Początek korekty na EURUSD?

Początek korekty na EURUSD?
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2007-10-02 (09:43)

Początek tygodnia upłynął w dobrej atmosferze panującej na rynku, której nie popsuły nawet informacje o kolejnej instytucji finansowej, która ucierpi w wyniku perturbacji na rynku długu, wywołanych przez kryzys na rynku kredytów hipotecznych w USA.

UBS AG, ogłosił wczoraj, że po raz pierwszy od 9 lat zanotuje on kwartalną stratę rzędu 350-500 milionów EUR, która spowodowana jest koniecznością obniżenia wyceny dłużnych aktywów. Informacje te ostudziły nieco zapał inwestorów w godzinach porannych, jednak po rozpoczęciu sesji w USA rynek nie zaprzątał już sobie nimi głowy. Wręcz przeciwnie nowojorskiej giełdzie panowanie objęły byki, których przewaga pozwoliła na ustanowienie przez tamtejsze główne indeksy akcyjne nowych historycznych szczytów, co z kolei stwarza korzystne perspektywy dla dzisiejszej sesji na europejskich parkietach.

Trochę inaczej wyglądała sesja na rynku eurodolara, gdyż tu inwestorzy zdecydowali się wykorzystać spokojny, z punktu widzenia informacji fundamentalnych, początek tygodnia do realizacji zysków. Jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek ustanowiony został nowy historyczny rekord (ok. 1,4280) na wykresie EURUSD, jednak już w godzinach porannych na rynku zarysował się początek korekty (spadek kursu w rejon 1,4240), która potem była jeszcze pogłębiana. W rezultacie dziś kurs eurodolara mierzy się z psychologicznym poziomem 1,42 i wygląda na to, że zapewne w najbliższym czasie go przełamie i skieruje się w rejon 1,4180-1,4190. Po zakończeniu trwającej obecnie korekty można spodziewać się jeszcze jednej próby podejścia tego kursu w rejon historycznego szczytu.

Rynek złotego ustabilizował się nieco, przy czym złotówka w dalszym ciągu pozostaje silna. Korekcyjne spadki na rynku EURUSD pociągnęły za sobą wzrosty USDPLN oraz spadki EURPLN, jednak ich skala, zwłaszcza w przypadku rynku USDPLN była niewielka, co świadczy tylko o panującym wśród inwestorów dobrym sentymencie do polskiej waluty. W dalszej części tygodnia złotówka będzie zależeć w zasadzie tylko od wydarzeń międzynarodowych, a decydujący dla jej wartości wpływ będą miały decyzja EBC w sprawie stóp procentowych oraz raport z amerykańskiego rynku pracy, które wskażą w tym tygodniu kierunek eurodolarowi.

W dniu dzisiejszym kalendarz wydarzeń znów nie gwarantuje większych emocji, a raczej skłania nawet do ograniczania aktywności. Jedyne informacje jakie dziś poznamy, choć szanse na to że poruszą istotniej rynkiem są nikłe, to inflacja PPI w Strefie Euro oraz stopa bezrobocia na tym obszarze gospodarczym. Oczekiwania rynku kształtują się odpowiednio na poziomie 1,7% r/r w przypadku dynamiki cen producentów oraz 6,9% w przypadku stopy bezrobocia. Na korzyść wspólnej waluty działać będzie wyższa inflacja i niższe bezrobocie, jednak inwestorzy tylko w niewielkim stopniu będą reagować na te informacje, a w ich zachowaniu będzie dominować wyczekiwanie na zaplanowane na drugą część tygodnia kluczowe dane makro.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Managament
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spadajacy Nasdaq 100, silny jen, nudny Fed i ciekawy Bank Japonii

Spadajacy Nasdaq 100, silny jen, nudny Fed i ciekawy Bank Japonii

2024-07-26 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Korekta na Wall Street nabiera coraz większego tempa. Z napompowanych do maksimum wycen spółek technologicznych w końcu pomału uchodzi powietrze. Na razie nie mamy do czynienia z odwróceniem trendu, bo to raczej mało prawdopodobne na ten moment. Doświadczamy jedynie korekty. Nasdaq100 wykonał od 11 lipca spadek, który swoją wielkością jest zbliżony do zniżki mającej miejsce w ubiegłym roku. Z dalszej perspektywy bieżąca przecena jest wciąż kosmetyczna i nie wysyła na ten moment większych negatywnych sygnałów.
Gospodarka USA radzi sobie wciąż dobrze

Gospodarka USA radzi sobie wciąż dobrze

2024-07-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy raport na temat PKB USA za II kwartał był pewnego rodzaju dowodem na to, że gospodarka radzi sobie wciąż dobrze a proces dezinflacyjny postępuje. Technologiczne spółki kontynuowały wyprzedaż (Nasdaq Composite -0,9 proc.) natomiast małe firmy zyskały, czego dowodem jest wzrost indeksu Russell2000 o 1,26 proc. Wsparcie uzyskały sektory wrażliwe na gospodarkę, w tym energetyczny, przemysłowy oraz finansowy. To była kolejna niska zmienność na głównej parze walutowej, która oscyluje wokół poziomu 1,0850.
Zatrzymana zwyżka jena

Zatrzymana zwyżka jena

2024-07-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku, co zdaje się bardziej wskazywać na korelację z globalnym sentymentem w krótkim terminie. Wczoraj indeksy na Wall Street próbowały odbijać (choć nie do końca skutecznie), ale wydaje się, że fala podaży na akcjach zaczęła wygasać. Przed nami posiedzenie FED (już w środę 31 lipca) i może ono ustawić sentyment na rynku pod początek cyklu obniżek stóp już od września. Wczorajsze dane o PKB za II kwartał z USA były lepsze od prognoz, co pozwoliło wyciszyć "recesyjne" strachy po wypowiedzi byłego członka FED - Williama Dudley'a.
Amerykańska gospodarka pręży muskuły

Amerykańska gospodarka pręży muskuły

2024-07-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Odczyt PKB za drugi kwartał z USA mocno zaskoczył inwestorów. Amerykańska gospodarka rozwinęła się na poziomie 2,8% w drugim kwartale w tempie annualizowanym, co było zdecydowanie mocniejszym odczytem od oczekiwań i dwukrotnie większym niż w pierwszym kwartale. Czy można już w takim razie zapomnieć o ryzyku recesji w Stanach Zjednoczonych? Jak te dane odbierze Rezerwa Federalna, w szczególności w obliczu dzisiejszej publikacji inflacji PCE?
Risk-off podbija dolara

Risk-off podbija dolara

2024-07-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi kontynuację tendencji z ostatnich dni, czyli wzrosty dolara. I nadal mamy wyjątek w postaci coraz silniejszego jena. Dzisiaj dołączył do niego szwajcarski frank, co może pokazywać, że ucieczka od carry-trade jest coraz wyraźniejsza (chociaż CHF był w znacznie mniejszym stopniu walutą finansującą, niż JPY). Na globalnych rynkach widać mocny risk-off, co pokazała skala wczorajszej przeceny indeksów na Wall Street. Czy ma wpływ na to polityka?
Giełdy w odwrocie

Giełdy w odwrocie

2024-07-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Negatywny sentyment zapoczątkowany wczoraj na Wall Street jest dziś widoczny na początku sesji w Europie. Dax traci już ponad 1,4 proc. i znajduje się na najniższym poziomie od początku lipca. Francuski CAC40 zniżkuje jeszcze mocniej (-1,8 porc.) i zdołał już przełamać kluczowe wsparcie horyzontalne (7470 pkt.). Benchmark znajduje się najniżej od końca stycznia 2024 roku. Rośnie globalna awersja do ryzyka. Kurs EUR/USD jest dość stabilny i oscyluje wciąż w okolicy poziomu 1,0850. Silny jest japoński jen. Mimo negatywnego sentymentu dziś rano traci złoto a uncja kosztuje ok 2375 USD.
Czy mocny jen zagraża globalnemu rynkowi?

Czy mocny jen zagraża globalnemu rynkowi?

2024-07-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen ma kolejną świetną sesję z rzędu i umacnia się już 4 dzień w tym tygodniu. Siła jena w stosunku do amerykańskiego dolara to już 1% podczas dzisiejszej sesji. Co stoi za mocnym jenem i czy dalsze umocnienie jena nie oznacza globalnych problemów na rynkach finansowych? Para USDJPY traci dzisiaj ponad 1%, kolejny dzień z rzędu. Para jest już najniżej od początku maja, zbliżając się do poziomu 152, choć jeszcze na początku lipca para zbliżała się do poziomu 162.
Decyzja Banku Kanady w centrum uwagi

Decyzja Banku Kanady w centrum uwagi

2024-07-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym zdarzeniem makro dnia będzie dzisiaj decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Rynek wycenia, że z 85% prawdopodobieństwem bankierzy zdecydują się na obniżkę stóp o 25 punktów bazowych. Co więcej, inwestorzy reagować będą na napływające dane kwartalne wyniki Big Techów oraz wstępne odczyty danych PMI z Europy. Decyzja BoC wydaje się przesądzona. Czy jednak na pewno? Od czasu posiedzenia z 5 czerwca wskaźniki inflacyjne utknęły w martwym punkcie. Roczna inflacja bazowa spadła w czerwcu do 2,7%, po wzroście do 2,9% w maju z 2,7% w kwietniu.
Niekorzystny sondaż dla Trumpa

Niekorzystny sondaż dla Trumpa

2024-07-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przedstawiony w środę rano sondaż Reuters/Ipsos wskazał na 2 punktową przewagę Kamali Harris nad Donaldem Trumpem pośród zdecydowanych wyborców - 44 proc. do 42 proc. Wprawdzie to niewiele i zaznaczono przy tym, że błąd statystyczny w takim badaniu to aż 3 punkty proc., to jednak ten sondaż pokazuje pewien przełom. Jednocześnie ostatnie dni pokazały spory napływ funduszy do Partii Demokratycznej, co pokazuje, że odsunięcie Joe Bidena było dobrym ruchem.
Osłabienie w konsolidacji

Osłabienie w konsolidacji

2024-07-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Środowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie mocniejszego USD co negatywnie rzutuje na waluty EM. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2788 PLN za euro, 3,9450 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4177 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0809 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,631% w przypadku obligacji 10-letnich.