Dane z rynku pracy w USA poprawiły nastroje inwestorów

Dane z rynku pracy w USA poprawiły nastroje inwestorów
Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Data dodania: 2007-10-05 (18:49)

Podczas ostatnich pięciu dni kurs pary USD/PLN wzrósł z poziomu 2,64 zł w poniedziałek do 2,67 zł w piątek. W połowie tygodnia był nawet wyższy i wynosił blisko 2,68 zł. Przyczyniła się ku temu korekta ostatniego spadku wartości amerykańskiej waluty.

Po osiągnięciu historycznych szczytów kurs eurodolara spadł, co natychmiast przełożyło się na notowania innych par dolarowych. Wartość euro wyrażana w polskiej walucie na przestrzeni minionego tygodnia nie ulegała większych wahaniom pozostając w zakresie 3,76-3,7750.

W ostatnim czasie z Polski nie poznaliśmy wiele istotnych danych makroekonomicznych. Resort pracy podał, że według wstępnych szacunków stopa bezrobocia w naszym kraju we wrześniu obniżyła się do 11,7% z 12% w sierpniu. Jeśli faktyczna wielkość okaże się zbliżona będzie to kolejny argument za tym, że rozwój polskiej gospodarki zmierza w dobrym kierunku.

Podczas minionego tygodnia kontynuowana była dyskusja na temat dalszych poczynań Rady Polityki Pieniężnej w zakresie kształtowania przez nią wysokości stóp procentowych. Według członka tej instytucji Mariana Nogi do końca pierwszego kwartału przyszłego roku w naszym kraju powinny dokonać się jeszcze dwie podwyżki kosztu pieniądza, jedna pod koniec bieżącego roku, druga na początku 2008. Przyczyną tych interwencji będzie zbyt wysoki poziom inflacji, który w grudniu jego zdaniem wyniesie 2,6-2,9% r/r. Również specjaliści banku inwestycyjnego Merrill Lynch w swym raporcie stwierdzili, że po sierpniowym spadku, dynamika wzrostu cen, może się ponownie podwyższyć. Zwolennikami rychłego podwyższania kosztu pieniądza nie są natomiast prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek oraz kolejny członek RPP Andrzej Sławiński. Ich zdaniem ostatnie 3 podwyżki stóp procentowych pozwalają przyjąć postawę „poczekamy, zobaczymy”. Ponadto szef NBP twierdzi, że dotychczasowe decyzje Rady sprawią, że inflacja pod koniec 2007 nie będzie wyższa niż założony cel tj. 2,5% r/r. W minionym miesiącu według Ministerstwa Finansów inflacja wyniosła 2% r/r. Wydaje się, że na skutek ostatniego wzrostu cen ropy i zbóż wyższa dynamika wzrostu cen jest nieunikniona, jednak naszym zdaniem nie powinna ona osiągnąć poziomu, który zmusi Radę Polityki Pieniężnej do interwencji jeszcze w tym roku. Natomiast jest ona możliwa na początku 2008.

Zyta Gilowska zapewniła, że jeżeli pozostanie po wyborach Ministrem Finansów to w dalszym ciągu będzie starała się forsować reformy finansów publicznych. Jednak nie będą one zmierzać, przynajmniej przez najbliższe 3 lata, do obniżenia podatków. Mimo to na skutek innych planowanych zmian w kieszeni polskiego obywatela, w przyszłym roku powinno miesięcznie pozostawać o 200 zł więcej niż obecnie. Zwróciła również uwagę na tendencję wygaszania przyrostu tempa zadłużenia. Jej zdaniem wobec tego nie należy ograniczać długu kosztem kluczowych dla państwa projektów infrastrukturalnych. Polepszenie się stanu finansów publicznych potwierdza informacja MF o tym, że po 9 miesiącach budżet zanotował 160 mln zł nadwyżki.

W najbliższym tygodniu, podobnie jak w minionym, nie poznamy wiele istotnych danych makroekonomicznych. Warto wspomnieć należy jedynie o podaży pieniądza M3 z września, której dynamika zostanie przedstawiona 12 października. Wobec małej ilość danych z Polski, złoty w dalszym ciągu będzie pozostawał pod wpływem wydarzeń zza granicy.

Kończący się dziś tydzień nie był udany dla posiadaczy długich pozycji na parze EUR/USD. Po silnych wzrostach rozpoczętych 16 sierpnia ostanie sesje przyniosły realizację zysków. Kurs zatrzymał się jednak już na pierwszym wsparciu na poziomie 1,4050 i na ostatniej sesji tygodnia inwestorzy wstrzymali się z decyzjami czekając na informacje z USA o liczbie nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych we wrześniu (prognoza 100 tysięcy). Publikacja okazała się lepsza od prognoz i w rzeczywistości wyniosła 110 tysięcy.

Podane dane zbliżone do prognoz spowodowały umocnienie dolara, które może jeszcze przybrać na sile i wtedy kolejnymi wsparciami będą dopiero poziomy 1,3900 oraz 1,3820.

W tym tygodniu sygnałem sugerującym możliwość realizacji tego scenariusza była informacja o liczbie nowych etatów w sektorach pozarolniczych wg. ADP we IX. Z opublikowanego raportu wynika, że we wrześniu przybyło 58 tysięcy miejsc pracy. Według agencji ADP dotychczasowe podawane przez nią dane pozostawały w 90% korelacji z danymi Departamentu Pracy USA.

Ważną publikacją ostatnich dni była także decyzja ECB oraz Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Obie instytucje pozostawiły jednak koszt pieniądza na niezmienionym poziomie, dlatego też nie było reakcji rynków. W wygłoszonym przez J. C. Tricheta przemówieniu nie znalazły się jednoznaczne wskazówki, co od dalszej polityki banku. Powiedział on, że ostatnie zawirowania na rynku mogą negatywnie oddziaływać na wzrost gospodarczy. Wpływ ten nie powinien jednak być duży i wciąż istnieje duże ryzyko inflacji. Szef ECB wyraził gotowość do podjęcia interwencji gdyby wzrosło ryzyko wzrostu cen jednak wcześniej niezbędne będzie analiza wszystkich informacji.

Z pozostałych danych ze strefy euro warto wspomnieć o inflacji PPI w VIII. Była ona zgodna z oczekiwaniami i wyniosła w relacji m/m 0,1% a w relacji r/r 1,7%. Dane te miały częściowy wpływ na decyzję ECB. Równa prognozie okazała się także stopa bezrobocia (6,9%).

W ostatnich dniach poznaliśmy jeszcze indeks PMI w usługach. Podana figura była nieznacznie większa od prognozy 54 pkt. i w rzeczywistości wyniosła 54,2 pkt. Jest to wynik słabszy niż ostatnio (58 punktów), jednakże nie na tyle aby zaniepokoić inwestorów. Słaba natomiast była sprzedaż detaliczna za sierpień. Prognoza zakładała wzrost o 0,5% m/m podczas gdy podana wielkość wyniosła 0,1% (m/m).

Jeśli chodzi o publikacje ze Stanów Zjednoczonych to w większości były one nadal niekorzystne dla waluty amerykańskiej. Kolejna instytucja finansowa podała informacje o stratach związanych z kryzysem na rynku nieruchomości. Według informacji banku Citigroup Inc. jego zyski w trzecim kwartale spadły o około 60%.

Niepokojące były też czwartkowe dane o cotygodniowym bezrobociu. Wyniosło one 317 tysięcy podczas, gdy rynki oczekiwały jedynie 310 tys. Znaczny spadek odnotowano także w przypadku zamówień fabrycznych (-3,3%), wobec prognozy -2,6%. W miarę pozytywny bo zgodny prognozą (52,9 pkt.) był indeks ISM dla przemysłu we wrześniu.

Podsumowując korekta kursu EUR/USD w ostatnich dniach nie jest jeszcze ważnym sygnałem sugerującym zmianę negatywnej dla dolara atmosfery. Inwestorzy obecnie wstrzymują się z większymi decyzjami czekając na kolejne publikacje, które zasugerują czy gospodarka amerykańska poradziła sobie już z problemami. Nadzieje na to w tym tygodniu zwiększył także Alan Greenspan. W jego opinii najgorszy okres kryzysu w USA mamy już za sobą. Czy były szef FED-u ma rację dowiemy się już w najbliższych tygodniach.

Źródło: Tomasz Regulski, Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

14:26 Poranny komentarz walutowy XTB
Opublikowany wczoraj zapis protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC potwierdził ostatnie komentarze bankierów amerykańskich sugerujące utrzymanie stóp na wyższych poziomach przez dłuższy okres czasu. Dolar w pierwszej reakcji zyskał na wartości, co miało związek z podważeniem przez bankierów obecnego stopnia zacieśnienia gospodarki w pokonaniu presji inflacyjnej. Wstępne cofnięcie na rynku ryzyka zostało jednak szybko wymazane, w czym pomogły lepsze od oczekiwań wyniki Nvidii, rynkowego króla sektora AI.
Coraz mniej wiary w FED...

Coraz mniej wiary w FED...

14:25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyniki spółki NVIDIA opublikowane po sesji na Wall Street zostały odebrane optymistycznie przez rynki - widać, że firma potrafi utrzymać wysokie marże - dodatkowym wsparciem okazała się też zapowiedź splitu akcji 1:10. W efekcie kontrakty na amerykańskie indeksy zapowiadają dzisiaj wyższe otwarcie, a zatem kontynuację hossy. NVIDIA nie popsuła więc sentymentu, ale rynki spoglądają też na przekaz, jaki idzie z FED.
Run na kryptowaluty

Run na kryptowaluty

2024-05-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W tradycyjnej przestrzeni FX we wtorek rano jest relatywnie spokojnie - widać, że dolar czeka na nowe impulsy i zmiany są niewielkie. Najsilniejsze są dzisiaj korona norweska i japoński jen, choć ruch nie przekracza 0,2 proc. Mniejsze zmiany notuje dolar australijski, chociaż to on dzisiaj rano był potencjalnie w centrum uwagi - poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia RBA, jakie miało miejsce na początku maja.
Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

2024-05-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja na giełdach, podobnie jak i wczoraj nie będzie obfitować w kluczowe z punktu widzenia szerokiego rynku publikacje makro. Wyjątkiem może być tutaj raport CPI z Kanady, który najprawdopodobniej wpływać będzie jedynie na zmianę wyceny dolara kanadyjskiego na rynku walutowym. Inwestorzy natomiast z niecierpliwością oczekują na jutrzejszy raport kwartalny Nvidii, giełdowego króla technologii AI. Co więcej, niemałe poruszenie kreują potężne wzrosty obserwowane na rynku surowców oraz kryptowalut.
Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

2024-05-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek indeksy z Wall Street uległy niewielkiej zmienności i pozostały w obrębie historycznie maksymalnych poziomów. Dow Jones urósł o 0,3 proc. i przekroczył poziom 40 tys. pkt., SP500 zamknął dzień na plusie z wynikiem +0,1 proc. Jedynie technologiczny Nasdaq100 spadł o 0,1 proc. W Europie DAX został przeceniony o 0,2 proc. Kurs EURUSD praktycznie nie uległ zmianie. Podczas gdy amerykańskie akcje straciły na sile w ubiegły czwartek i piątek, w ciągu tygodnia mocno wzrosły.
Rynki potrzebują

Rynki potrzebują "gołębiego" przekazu z FED

2024-05-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian na rynku FX, widać wyczekiwanie na informacje, jakie napłyną w dalszej części tygodnia - dla dolara liczyć się będą zapiski z ostatniego posiedzenia FED w środę, szacunki indeksów PMI za maj w czwartek, oraz dane o nastrojach konsumenckich Uniwersytetu Michigan w piątek. Dzisiaj rano poznaliśmy decyzję Ludowego Banku Chin ws. stóp procentowych. Tak jak oczekiwano, decydenci w PBOC nie zmienili stóp procentowych, co powoduje, że rynek będzie koncentrował się na innych formach wsparcia tamtejszej gospodarki przez władze.
Złoty tak mocny jak w 2008?

Złoty tak mocny jak w 2008?

2024-05-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Niemal wszystko zdaje się sprzyjać złotemu – rekordy na Wall Street, przebudzenie rynków wschodzących, słabnący dolar, postawa RPP. Choć na ten moment nie widać istotnych zagrożeń, polska waluta staje się coraz bardziej przewartościowana. Możemy z pewnością mówić o okresie rekordów na rynkach finansowych. W ubiegłym tygodniu nowe rekordy odnotowane zostały na Wall Street w reakcji na nieco lepsze dane o inflacji z USA, a także pojawienie się nowego modelu od OpenAI, który rozbudził na nowa hossę sztucznej inteligencji.
Mieszane dane z Chin

Mieszane dane z Chin

2024-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w piątek nad ranem dane z chińskiej gospodarki wypadły mieszanie - wyższa od oczekiwań była tylko dynamika produkcji przemysłowej (wzrosła w kwietniu o 6,7 proc. r/r), a pozostałe dane, jak sprzedaż detaliczna (2,3 proc. r/r), inwestycje (4,2 proc. r/r), czy też ceny nieruchomości (-3,1 proc. r/r) rozczarowały. Uwagę przykuwa ten ostatni odczyt, który pokazuje, że tamtejszy rynek zaczyna wchodzić w spiralę spadkową, która może być niebezpieczna dla tamtejszej gospodarki (ze względu na ogromne zalewarowanie tego sektora w ostatnich latach).
Wall Street w newralgicznym miejscu

Wall Street w newralgicznym miejscu

2024-05-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł lekkie spadki indeksów z Wall Street po wcześniejszym wyznaczeniu nowych rekordowych poziomów. Kurs głównej pary walutowej po ustanowieniu lokalnego maksimum bliskiego 1,09 korygował się. Rentowności długu USA wzrosły. Wielu przedstawicieli Fed powtórzyło, że Fed będzie musiał uzbroić się w cierpliwość i utrzymać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Dziś kalendarz makro jest zapełniony umiarkowanie. Z Europy poznamy finalny wskaźnik HICP a ze Stanów Zjednoczonych indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board.
Zagadkowe zachowanie się jena?

Zagadkowe zachowanie się jena?

2024-05-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta jest dzisiaj rano najsilniejszą pośród walut G-10 w zestawieniach z dolarem, chociaż opublikowane w nocy wstępne dane nt. PKB w I kwartale w Japonii są negatywnym zaskoczeniem. Gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. k/k i 2 proc. w ujęciu zanualizowanym, głównie za sprawą dalszego spadku dynamiki konsumpcji (o 0,7 proc. k/k), ale i i też wydatków kapitałowych (o 0,8 proc. k/k), czy też eksportu (aż o 5,0 proc. k/k).