Notowania EURUSD wzrosły nocą

Notowania EURUSD wzrosły nocą
Popołudniowy Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2010-03-03 (10:15)

Wiara inwestorów w to, ze Grecja może oczekiwać pomocy ze strony największych gospodarek Unii Europejskiej uspokoiła rynek walutowy. Notowania EURUSD wzrosły nocą nawet do 1.3640. W dniu dzisiejszym odbędzie się posiedzenie greckiego rządu, poświęcone poszukiwaniu oszczędności i źródeł pieniędzy dla budżetu państwa.

Według docierających do inwestorów niepotwierdzonych wiadomości pomoc miałaby mieć formę zakupu przez państwowe banki greckich obligacji, które byłyby wtedy gwarantowane przez lokalne rządy. Wolfgang Shauble, niemiecki Minister Spraw Zagranicznych, stwierdził w wywiadzie prasowym, że „Grecja nie prosiła o pomoc, więc nie prowadzi się rozmów na ten temat”, oraz że w związku z tym „pytanie o udzielenie pomocy Grecji jest źle postawione”.

Przedstawiciele agencji ratingowej Standard and Poor’s stwierdzili natomiast, że inwestorzy znacznie bardziej pesymistycznie oceniają sytuację Grecji, niż sama agencja. Przedwczoraj S&P stwierdziła, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy może ponownie obniżyć ocenę wiarygodności kredytowej Grecji. Przedstawiciele S&P ostrzegają również, że problemy budżetowe związane z recesją i kryzysem finansowym bledną przy długookresowych trudnościach, które będą wiązać się choćby ze starzeniem się społeczeństw.

Dziś opublikowane zostaną dane o wartości wskaźników aktywności gospodarczej w sektorze usług, PMI oraz ISM. W przypadku krajów Eurolandu spodziewany jest nieznaczny spadek indeksów. Indeks zagregowany dla Strefy Euro ma według prognoz spaść z 52.5 pkt. do 52 pkt. Indeks ISM w USA powinien, według prognostów, nieznacznie wzrosnąć – z 50.5 pkt. do 51 pkt. Oprócz danych o aktywności gospodarczej, poznamy również informacje o dynamice sprzedaży detalicznej w Strefie Euro (spodziewany jest spadek sprzedaży detalicznej o 0.4% w ujęciu miesięcznym, jednak podane o poranku dane z Niemiec wskazują, że w tym kraju sprzedaż detaliczna nie zmieniła się w ujęciu miesięcznym, podczas gdy progności spodziewali się spadku o 0.6%). Po południu w USA będzie mieć miejsce „przygrywka” przed piątkowym raportem z rynku pracy. O 13:30 i 14:15 zostaną opublikowane, odpowiednio, Raport Challengera o planowanych zwolnieniach oraz Raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym. W dniu dzisiejszym absolutnie nie należy traktować tych raportów jako „dobrej prognozy” raportu piątkowego. Po pierwsze, nadzwyczajnie ciężka zima w USA istotnie wpłynęła na aktywność na rynku pracy (z naszych analiz wynika, że zima mogła przyczynić się do spadku zatrudnienia o dodatkowe 40 000 osób, analitycy Goldman Sachs spodziewają się pogorzenia raportu o 50-100 tys. osób, a firma Macroeconomic Advisers uważa, że strata może sięgnąć 220 tys. miejsc pracy). Po drugie, nadzwyczajnie ciężka zima mogła również wpłynąć na jakość zbieranych przez ADP czy też Challengera danych.

Kurs EURUSD przekroczył, jak już wspomniano, poziom 1.36. Wcześniej jednak notowania euro osiągnęły najniższy od dziewięciu i pół miesiąca poziom zbliżony do 1.3450. Poprawa notowań euro wynika ze słabości dolara, który stracił również w stosunku do japońskiego jena. Wszystko wskazuje na to, że poprawa notowań euro w niewielkim stopniu oparta jest na czynnikach fundamentalnych. Powodem umocnienia euro jest raczej redukcja przez inwestorów znacznego nagromadzenia krótkich pozycji na EURUSD. W lutym przewaga pozycji krótkich nad długimi była największa od października 2008 roku. Oznacza to, że inwestorzy bardzo silnie przekonani byli o tym, że dolar będzie się umacniał w stosunku do wspólnej waluty. Na podstawie różnych przesłanek, czy też powodów portfelowych, część inwestorów mogła dojść do wniosku, że utrzymywanie tak znacznych krótkich pozycji w EURUSD może być ryzykowne. Analitycy japońskich banków wskazują na poziom 1.3680 jako nadzwyczaj interesujący dla EURUSD. Wygląda jednak na to, że ewentualna poprawa notowań euro będzie krótkotrwała i wynika z zakupu europejskiej waluty na pokrycie krótkich pozycji.

Po wczorajszej publikacji danych o dynamice PKB w IV kwartale 2009 roku złoty nie odnotował istotnego umocnienia w stosunku do euro. W dniu dzisiejszym, przy większym nagromadzeniu publikacji danych makroekonomicznych i przy utrzymywaniu się niezłych nastrojów można spodziewać się poprawy notowań naszej waluty i zbliżenia się kursu EURPLN do poziomu 3.90. Jednocześnie spodziewamy się spadku EURUSD do 1.3550 i kształtowania się USDPLN ponad 2.8750.

Źródło: Piotr Orłowski, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.