparcia pieniężnego. Takiej pomocy nie planują też udzielić Niemcy. Uważają one że wsparcie finansowe i przejmowanie długu nie wchodzą w grę. O Grecji pozytywnie wyraziła się kanclerz Niemiec Angela Merkel, chwaląc udaną emisję 10-letnich obligacji o wartości nominalnej 5 mld EUR. Pocieszający jest też fakt, że Grecy wzięli się za oszczędzanie. Plan zwiększenia podatku VAT o 2% oraz zmniejszenia premii dla pracowników w budżetówce o 30% ma dostarczyć wpływy do budżetu w wysokości 4,8 mld EUR.

Pozytywne dane z rynku pracy na koniec tygodnia

Już w czwartek można było przypuszczać, że sytuacja na rynku pracy w USA się polepsza. Liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych wyniosła 469 tys. i była mniejsza niż w poprzednim okresie oraz nieznacznie lepsza od prognozy. Jednak najwięcej optymizmu dostarczyły dane piątkowe. Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych ukształtowała się na poziomie 9,7%, wobec szacunków 9,8%. Lepszy okazał się także odczyt zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Wyniósł on -36 tys., natomiast spodziewano się, że będzie to -50 tys.

Dane z polski też lepsze od oczekiwań

Dane fundamentalne z naszego kraju były w tym tygodniu bardzo dobre. Najpierw poznaliśmy odczyt indeksu PMI dla przemysłu. Wyniósł on 52,4 pkt., podczas gdy prognozy wskazywały na 52 pkt. Ministerstwo Finansów ogłosiło swoja prognozę dotyczącą inflacji. Ma ona wynieść 3% r/r, a rynek spodziewał się 3,2%. Ostatnią pozytywną informacją był odczyt PKB za IV kwartał, który wyniósł 3,1% r/r, oczekiwano 3%.

Czy EUR/USD będzie dalej spadać?

Wygląda na to jakby dolar pod koniec tygodnia zyskiwał na sile. Chwilowe zatrzymanie trzymiesięcznych spadków i oscylowanie w okolicach 1,34-1,37 może dobiec końca. Dobre dane z rynku pracy sprawiły, że dolar zyskiwał na wartości, a główna para walutowa spadła do 1,3530. W ciągu tygodnia dni wzrostowe przeplatały się ze spadkowymi.

Złotówka w natarciu

Polska waluta była bardzo mocna w przeciągu całego tygodnia, a regularne spadki par złotowych możemy obserwować już od 10 dni. Jeszcze niedawno kurs EUR/PLN znajdował się w okolicy 4 zł, jednak z każdym kolejnym dniem osiągał nowe rekordowe minima i na koniec tygodnia znalazł się na poziomie 3,8710. W perspektywie miesiąca kurs spadł aż o 24 grosze. Podobnie wygląda sytuacja w stosunku do waluty amerykańskiej. Spadki z poziomu 2,94 dotarły aż do 2,85. Dobra kondycja polskiej waluty wsparta jest pozytywnymi informacjami makro dotyczącymi Polski, a także spekulacjami odnośnie zaostrzenia polityki monetarnej i ewentualnymi podwyżkami stóp procentowych w przyszłym półroczu. Ogólny optymizm na rynkach także przykłada się do tego, że ryzykowne waluty stają się bardziej interesujące dla inwestorów.

Źródło: Jacek Trzciński, FMC Management
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

2025-05-09 Poranny komentarz walutowy XTB
W trakcie najbliższego weekendu ma dojść do pierwszych poważniejszych negocjacji handlowych między USA oraz Chinami. Rozmowy te mają odbyć się w Szwajcarii. Oczekiwania przed tą rozmową są dosyć pozytywne, biorąc pod uwagę porozumienie handlowe między USA oraz Wielką Brytanią, choć jednocześnie wielokrotnie w tym tygodniu Trump podminowywał ewentualną skłonność do obniżania stawek celnych. Co to znaczy dla rynku, a w szczególności dla amerykańskiego dolara?
Złoty bez reakcji na decyzję RPP

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

2025-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć „wreszcie” stopy procentowe w Polsce wędrują w dół. Rada zdecydowała się na taką pierwszą, ale nie ostatnią obniżkę. Okres wysokiego oprocentowania powoli dobiega końca. Złoty jednak nie reaguje. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych od razu o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna powędruje z 5,75 na 5,25%.
RPP w końcu obniża stopy!

RPP w końcu obniża stopy!

2025-05-07 Market News XTB
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Na decyzję o obniżce stóp procentowych musieliśmy czekać bardzo długo, gdyż poprzednia decyzja o obniżce była podjęta ostatnim razem w październiku 2023 roku. Główna stopa procentowa została obniżona z poziomu 5,75% do poziomu 5,25%. Co stało za dzisiejszą decyzją?
Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

2025-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

2025-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

2025-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.