Odwrót w końcówce sesji

Odwrót w końcówce sesji
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2009-10-22 (12:16)

Rynek od jakiegoś czasu wysyłał sygnały ostrzegawcze i wczoraj, po raz pierwszy od dłuższego czasu, końcówka sesji w USA przyniosła silną wyprzedaż. Wolumen w trakcie wyprzedaży znacząco wzrósł, a relacja liczby spółek spadających do rosnących wyniosła około 2:1.

Relacja wolumenu na spółkach spadających do wolumen na spółkach rosnących wypadła jeszcze gorzej - 2,7:1. Dzisiaj istotna będzie skala odbicia po wczorajszym spadku. Naturalnym odbiciem byłby test poziomu 1087-88 na S&P500 (na kontraktach grudniowych 1083-1084). Kolejna nieudana próba przebicia poziomu 1100 punktów oraz odwrócenie momentum wzrostowego będzie w tej chwili sprzyjać pogłębieniu korekty. Celem spadków powinien być poziom 1060 w najbliższej perspektywie. Wyjście powyżej 1095 na indeksie zneutralizuje negatywne sygnały. Reakcje inwestorów na pojawiające się publikacje zysków kwartalnych spółek ,oprócz kilku wyjątków, świadczą o rosnącej chęci do realizacji zysków. Dzisiaj uwaga będzie zwrócona na takie spółki jak McDonald, 3M, AT&T, United Parcel Service, American Express, Merck i Amazon. Są to aktywnie handlowane spółki i reakcja inwestorów na publikowane wyniki może przesądzić o dalszym kierunku na szerokim rynku. Dane makroekonomiczne schodzą ponownie na dalszym plan. Rynek może zwrócić uwagę na tygodniowe dane o bezrobociu, szczególnie jeśli będą gorsze od oczekiwań.

Na rynku walutowym gracze będą zwracali uwagę na zachowanie giełd. Wzrost awersji do ryzyka powinien umocnić dolara amerykańskiego i osłabić złotego. W najbliższych dniach możliwy jest znaczący wzrost zmienności notowań.

EURPLN

Silna wyprzedaż na giełdach amerykańskich pod koniec wczorajszej sesji wpływa negatywnie na sentyment do złotego. W efekcie notowania EURPLN testowały poziom 4,20. Dzisiejsze publikacje danych makroekonomicznych z Polski nie powinny wpłynąć na notowania. Rynek będzie zwracał większą uwagę na protokół z posiedzenia RPP. Najistotniejsze będzie w dalszym ciągu nastawienie inwestorów do ryzyka. Poziom 4,22 pozostaje kluczowym oporem technicznym w krótkim terminie. Wsparciem będzie poziom 4,18.

EURUSD

Eurodolar pozostaje w trendzie wzrostowym mimo korekcyjnego umocnienia dolara pod koniec wczorajszej sesji w USA. Kluczowym wsparciem technicznym będzie strefa 1,4880-1,49. Jej przebicie powinno doprowadzić do głębszej korekty spadkowej. W najbliższym czasie należy zwrócić uwagę jak rynek zachowa się przy ewentualnym kolejnym podejściu pod 1,50. W przypadku jeszcze jednej nieudanej próby przebicia tego poziomu wzrośnie ryzyko gwałtownej realizacji zysków. Dolar będzie wrażliwy na sentyment na rynkach, a w ostatnich dniach nastroje wyraźnie się popsuły. Pogłębienie korekty na giełdach będzie wpływać pozytywnie na notowania dolara.

GBPUSD

Silny trend wzrostowy na funcie wyhamował w pobliżu poziomu 1,66. Skrajne wykupienie rynku będzie sprzyjać zwiększonej zmienności notowań brytyjskiej waluty. Dane o sprzedaży detalicznej opublikowane o 10:30 okazały się gorsze od oczekiwań. Notowania GBPUSD spadały jeszcze przed danymi, a po publikacji spadki przyśpieszyły w kierunku 1,65. Poziom 1,66 powinien działać jako silny opór techniczny w najbliższym czasie. Wsparciem będzie poziom 1,64. Jutro w centrum uwagi będą dane PKB za 3 kwartał z Wielkiej Brytanii. Zmienność notowań powinna nadal utrzymywać się na bardzo wysokim poziomie.

USDJPY

Trend wzrostowy na dolarjenie jest kontynuowany - dzisiaj rynek ustanowił nowy szczyt notowań kilkanaście pipsów poniżej oporu technicznego wynikającego z 38,2% zniesienia fibo (91,71). Dalszy wzrost awersji do ryzyka będzie sprzyjał dolarowi, który funkcjonuje teraz jako waluta "carry". Najbliższym wsparciem technicznym będzie poziom 90,70, czyli połowa zakresu poprzedniej konsolidacji. Ewentualne przyśpieszenie tendencji wzrostowej skutkowałoby testem oporu w strefie 92,80-93 w krótkim czasie.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

"Gołębie" nastroje?

12:00 Raport DM BOŚ z rynku walut
Bilans trudnego początku maja na rynkach finansowych to wzrost szans, co do wrześniowej obniżki stóp procentowych przez FED (prawdopodobieństwo takiego scenariusza powróciło powyżej 70 proc.), po tym jak rynek dostał słabsze dane z rynku pracy, a także rozczarowujące odczyty indeksów ISM wskazujące na hamowanie gospodarki. Pewne obawy mogą budzić wzrosty subindeksów cen płaconych w ISM, co może wskazywać na utrzymującą się presję inflacyjną i ten wątek najpewniej powróci w przyszłym tygodniu, kiedy to rynki dostaną dane o kwietniowej inflacji CPI (15 maja).
Dolar słabszy a Wall Street na plusie po FOMC oraz NFP

Dolar słabszy a Wall Street na plusie po FOMC oraz NFP

11:50 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dolar w minionym tygodniu osłabił się, rentowności amerykańskich obligacji spadły, złoto poruszało się w szerokiej konsolidacji a indeksy z Wall Street zanotowały wzrosty. To obraz rynku po ostatniej decyzji Fed-u oraz danych z rynku pracy. Za nami długi weekend majowy w Polsce. Globalne rynki finansowe „działały” jednak normalnie. Inwestorzy otrzymali kolejną paczkę danych do „przetrawienia” a także decyzję Rezerwy Federalnej oraz konferencję prasową Powell-a.
Decyzja RPP i lawina komentarzy Fed

Decyzja RPP i lawina komentarzy Fed

09:06 Poranny komentarz walutowy XTB
„Suchą nogą” przeszedł złoty przez majówkowy weekend pomimo dość ważnych wydarzeń na rynku globalnym, które będą kształtować notowania na początku maja. Przed nami decyzja RPP oraz gra o to, kiedy Fed obniży stopy procentowe. Choć jesteśmy tuż po majowej decyzji Fed, rynki żyją już kolejnymi posiedzeniami. W maju nie było mowy o obniżce (przypomnijmy, że amerykański bank centralny nadal utrzymuje stopy na wieloletnich maksimach w przedziale 5,25-5,5%), a ograniczenie tempa redukcji bilansu (z 95 do 60 mld USD począwszy od czerwca) było jasno komunikowane już wcześniej.
Dolar zaczyna odbijać...

Dolar zaczyna odbijać...

2024-04-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek i jednocześnie ostatni dzień handlu w kwietniu przynosi odreagowanie dolara na szerokim rynku. Najmocniej tracą Antypody - na AUDUSD mamy realizację zysków po mocnym wzroście z ostatnich dni napędzanym "jastrzębimi" perspektywami wobec RBA. Bezpośrednim pretekstem stały się słabsze dane o sprzedaży detalicznej, która nieoczekiwanie spadła w marcu o 0,4 proc. m/m. Rynek dostał też mieszane indeksy PMI z Chin, choć w tym wypadku bardziej zdają się liczyć oczekiwania, co do działań stymulacyjnych chińskich władz.
Czy to koniec korekty na Wall Street?

Czy to koniec korekty na Wall Street?

2024-04-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowe dane PCE, które są preferowana przez Fed miarą inflacji okazały się lekko wyższe od oczekiwań. Brak dużej negatywnej niespodzianki spowodował, że nastroje na rynkach polepszyły się co było zobrazowane dynamicznymi wzrostami indeksów. Nasdaq Composite zyskał aż 2 proc., SP500 1 proc. a Dow Jones 0,4 proc. Wzrosty były widoczne również w Europie. DAX zamknął dzień z wynikiem 1,4 proc. Na rynku walutowym kurs EUR/USD po spadku do 1,0680 ponownie wrócił powyżej 1,07. Dużo dzieje się na japońskim jenie.
Interwencja na jenie

Interwencja na jenie

2024-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie traciła w piątek po tym, jak rynek uznał, że działania decydentów są mało skuteczne, a przekaz po posiedzeniu Banku Japonii wybrzmiał "gołębio". Ruch ten był kontynuowany w poniedziałek nad ranem - para USDJPY sięgnęła okolic 160,19, po czym doszło do gwałtownego odbicia japońskiej waluty i przed godz. 10:00 byliśmy już poniżej 155,00. Tradycyjnie decydenci nabrali wody w usta, ale ruch ten miał znamiona interwencji. Czy skutecznej, czas pokaże.
Interwencja na jenie?

Interwencja na jenie?

2024-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie da się ukryć, że w ostatnich dniach kwietnia, na początku nowego tygodnia zdecydowanie najciekawszą kwestią jest potężnie umacniający się jen. Ze względu na to, że nie ma do tego żadnych przesłanek, najbardziej prawdopodobnym powodem jest przeprowadzenie interwencji walutowej. Ministerstwo Finansów Japonii nie komentuje jednak tej sprawy, choć brak wcześniejszej słownej interwencji, czyli skala samego ruchu przemawia za rozpoczęciem sztucznego wsparcia jena.
Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

2024-04-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.