Niezdecydowanie

Niezdecydowanie
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2010-02-23 (12:47)

Na rynkach widoczne jest niezdecydowanie po tym jak S&P500 z wielkim trudem naruszył opór przy 1106. Wolumen handlu na wczorajszej sesji był bardzo niski jak na normalny dzień handlu - niecałe 950 mln akcji. Relacja spółek wzrostowych do spadkowych była wyrównana.

Dzisiaj rano rynki zareagowały pozytywnie na dobre zachowanie giełd azjatyckich. W efekcie kontrakt marcowy ponownie testował wczorajsze maksimum przy 1112 po czym nastąpiło silne cofnięcie w ślad za pogarszającymi się nastrojami na europejskich parkietach. Pretekstem do wyprzedaży stały się gorsze dane Ifo z Niemiec. Rynek może się też obawiać dzisiejszych danych Conference Board o zaufaniu konsumentów. Giełda niemiecka pozostaje relatywnie słabsza w trwającym od początku lutego odbiciu - indeks DAX wyhamował wzrosty przy zniesieniu 50%.

Na większości surowców obserwujemy konsolidację w obrębie ostatnich zakresów - jednym z wyjątków jest ropam, która zniżkuje w reakcji na mocniejszego dolara naruszając wczorajsze minimum. Notowania obligacji pozostają relatywnie stabilne -10 latki amerykańskie utknęły od kilku dni w bardzo wąskim zakresie. Dzisiejszy dzień nie powinien przynieść roztrzygającego wybicia, ale silny ruch prawdopodobnie pojawi się przy okazji publikacji piątkowych danych PKB z USA.

Na dolarze miał dzisiaj miejsce klasyczny reversal po publikacji danych. W porannych notowaniach dolar tracił do większości walut. Osłabienie dolara trwało do czasu publikacji danych Ifo. Po danych nastąpił powrót poniżej przebitego oporu na eurodolarze. Presja na euro powinna zatem utrzymać się i opór przy 1,3650 umocni się. Prawdopodobnie do piątku utrzyma się dość szeroki zakres handlu z tendencją do umacniania dolara.

EURPLN

Dzisiaj odbędzie się pierwsze posiedzenie RPP już w nowym składzie. Przypomnijmy nowych członków: Andrzej Bratkowski (powołany przez Sejm), Elżbieta Chojna-Duch (powołana przez Sejm), Zyta Gilowska (powołana przez Prezydenta), Adam Glapiński (powołany przez Prezydenta), Jerzy Hausner (powołany przez Senat), Andrzej Kaźmierczak (powołany przez Prezydenta), Andrzej Rzońca (powołany przez Senat), Jan Winiecki (powołany przez Senat), Anna Zielińska-Głębocka (powołana przez Sejm). Dla rynków istotny będzie przede wszystkim przyszły układ sił w RPP wpływający na restrykcyjność polityki monetarnej (podział na jastrzębie-gołębie) oraz pogląd Rady w kwestii przyjęcia euro. Złoty dzisiaj lekko odreagowuje ostatnie umocnienie pozostając powyżej 3,95 do euro. Rynek mógł negatywnie zareagować na znacznie gorsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej w styczniu.

EURUSD

Euro umacniało się dzisiaj rano przed publikacją indeksu instytutu Ifo. Notowania eurodolara naruszyły opór przy 1,3653 i osiągnęły 1,3690. Dane okazały się gorsze od oczekiwań i w rezultacie nastąpiła realizacja zysków. Teraz uwagę rynku skupią dane Conference Board o zaufaniu konsumentów w USA. Istotne będzie jak rynek zachowa się przy poziomie 1,3650 w godzinach popołudniowych. W przypadku powrotu w kierunku 1,36, poranne przebicie oporu należy uznać za typowy fałszywy sygnał. Zwraca uwagę dobre zachowanie euro w relacji do funta, co sugeruje generalnie większą siłę euro (ale bardziej słabość funta). Jutro w centrum uwagi będą dane PKB z Niemiec.

GBPUSD

Poranne osłabienie dolara przełożyło się na wzrost funtdolara w kierunku oporu przy 50% zniesieniu fibo (1,5578) ostatniej fali spadkowej. Podejście pod ten poziom zostało wykorzystane przez podaż i notowania funta gwałtownie spadły do 1,5425. Silne wzrosty obserwujemy na parze EURGBP, na której nastąpiło przebicie oporu przy 0,8812-14 i ruch w kierunku niedawnego szczytu intraday przy 0,8840. Brak istotnych danych z Wielkiej Brytanii sugeruje, że był to ruch w dużym stopniu techniczny, ale zgodny z dotychczasowym trendem spadkowym. Spadek powinien wyhamować dzisiaj w pobliżu strefy 1,5380-1,54.

USDJPY

Dolarjen przechodzi silną korektę ostatniej fali wzrostowej. Wczoraj notowania ponownie odbiły się od oporu przy zniesieniu 61,8% fibo (91,70). Dopiero przebicie poziomu 90,75 (38,2% fibo) zwiększy zagrożenie silniejszym umocnieniem jena w relacji do dolara. Słabsze zachowanie giełd europejskich po stosunkowo dobrym otwarciu oraz jednoczesne umocnienie dolara świadczy o pogorszeniu nastrojów. W takiej sytuacji główne pary jenowe mogą znaleźć się pod presją. USDJPY powinien zachowywać się najbardziej stabilnie ze względu na jednoczesne umocnienie dolara.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Zdecydują dane NFP

Zdecydują dane NFP

2024-10-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowy ranek przynosi mieszane wskazania dla dolara, co pokazuje, że sytuacja rozstrzygnie się dopiero po godz. 14:30. Wtedy Departament Pracy USA zwyczajowo opublikuje swoje comiesięczne dane dotyczące stopy bezrobocia, nowych etatów poza rolnictwem, czy też dynamiki średniej płacy godzinowej. We wrześniu oczekuje się w zasadzie utrzymania status quo z sierpnia - stopy bezrobocia na poziomie 4,2 proc., oraz NFP wokół 140 tys., oraz dynamiki płac na poziomie 3,8 proc. r/r.
Emocje związane z NFP zredukowane przez eskalację napięć na Bliskim Wschodzie

Emocje związane z NFP zredukowane przez eskalację napięć na Bliskim Wschodzie

2024-10-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Emocje związane z danymi dotyczącymi amerykańskiego rynku pracy przed nami. Kiedy w tle toczy się wojna, wydarzenia związane z publikacją kluczowych figur makroekonomicznych schodzą jednak na drugi plan. Działania na Bliskim Wschodzie, które zaczęły w końcu wpływać na rynek ropy naftowej, powodują, że nastroje wśród inwestorów są dość słabe. Indeksy wykonały co prawda lekką korektę, spadki są jak na razie jedynie umiarkowane i brakuje ewidentnych sygnałów zmiany trendu. Cena ropy przełamała trzy-miesięczną linię trendu spadkowego i w szybkim tempie znalazła się na 4 tygodniowych szczytach.
Dane NFP w centrum uwagi

Dane NFP w centrum uwagi

2024-10-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj inwestorzy poznają wrześniowy raport z rynku pracy w USA. O godzinie 14:30 dowiemy się, w jakiej sytuacji znajduje się obecnie gospodarka USA i czy uzasadni ona nagły zwrot w polityce FED wobec stóp procentowych. Rezerwa Federalna stwierdziła w ostatnich komunikatach oraz decyzjach, że koncentruje się na pełnym zatrudnieniu w ramach swojego mandatu teraz, gdy inflacja spada. Dlatego też dane z tego tygodnia są kluczowe dla rynków.
Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

2024-10-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dwa dni temu nowy prezes Narodowego Banku Szwajcarii przyznał, że perspektywy inflacyjne przemawiają za dalszymi cięciami stóp na tyle, że nie można wykluczyć scenariusza w którym ponownie spadną one poniżej zera. W tym roku SNB obniżył stopy procentowe już trzykrotnie schodząc do 1,00 proc. i co ważne, nie doprowadziło to do osłabienia się franka.
Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

2024-10-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).