Paniczna wyprzedaż?

Paniczna wyprzedaż?
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2010-02-08 (12:19)

Ubiegły tydzień był czwartym spadkowym tygodniem z rzędu na głównych parkietach światowych. Ostatnia tak długa korekta miała miejscu w połowie 2009 roku. W końcówce piątkowej sesji nastąpił gwałtowny odwrót dzięki czemu dzień zakończył się tylko niewielkim spadkiem.

Wolumen handlu był tym razem znacząco wyższy od średniej z ostatnich dni, co może sygnalizować przynajmniej chwilowe przesilenie. Brak istotnych danych w dniu dzisiejszym będzie sprzyjał konsolidacji, ale jej zakres może być duży ze względu na panującą zmienność. Nie spodziewamy się dzisiaj istotnego pogłębienia dolnego zakresu piątkowych notowań. Może nastąpić retest minimów, ale będzie on wykorzystany do zamykania krótkich pozycji. Z danych makro publikowanych w tym tygodniu najistotniejsze będą dane o sprzedaży detalicznej z USA (czwartek) oraz dane PKB ze strefy euro (piątek).

Na walutach piątek był dniem bardzo silnych ruchów, w szczególności na parach jenowych. Dzisiaj rynek odreagowuje piątkowy impuls. Największy wpływ na notowania walut będzie miał w najbliższym czasie sentyment na giełdach, w dalszej kolejności dane makro. Obserwowany wzrost awersji do ryzyka jest naszym zdaniem nieco "nadmuchany" przez obawy dotyczące sytuacji fiskalnej krajów członkowskich strefy euro. Niemniej jednak na rynku CDS-ów (credit default swaps) nastąpił istotny wzrost cen ubezpieczenia przed defaultem praktycznie wszystkich największych gospodarek światowych. Temat zadłużenia fiskalnego pozostaje na numerem jeden i rynek powinien premiować waluty krajów o zdycyplinowanych budżetach.

EURPLN

Paniczne zachowanie rynków pod koniec ubiegłego tygodnia oraz silne umocnienie dolara wpływały negatywnie na sentyment do walut z rynków wschodzących. Niepokoje związane z sytuacją fiskalną części krajów europejskich przełożyły się na wzrost awersji do ryzyka, co zmniejsza popyt na złotego. Bardzo słabo zachowywał się w ostatnich dniach polski rynek akcji. Na niektórych spółkach z indeksu WIG 20 doszło wręcz do załamania notowań. Dzisiaj rynek jest nieco spokojniejszy. EURPLN pozostaje poniżej kluczowej strefy oporu 4,10-4,11. Wyłamanie powyżej powinno przyspieszyć ruch wzrostowy. Wsparciem będzie teraz strefa 4,00-4,02. Należy spodziewać się sporej zmienności notowań.

EURUSD

Po bardzo gwałtownym spadku notowań eurodolara w ubiegłym tygodniu, dzisiaj od rana trwa lekkie odreagowanie. Wobec silnego trendu spadkowego piątkowa publikacja danych z rynku pracy sprowokowała jedynie chwilowe pogłębienie tendecji po czym notowania wróciły do wcześniejszych poziomów. Strefa 1,36-1,3654 powinna działać jako wsparcie w najbliższym czasie. Poziom 1,3654 jest wydłużeniem fibo 1:1 pierwszego impulsu spadkowego. Brak istotnych danych w dniu dzisiejszym będzie sprzyjał konsolidacji . Najbliższym oporem będzie 1,3818 przy 23,6% zniesieniu fibo ostaniej fali spadkowej. Pierwsze istotne wydarzenie mogące mieć wpływ na rynki nastąpi w środę - amerykański departament skarbu poda bilans przychodów i federalnych wydatków budżetowych.

GBPUSD

Obserwowany w ubiegłym tygodniu wzrost awersji do ryzyka i równoległe umocnienie amerykańskiego dolara wpłynął negatywnie na notowania funtdolara. Spadek notowań GBPUSD był na tyle silne, że nastąpiło przebicie istotnych wsparć technicznych. Poziom 1,5706 będący minimum notowań z października 2009 będzie teraz działał jako opór techniczny w krótkim terminie. Jutro w centrum uwagi będą dane o bilansie handlowym z Wielkiej Brytanii. Najważniejsze dane będą publikowane w środę - produkcja przemysłowa za grudzień oraz raport o inflacji Banku Anglii, który zawiera szczegółową analizę i projekcję inflacji oraz wzrostu gospodarczego.

USDJPY

Piątkowe tąpnięcie na rynkach przełożyło się istotnie na notowania jena. Przede wszystkim potwierdzone zostało wcześniejsze przebicie poziomu 127 jenów za euro, który stanowił dolne ograniczenie trwającej od maja konsolidacji. Piątkowy spadek notowań eurojena był jednym z najsilniejszych w tym roku. Silna presja na umocnienie jena wpłynęła tym razem istotnie na notowania dolarjena. USDJPY zniósł cały wypracowany w ubiegłym tygodniu wzrost i ustanowił nowe minimum przy 88,54. Dzisiaj od rana trwa lekkie odreagowanie piątkowych ruchów. Należy spodziewać się utrzymania sporej zmienności notowań jena, w szczególności do euro, funta i dolara australijskiego.

Źródło: Wojciech Smoleński, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar chwilowo bez kierunku?

Dolar chwilowo bez kierunku?

09:37 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, ...
Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

07:51 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

07:05 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.