Przed nami korekta?

Przed nami korekta?
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2010-01-18 (12:59)

Zachowanie rynków w ubiegłym tygodniu świadczy o rosnącej skłonności do realizacji zysków. Zwracają uwagę następujące fakty: po publikacji dobrych wyników spółek nie nastąpił wzrost, w piątek indeks S&P500 zakończył sesję blisko najniższego poziomu z całego tygodnia handlu, ...

... wolumen wzrósł na spadkach, od początku stycznia wyraźnie zyskują obligacje 10 letnie - w piątek rentowności ponownie silnie spadły. Ponadto na wykresie S&P500 w układzie dziennym i godzinowym widać potencjalną formację klina zwyżkującego, z której już dwukrotnie miała miejsca nieudana próba wybicia górą. Z kolei antycypowane przez nas grudniowe wybicie górą z konsolidacji 1080-1120 i przyspieszenie wzrostów w kierunku 1150 na S&P500 odbyło się na śladowym wolumenie. Najbliższe dni mogą okazać się testem siły strony popytowej. Według nas istnieje spore prawdopodobieństwo nagłego powrotu poniżej 1100 i tym samym wybicia dołem z formacji klina. Wyjście powyżej 1150 zaneguje ten scenariusz. Dzisiaj rynki w USA są zamknięte ze względu na Dzień Martina Lutera Kinga. Aktywność handlu powinna być na większości instrumentów niewielka.

Gorszy sentyment można zaobserwować na rynku długu. Rosną spready między rentownościami na obligacjach koroporacyjnych i rządowych ze względu rekordowe emisje banków europejskich. W dalszym ciągu pod presją są obligacje greckie po tym jak Trichet ostrzegł, że żaden kraj będący w unii monetarnej nie może liczyć na specjalne traktowanie w zakresie finansowania.

W najbliższych dniach rynek będzie koncentrował się na wynikach największych banków amerykańskich. Reakcja rynku jest tak samo nieprzewidywalne jak same wyniki, które poddawane są różnym "zabiegom" księgowym. Jutro podaje Citigroup i IBM, w środę m.in. Bank of America i Bank of New York, w czwartek Morgan Stanley.

EURPLN

Nieco gorszy sentyment na rynkach pod koniec ubiegłego tygodnia nie wpłynął negatywnie na notowania złotego. EURPLN oscyluje w pobliżu grudniowego miminum i wszystko wskazuje na to, że niedługo rynek przetestuje psychologiczne wsparcie przy 4,00. Pozytywnemu sentymentowi do złotego pomógł raport Goldman Sachs, który prognozuje umocnienie złotego do poziomu 3,80 w tym roku. Na wykresie EURPLN tworzy się formacjia trójkąta zniżkującego. Interesującym faktem jest to, że złoty pozostaje w szerokiej konsolidacji od sierpnia 2009, co koresponduje z zachowaniem polskiego rynku akcji, który w tym samym czasie wzrósł ale tylko nieznacznie.

EURUSD

Odbicie od oporu przy 38,2% zniesieniu fibo wygenerowało silny impuls spadkowy w kierunku dolnego przedziału trwającej konsolidacji. Spadek notowań EURUSD wynika bardziej ze słabości euro niż z siły samego dolara. W tym samym czasie dolar tracił do jena i funta. Pogorszenie sentymentu do euro potwierdza rynek CDS-ów (credit default swaps), który każe płacić więcej za ubezpieczenie obligacji krajów 15-stki, w szczególności obligacji greckich. Dzisiaj notowania eurodolara powinny utrzymać się w wąskim zaskresie. Jutro rano rynek będzie reagował na indeks Instytutu ZEW z Niemiec. Istotną strefą wsparcia pozostaje 1,4250-60.

GBPUSD

W tym tygodniu napłynie na rynek sporo informacji mogących silnie wpłynąć na notowania brytyjskiej waluty. Jutro publikowane będą dane o inflacji CPI za grudzień, we wtorek protokół z posiedzenia Banku Anglii oraz stopa bezrobocia, a w piątek pojawią się dane o sprzedaży detalicznej. Na te ostatnie rynek będzie najbardziej wrażliwy. Dzisiaj funt powinien zachowywać się relatywnie stabilnie ze względu na święto w USA. Silnym oporem na GBPUSD będzie strefa 1,6353-1,6382 przy zbiegu zniesień fibonacciego. W silnym trendzie spadkowym znajduje się para EURGBP - kurs euro w relacji do funta spadł do najniższego poziomu od września 2009.

USDJPY

Silna korekta spadkowa na USDJPY z ubiegłego tygodnia wyhamowała w pobliżu wsparcia przy 90,56 (zniesienie fibo 50%). Zakres ruchu spadkowy jest bliski poprzedniej silnej korekcie z początku grudnia. Poziom 90,34, czyli 38,2% zniesienie całego impulsu wzrostowego, można wykorzystać do zajęcia długich pozycji ze stop lossem poniżej kolejnego zniesienia przy 89,30. Taki trade zakłada utrzymanie się dobrego sentymentu do dolara w przypadku wystąpienia korekty spadkowej na giełdach. Ponadto na korzyść dolara będzie działać coraz bliższa perspektywa wzrostu stóp w USA przy jednoczesnym utrzymaniu się polityki antydeflacyjnej w Japonii.

Źródło: Wojciech Smoleński, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy to koniec korekty na Wall Street?

Czy to koniec korekty na Wall Street?

15:25 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowe dane PCE, które są preferowana przez Fed miarą inflacji okazały się lekko wyższe od oczekiwań. Brak dużej negatywnej niespodzianki spowodował, że nastroje na rynkach polepszyły się co było zobrazowane dynamicznymi wzrostami indeksów. Nasdaq Composite zyskał aż 2 proc., SP500 1 proc. a Dow Jones 0,4 proc. Wzrosty były widoczne również w Europie. DAX zamknął dzień z wynikiem 1,4 proc. Na rynku walutowym kurs EUR/USD po spadku do 1,0680 ponownie wrócił powyżej 1,07. Dużo dzieje się na japońskim jenie.
Interwencja na jenie

Interwencja na jenie

15:23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie traciła w piątek po tym, jak rynek uznał, że działania decydentów są mało skuteczne, a przekaz po posiedzeniu Banku Japonii wybrzmiał "gołębio". Ruch ten był kontynuowany w poniedziałek nad ranem - para USDJPY sięgnęła okolic 160,19, po czym doszło do gwałtownego odbicia japońskiej waluty i przed godz. 10:00 byliśmy już poniżej 155,00. Tradycyjnie decydenci nabrali wody w usta, ale ruch ten miał znamiona interwencji. Czy skutecznej, czas pokaże.
Interwencja na jenie?

Interwencja na jenie?

10:25 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie da się ukryć, że w ostatnich dniach kwietnia, na początku nowego tygodnia zdecydowanie najciekawszą kwestią jest potężnie umacniający się jen. Ze względu na to, że nie ma do tego żadnych przesłanek, najbardziej prawdopodobnym powodem jest przeprowadzenie interwencji walutowej. Ministerstwo Finansów Japonii nie komentuje jednak tej sprawy, choć brak wcześniejszej słownej interwencji, czyli skala samego ruchu przemawia za rozpoczęciem sztucznego wsparcia jena.
Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

2024-04-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.