Przed nami korekta?

Przed nami korekta?
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2010-01-18 (12:59)

Zachowanie rynków w ubiegłym tygodniu świadczy o rosnącej skłonności do realizacji zysków. Zwracają uwagę następujące fakty: po publikacji dobrych wyników spółek nie nastąpił wzrost, w piątek indeks S&P500 zakończył sesję blisko najniższego poziomu z całego tygodnia handlu, ...

... wolumen wzrósł na spadkach, od początku stycznia wyraźnie zyskują obligacje 10 letnie - w piątek rentowności ponownie silnie spadły. Ponadto na wykresie S&P500 w układzie dziennym i godzinowym widać potencjalną formację klina zwyżkującego, z której już dwukrotnie miała miejsca nieudana próba wybicia górą. Z kolei antycypowane przez nas grudniowe wybicie górą z konsolidacji 1080-1120 i przyspieszenie wzrostów w kierunku 1150 na S&P500 odbyło się na śladowym wolumenie. Najbliższe dni mogą okazać się testem siły strony popytowej. Według nas istnieje spore prawdopodobieństwo nagłego powrotu poniżej 1100 i tym samym wybicia dołem z formacji klina. Wyjście powyżej 1150 zaneguje ten scenariusz. Dzisiaj rynki w USA są zamknięte ze względu na Dzień Martina Lutera Kinga. Aktywność handlu powinna być na większości instrumentów niewielka.

Gorszy sentyment można zaobserwować na rynku długu. Rosną spready między rentownościami na obligacjach koroporacyjnych i rządowych ze względu rekordowe emisje banków europejskich. W dalszym ciągu pod presją są obligacje greckie po tym jak Trichet ostrzegł, że żaden kraj będący w unii monetarnej nie może liczyć na specjalne traktowanie w zakresie finansowania.

W najbliższych dniach rynek będzie koncentrował się na wynikach największych banków amerykańskich. Reakcja rynku jest tak samo nieprzewidywalne jak same wyniki, które poddawane są różnym "zabiegom" księgowym. Jutro podaje Citigroup i IBM, w środę m.in. Bank of America i Bank of New York, w czwartek Morgan Stanley.

EURPLN

Nieco gorszy sentyment na rynkach pod koniec ubiegłego tygodnia nie wpłynął negatywnie na notowania złotego. EURPLN oscyluje w pobliżu grudniowego miminum i wszystko wskazuje na to, że niedługo rynek przetestuje psychologiczne wsparcie przy 4,00. Pozytywnemu sentymentowi do złotego pomógł raport Goldman Sachs, który prognozuje umocnienie złotego do poziomu 3,80 w tym roku. Na wykresie EURPLN tworzy się formacjia trójkąta zniżkującego. Interesującym faktem jest to, że złoty pozostaje w szerokiej konsolidacji od sierpnia 2009, co koresponduje z zachowaniem polskiego rynku akcji, który w tym samym czasie wzrósł ale tylko nieznacznie.

EURUSD

Odbicie od oporu przy 38,2% zniesieniu fibo wygenerowało silny impuls spadkowy w kierunku dolnego przedziału trwającej konsolidacji. Spadek notowań EURUSD wynika bardziej ze słabości euro niż z siły samego dolara. W tym samym czasie dolar tracił do jena i funta. Pogorszenie sentymentu do euro potwierdza rynek CDS-ów (credit default swaps), który każe płacić więcej za ubezpieczenie obligacji krajów 15-stki, w szczególności obligacji greckich. Dzisiaj notowania eurodolara powinny utrzymać się w wąskim zaskresie. Jutro rano rynek będzie reagował na indeks Instytutu ZEW z Niemiec. Istotną strefą wsparcia pozostaje 1,4250-60.

GBPUSD

W tym tygodniu napłynie na rynek sporo informacji mogących silnie wpłynąć na notowania brytyjskiej waluty. Jutro publikowane będą dane o inflacji CPI za grudzień, we wtorek protokół z posiedzenia Banku Anglii oraz stopa bezrobocia, a w piątek pojawią się dane o sprzedaży detalicznej. Na te ostatnie rynek będzie najbardziej wrażliwy. Dzisiaj funt powinien zachowywać się relatywnie stabilnie ze względu na święto w USA. Silnym oporem na GBPUSD będzie strefa 1,6353-1,6382 przy zbiegu zniesień fibonacciego. W silnym trendzie spadkowym znajduje się para EURGBP - kurs euro w relacji do funta spadł do najniższego poziomu od września 2009.

USDJPY

Silna korekta spadkowa na USDJPY z ubiegłego tygodnia wyhamowała w pobliżu wsparcia przy 90,56 (zniesienie fibo 50%). Zakres ruchu spadkowy jest bliski poprzedniej silnej korekcie z początku grudnia. Poziom 90,34, czyli 38,2% zniesienie całego impulsu wzrostowego, można wykorzystać do zajęcia długich pozycji ze stop lossem poniżej kolejnego zniesienia przy 89,30. Taki trade zakłada utrzymanie się dobrego sentymentu do dolara w przypadku wystąpienia korekty spadkowej na giełdach. Ponadto na korzyść dolara będzie działać coraz bliższa perspektywa wzrostu stóp w USA przy jednoczesnym utrzymaniu się polityki antydeflacyjnej w Japonii.

Źródło: Wojciech Smoleński, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.