Euro w centrum uwagi

Euro w centrum uwagi
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2010-02-22 (12:31)

Euro dostaje bardzo dużo negatywnej prasy w ostatnim czasie, a to głównie za sprawą kłoptów fiskalnych państw PIIGS (Portugalia, Irlandia, Włochy (ang. Italy), Grecja, Hiszpania (ang. Spain)). Ostatnie spekulacje o 25 miliardowym wsparciu dla Grecji poprawią w krótkim terminie sentyment do euro, ale nie zmienią zasadniczo sceptycyzmu inwestorów.

Kryzys ujawnił słabość unii monetarnej nie podpartej centralnym budżetem z ujednoliconym systemem ściągania podatków, etc. Wobec spowolnienia lub wręcz zamrożenia procesu integracji europejskiej pojawia się pytanie co się stanie z euro, gdy znacznie większy członek unii zacznie mieć kłopoty z deficytem. Przy 117% długu publicznego do PKB i bardzo niemrawą gospodarką, to Włochy są 'chorym człowiekiem' Europy. W "dobrych" czasach liry włoskiej problemy gospodarcze rozwiązywano poprzez psucie waluty. Teraz jest to niemożliwe ze względu na członkostwo w unii monetarnej. Rozwiązaniem zastępczym są ciągłe deficyty. Fundusze hedgingowe będą teraz szukać kolejnych okazji do spekulacji. Warto więc obserwować zachowanie CDS-ów (credit default swaps), które mogą wpływać na notowania eurodolara. W krótkim terminie negatywny sentyment do europejskiej waluty może być przesadzony, na co zwraliśmy uwagę w poprzednim raporcie. W piątek zaistniały dość sprzyjające okoliczności do odbicia wzrostowego. Zaskakująca decyzja Fedu o podwyżce stóp doprowadziła do kapitulacji graczy utrzymujących krótkie pozycje w dolarze, ale sama podwyżka nie zmienia zasadniczo perspektyw na podwyżki stóp w USA. Jest to tylko sygnał normalizacji polityki monetarnej, co zdecydowanie podkreślał Ben Bernanke.

Kalendarium makroekonomiczne jest dzisiaj praktycznie puste. Jutro rano w centrum uwagi będzie publikowany indeks instytu Ifo z Niemiec. Popołudniu uwagę inwestorów będzie skupiał indeks zaufania konsumentów Conference Board. Najważniejsze dane pojawią się jednak dopiero w piątek - dane PKB z USA.

EURUSD - dzienny

Układ techniczny na wykresie dziennym eurodolara jest nadal spadkowy. Piątkowe odbicie, jeśli nie zostanie przedłużone powyżej 1,3650, należy traktować jako krótkoterminowe odreagowanie na bardzo wyprzedanym rynku. Niemniej jednak skrajnie negatywny sentyment do euro oraz realizacja targetów technicznych wynikających z wydłużeń pierwszej fali spadkowej może sprowokować nieco dłuższe odbicie . Taki scenariusz potwierdzają oscylatory, które nie potwierdziły ostatniego minimum przy 1,3440. Pivotem krótkoterminowym będzie poziom 1,3650 - jego przebicie umożliwi silniejszą korektę w kierunku pierwszej strefy zniesień fibo przy 1,3843-1,3875.

EURUSD - 5min

Na wykresie krótkoterminowym eurodolara widoczny jest kanał spadkowy o mniejszym nachyleniu niż poprzedzająca go fala spadków. Rozpoczęte w piątek odbicie może się przedłużyć w kierunku górnej linii kanału spadkowego przy 1,3740-50. Poziom 1,3653 jest zniesieniem 61,8% fibo ostatniej fali spadkowej i jednocześnie przebiega tam przesunięta średnia 3 dniowa (3+3). Główny trend aprecjacji dolara jest nienaruszony i rynek będzie miał tendencję do znoszenia wszelkich odbić dopóki nie powstanie wyraźniejszy sygnał kupna euro. W krótkim terminie kluczowe będzie to, jak rynek zachowa się przy strefie wsparcia 1,3547-72. Im płytsza będzie korekta ostatniego wzrostu tym większa szasna na przebicie oporu i pociągnięcie odbicia w kierunku 1,3840-70.

EURGBP

Ciekawą sytuację techniczną mamy na innej parze z euro, mianowicie na eurofuncie. Od października 2009 euro systematycznie traci w relacji do funta, ale impulsy spadkowe były w znaczącym stopniu znoszone. Teraz pojawia się szansa na przyspieszenie trendu. Aby to mogło nastąpić notowania eurofunta powinny utrzymać się poniżej strefy oporu 0,8815-40. Przy 0,8812 i 0,8814 znajdują się dwa kluczowe zniesienia fibo - 50% ostatniego impulsu oraz 38,2% impulsu rozpoczętego z początkiem grudnia. Dodatkowo przy 0,8792 przebiega zniesienie 23,6% całej fali spadkowej. Potwierdzeniem słabości euro będzie ponowny spadek poniżej 0,87.

EURJPY

Sekwencja trzech coraz wyższych minimów na eurojenie wskazuje osłabienie trendu spadkowego na tej parze. Korekta wzrostowa jest obecnie w bardzo wrażliwym punkcie, a sentyment do euro pozostaje bardzo negatywny. Najbliższym oporem technicznym będzie zniesienie 38,2% fibo fali spadkowej 134,3-121,2 (przy 125,89). Krótkoterminowym pivotem będzie 122,74. Przebicie tego poziomu zaneguje ostatnią sekwencję wzrostową. Utrzymanie się stosunkowo pozytywnych nastrojów na giełdach powinno sprzyjać osłabieniu jena w kierunku wspomnianego zniesienia fibo przy 125,89.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Decyzja RPP i lawina komentarzy Fed

Decyzja RPP i lawina komentarzy Fed

09:06 Poranny komentarz walutowy XTB
„Suchą nogą” przeszedł złoty przez majówkowy weekend pomimo dość ważnych wydarzeń na rynku globalnym, które będą kształtować notowania na początku maja. Przed nami decyzja RPP oraz gra o to, kiedy Fed obniży stopy procentowe. Choć jesteśmy tuż po majowej decyzji Fed, rynki żyją już kolejnymi posiedzeniami. W maju nie było mowy o obniżce (przypomnijmy, że amerykański bank centralny nadal utrzymuje stopy na wieloletnich maksimach w przedziale 5,25-5,5%), a ograniczenie tempa redukcji bilansu (z 95 do 60 mld USD począwszy od czerwca) było jasno komunikowane już wcześniej.
Dolar zaczyna odbijać...

Dolar zaczyna odbijać...

2024-04-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek i jednocześnie ostatni dzień handlu w kwietniu przynosi odreagowanie dolara na szerokim rynku. Najmocniej tracą Antypody - na AUDUSD mamy realizację zysków po mocnym wzroście z ostatnich dni napędzanym "jastrzębimi" perspektywami wobec RBA. Bezpośrednim pretekstem stały się słabsze dane o sprzedaży detalicznej, która nieoczekiwanie spadła w marcu o 0,4 proc. m/m. Rynek dostał też mieszane indeksy PMI z Chin, choć w tym wypadku bardziej zdają się liczyć oczekiwania, co do działań stymulacyjnych chińskich władz.
Czy to koniec korekty na Wall Street?

Czy to koniec korekty na Wall Street?

2024-04-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowe dane PCE, które są preferowana przez Fed miarą inflacji okazały się lekko wyższe od oczekiwań. Brak dużej negatywnej niespodzianki spowodował, że nastroje na rynkach polepszyły się co było zobrazowane dynamicznymi wzrostami indeksów. Nasdaq Composite zyskał aż 2 proc., SP500 1 proc. a Dow Jones 0,4 proc. Wzrosty były widoczne również w Europie. DAX zamknął dzień z wynikiem 1,4 proc. Na rynku walutowym kurs EUR/USD po spadku do 1,0680 ponownie wrócił powyżej 1,07. Dużo dzieje się na japońskim jenie.
Interwencja na jenie

Interwencja na jenie

2024-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie traciła w piątek po tym, jak rynek uznał, że działania decydentów są mało skuteczne, a przekaz po posiedzeniu Banku Japonii wybrzmiał "gołębio". Ruch ten był kontynuowany w poniedziałek nad ranem - para USDJPY sięgnęła okolic 160,19, po czym doszło do gwałtownego odbicia japońskiej waluty i przed godz. 10:00 byliśmy już poniżej 155,00. Tradycyjnie decydenci nabrali wody w usta, ale ruch ten miał znamiona interwencji. Czy skutecznej, czas pokaże.
Interwencja na jenie?

Interwencja na jenie?

2024-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie da się ukryć, że w ostatnich dniach kwietnia, na początku nowego tygodnia zdecydowanie najciekawszą kwestią jest potężnie umacniający się jen. Ze względu na to, że nie ma do tego żadnych przesłanek, najbardziej prawdopodobnym powodem jest przeprowadzenie interwencji walutowej. Ministerstwo Finansów Japonii nie komentuje jednak tej sprawy, choć brak wcześniejszej słownej interwencji, czyli skala samego ruchu przemawia za rozpoczęciem sztucznego wsparcia jena.
Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

2024-04-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.