Ograniczony zakres handlu

Ograniczony zakres handlu
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2010-02-15 (12:16)

Dzisiejsze święto w USA oraz całotygodniowe w Chinach jest dobrą okazją do refleksji. Od dłuższego czasu w centrum uwagi jest kwestia zadłużenia krajów z grupy PIIGS, w szczególności Grecji. Przy deficytach budżetowych przekraczających 10% PKB ...

... (wg oficjalnych danych grecki wyniósł 12,7% w 2009 roku) pojawia się pytanie w jakich okolicznościach inwestorzy będą skłonni kupować kolejne emisje obligacji zadłużonych państw. Biorąc pod uwagę rosnącą niechęć Niemców do finansowania obcych deficytów ( jeden z ostatnich sondaży wskazał, że 53% Niemców jest za zmuszeniem Grecji do opuszczenia strefy euro gdyby dług tego kraju zagrażał stabilności euro) oraz jednoczesną niechęć Greków do zaciśnięcia pasa, kompromisowe rozwiązanie będzie trudne do osiągnięcia. W kwietniu i maju Grecja będzie musiała uplasować na rynkach około 30 miliardów euro. Impas między europejskimi politykami może zakończyć się rozwiązaniem włączającym MFW, ale do tego jeszcze daleka droga. W między czasie euro pozostanie wrażliwe na wszelkie wypowiedzi i deklaracje polityków dotyczące kwestii greckiej. W tle ostatnich wydarzeń miała miejsce bardzo nieudana aukcja 30 letnich obligacji amerykańskich. Udział zagranicznego popytu (zwykle obcych rządów kupujących obligacje poprzez pośredników tzw. primary dealers) spadł do 28% ze średniego poziomu 40%. Znacząco wzrósł popyt bezpośredni (do rekordowego poziomu 24%), co budzi podejrzenie o monetyzację długu przez Fed. Jeśli tak fatalne aukcje się powtórzą będzie, to bardzo niepokojący sygnał dla rynku. Dobre zachowanie cen złota w ostatnich dniach, mimo mocnego dolara, potwierdza realność tych obaw.
Na giełdach nadal bez roztrzygnięć. Sugerujemy śledzić zachowanie S&P500, gdyż jest to doskonały barometr ogólnej awersji do ryzyka.

EURPLN

Brak istotnych zmian na głównych rynkach przekłada się na stabilizację notowań złotego. EURPLN jest handlowany 2 grosze powyżej psychologicznego poziomu 4,00. USDPLN utrzymuje się w pobliżu 2,95. Dzisiaj publikowane będą dane o inflacji za styczeń. Jutro - dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu. Dane makro będa miały jednak bardzo ograniczony wpływ na notowania. Złoty będzie wrażliwy na sentyment na rynkach. Technicznie, utrzymanie notowań powyżej bariery 4,00 stwarza ryzyko zrealizowania się formacji odwróconej głowy z ramionami. Linia szyi formacji znajduje się w pobliżu oporu w strefie 4,10-4,11.

EURUSD

Dobre dane z USA (wyższa sprzedaż detaliczna), słabe dane ze strefy euro (niższa dynamika PKB) oraz generalnie negatywny sentyment do euro ważą na notowaniach EURUSD. Dzisiaj handel powinien przebiegać relatywnie spokojnie w związku ze świętem w USA. Notowania EURUSD prawdopodobnie pozostaną w wąskim zakresie 1,3560-1,3695. Sądzimy, że piątkowa fala spadkowa zakończyła najsilniejszą fazę impulsu spadkowego. Duże wyprzedanie euro zwiększa prawdopodobieństwo korekty wzrostowej w kierunku 1,3770. Główny trend jest nadal spadkowy. Korekty wzrostowe wykorzystywalibyśmy do sprzedaży euro, dopóki EURUSD pozostaje poniżej 1,3925.

GBPUSD

Funtdolar od kilku dni konsoliduje się w wąskim zakresie po ostatnim silnym impulsie spadkowym. W przypadku wybicia dołem z formacji, kolejnym celem trendu spadkowego będzie poziom 1,5415, gdzie znajduje się 1:1 wydłużenie fibo pierwszej fali spadkowej. Funt pozostanie wrażliwy na zmiany sentymentu na rynkach. Jutro w centrum uwagi będą dane CPI z Wielkiej Brytanii. W środę publikowany będzie protokół z posiedzenia Banku Anglii oraz dane o bezrobociu. Niezależnie od ostateczego kierunku wybicia z obecnej konsolidacji, bardzo prawdopodobne jest nowe minimum na GBPUSD - będzie to wznownienie trendu bądź fałszywy sygnał.

USDJPY

Atmosfera wyczekiwania na rynkach widoczna jest również na parach jenowych, które w większości utrzymują piątkowe zakresy. Dolarjen od panicznej wyprzedaży z 4 lutego systemaczynie rośnie, ale w bardzo niewielkim tempie. Obecnie USDJPY handlowany jest w pobliżu 90 jenów za dolara. Eurojen, po piątkowym teście strefy wsparcia przy 121,30-121,40, handlowany jest w przedziale 122,40-122,90. Zwraca uwagę słabe zachowanie CDS (ang. credit default swaps) na japoński dług. Wybicie powyżej 91,30 na USDJPY traktowalibyśmy jako silny sygnał kupna, otwierający możliwość realizacji odwróconej głowy z ramionami na tej parze.

Źródło: Wojciech Smoleński, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.