Rekordowy deficyt budżetowy USA

Rekordowy deficyt budżetowy USA
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2010-02-02 (09:51)

Plan budżetowy przedstawiony przez prezydenta USA Baracka Obamę na rok 2010 przyniósł przede wszystkim informacje o rekordowym zakładanym deficycie budżetowym. Ma on wynieść 1,54 biliona USD i stanowić aż 10,6% PKB, a dług publiczny USA ma wzrosnąć do 72% PKB przed rokiem 2013, podczas gdy jeszcze przed rozpoczęciem kryzysu wynosił mniej niż 45% PKB.

Obama deklaruje, że przed końcem swojej kadencji będzie dążył do ograniczenia deficytu o połowę, jednak obecnie jego priorytetem jest przeciwdziałanie bezrobociu. Projekcje dotyczące budżetu zawierają również prognozy stopy bezrobocia – zakłada się jej bardzo powolny spadek, do 8,2% w roku 2012, podczas gdy teraz wynosi ona 10%. Poprawa sytuacji budżetowej w nowej projekcji wydatków i przychodów budżetowych jest skutkiem nie tylko pewnych ograniczeń wydatków, ale w dużym stopniu założenia znacznej poprawy dynamiki PKB. Według analiz administracji prezydenta PKB USA ma wzrosnąć w 2010 o 2,7%, w 2011 o 3,8%, a przez następne 3 lata ma powiększać się w tempie ponad 4% rocznie. O ile z prognozą na rok 2010 jesteśmy w stanie się zgodzić, o tyle wydaje nam się, że prognoza na rok 2011 jest już zbyt optymistyczna.

Do większego optymizmu skłaniają jednak co jakiś czas publikacje danych makroekonomicznych z USA. W dniu wczorajszym Institute of Supply Management opublikował styczniowe wyniki ankiety PMI. Główny indeks wzrósł znacznie bardziej, niż spodziewali się tego progności: aż do 58,4 pkt., z 54,9 pkt. przed miesiącem. Ponownie odnotowano wzrost składowych mierzących liczbę nowych zamówień oraz wielkość produkcji (obydwa subindeksy w okolicach 66 pkt.), a także coraz szybszy wzrost cen producentów.

Zmartwieniem inwestorów wciąż jest sytuacja w Grecji. W środę Komisja Europejska ma oficjalnie wypowiedzieć się na temat planów redukcji deficytu budżetowego, jednak już wczoraj do mediów dotarły komentarze ważnych osobistości. Grecki plan zakłada zmniejszenie deficytu budżetowego z ponad 12% PKB w roku 2009 do 8,7% w roku 2010, a następnie – bardzo ambitnie – do 2,8% PKB w roku 2012. Założenia wzrostu gospodarczego w planie to spadek PKB w roku 2010 o 0,3% oraz wzrost do roku 2012 o mniej niż 2%. Ekonomiści ostrzegają, że w przypadku roku 2010 jest to założenie zbyt optymistyczne i grecki PKB może skurczyć się w tym roku nawet o 2%. O greckich planach wypowiedzieli się Joaquin Almunia oraz Wolfgang Schauble, niemiecki minister finansów. Almunia stwierdził, że plan jest ambitny, ale wykonalny, tym niemniej narażony na wiele czynników ryzyka (chodzi głównie o zagrożenie ze strony niższego wzrostu gospodarczego oraz protestów społecznych), i może wymagać od Grecji przedsięwzięcia dodatkowych kroków, aby poprawić sytuację.

W dniu dzisiejszym czeka nas niewiele interesujących wydarzeń. O godzinie 11:00 Eurostat poda dane o inflacji cen producentów (inflacja PPI), prognozowany jest spadek o 3% w ujęciu rocznym. O 16:00 ze Stanów napłyną wiadomości o liczbie podpisanych umów kupna domów, mierzący aktywność na wtórnym rynku nieruchomości w USA. Indeks mierzy wartość podpisanych umów kupna-sprzedaży domów. W styczniu, według prognoz, ma wzrosnąć o 1%, po tym jak w grudniu odnotowano spadek o 16% w ujęciu miesięcznym.

Nastroje na rynkach finansowych są nie najgorsze. Wczorajsze dane o aktywności gospodarczej w sektorze przemysłowym sprzyjały notowaniom giełd w USA. W środę publikowane będą dane o aktywności sektora usług. Dla rynków istotne będą słowa, które padną na konferencji JC Tricheta w czwartek (ECB ogłosi decyzję o wysokości stóp procentowych). Największy wpływ na rynek będą jednak miał dane piątkowe – raport z rynku pracy w USA. Naszym zdaniem piątkowe dane rozczarują większość inwestorów, co może doprowadzić do osłabienia złotego pod koniec tygodnia.

Źródło: Piotr Orłowski, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

10:21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

10:20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

07:09 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.