Na rynku entuzjazm (euforia?)

Na rynku entuzjazm (euforia?)
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2009-10-15 (11:42)

Wykupiony rynek w silnym trendzie wzrostowym - tak można krótko scharakteryzować sytuację techniczną indeksów. Paradoksalnie im bardziej rosną indeksy tym większa jest presja kupujących, którzy chcą sie dołączyć do trendu.

Moment tzw paniki kupujących jest niemożliwy do przewidzenia, więc należy sie trzymać trwającej tendencji dopóki trwa. Skorelowanie rynków jest obecnie bardzo silnie i widoczne: rosną indeksy, rosną notowania ropy, słabnie dolar, rosną rentowności obligacji. Nieco odmiennie zachowuje się złoto i srebro, gdzie trwa realizacja zysków z ostatnich wzrostów. Podobnie na miedzi nie widać entuzjazmu kupujących, co może wynikać z rosnących zapasów tego surowca. Trwa bardzo silny "short squeeze" na funcie, który zyskuje do wszystkich walut.

Dzisiaj w centrum uwagi będą wyniki Citigroup oraz Goldman Sachs. Istotne będzie czy rynek i tym razem zareaguje entuzjastycznie po publikacji wyników. Najważniejsza będzie końcówka sesji - wczoraj rynek w ostatniej godzinie handlu wyraźnie zyskiwał, co wpłynęło na nastroje w dniu dzisiejszym. Bliskość poziomu 1100 na S&P500 oraz wyjście ponad 10000 na DJIA może w pewnym momencie sprowokować realizację zysków. Momentum sprzyja jednak kontynuacji wzrostów. Tworzenie lokalnych szczytów zazwyczaj zajmuje trochę czasu, a dopóki korekty nie przekraczają 10 punktów na S&P500 popyt będzie starał się zdobyć jak najwięcej terenu. Raporty makroekonomiczne schodzą na plan dalszy i nie powinny wywołać większej reakji.

EURPLN

Silny trend wzrostowy na giełdach wpływa pozytywnie na notowania złotego. Indeks warszawskiej giełdy ustanowił nowy szczyt w tym roku, co dodatkowo wpływa na nastroje na rynku. Umocnienie złotego jest największe w relacji do dolara amerykańskiego. Ze względu na gwałtowne umocnienie funta w relacji do euro, złoty traci do brytyjskiej waluty. EURPLN pozostaje nieco poniżej poziomu 4,20 i brakuje jeszcze potwierdzenia ruchu aprecjacyjnego. Dalsze zachowanie złotego będzie zależeć od reakcji rynków na dzisiejsze wyniki spółek. Najbliższym wsparciem jest 4,18

EURUSD

Brak większej korekty na giełdach wobec dobrych wyników JP Morgana sygnalizuje utrzymujący się wysoki apetyt na ryzyko. Sprzyja to dalszemu osłabieniu dolara, który funkcjonuje jako waluta "carry". Wczorajsze cofnięcie na EURUSD było bardzo słabe, a poziom 1,4843 nie był nawet testowany. To wskazuje na ciągłą przewagę sprzedających amerykańską walutę. Dzisiaj publikowane będą indeksy NY Empire State oraz Filadelfia Fed, ale najistotniejsze będą wyniki spółek finansowych. Najbliższym wsparciem będzie minimum z godziny 14:00 przy 1,4873. Poziom 1,50 powinien przyciągać kupujących ze względu na prawdopodobną dużą liczbę barier opcyjnych.

GBPUSD

Nowe szczyty indeksów amerykańskich oraz generalnie dobra atmosfera na rynkach wspierają notowania funta. Przebicie oporu przy 1,6120 w dniu dzisiejszym jest sygnałem odwrotu krótkich pozycji w funcie. Sprzyja temu dodatkowo ciągła presja na osłabienie dolara. Na EURGBP trwa bardzo gwałtowna korekta ostatnich wzrostów. Jej zakres jest zbliżony do ostatniej korekty z końca września. Strefą najbliższego wsparcia będzie 0,9160-0,92. Można spodziewać się, że silne wahania na EURGBP utrzymają się w najbliższym czasie, co będzie zwiększać zmienność również na parze GBPUSD.

USDJPY

Dolarjen ustabilizował się wąskim zakresie 89-90. Utrzymanie się w dniu wczorajszym wsparcia przy zniesieniu 61,8% fibo (88,93) zwiększa prawdopodobieństwo większego odreagowania wzrostowego. Rosnąca w ostatnich dniach presja na osłabienie dolara będzie ciążyć na notowaniach USDJPY. Odwrócenie ostatnich wzrostów na jenie widoczne jest bardziej na innych parach, szczególnie na GBPJPY. Zakres odreagowania nie jest jeszcze na tyle duży, żeby można było mówić o trwałym odwróceniu trendu, ale niewątpliwie momentum sprzyja obecnie osłabieniu jena. USDJPY może ponownie testować strefę oporu przy 90,00-90,30 w niedługim czasie

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Mieszane dane z Chin

Mieszane dane z Chin

2024-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w piątek nad ranem dane z chińskiej gospodarki wypadły mieszanie - wyższa od oczekiwań była tylko dynamika produkcji przemysłowej (wzrosła w kwietniu o 6,7 proc. r/r), a pozostałe dane, jak sprzedaż detaliczna (2,3 proc. r/r), inwestycje (4,2 proc. r/r), czy też ceny nieruchomości (-3,1 proc. r/r) rozczarowały. Uwagę przykuwa ten ostatni odczyt, który pokazuje, że tamtejszy rynek zaczyna wchodzić w spiralę spadkową, która może być niebezpieczna dla tamtejszej gospodarki (ze względu na ogromne zalewarowanie tego sektora w ostatnich latach).
Wall Street w newralgicznym miejscu

Wall Street w newralgicznym miejscu

2024-05-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł lekkie spadki indeksów z Wall Street po wcześniejszym wyznaczeniu nowych rekordowych poziomów. Kurs głównej pary walutowej po ustanowieniu lokalnego maksimum bliskiego 1,09 korygował się. Rentowności długu USA wzrosły. Wielu przedstawicieli Fed powtórzyło, że Fed będzie musiał uzbroić się w cierpliwość i utrzymać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Dziś kalendarz makro jest zapełniony umiarkowanie. Z Europy poznamy finalny wskaźnik HICP a ze Stanów Zjednoczonych indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board.
Zagadkowe zachowanie się jena?

Zagadkowe zachowanie się jena?

2024-05-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta jest dzisiaj rano najsilniejszą pośród walut G-10 w zestawieniach z dolarem, chociaż opublikowane w nocy wstępne dane nt. PKB w I kwartale w Japonii są negatywnym zaskoczeniem. Gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. k/k i 2 proc. w ujęciu zanualizowanym, głównie za sprawą dalszego spadku dynamiki konsumpcji (o 0,7 proc. k/k), ale i i też wydatków kapitałowych (o 0,8 proc. k/k), czy też eksportu (aż o 5,0 proc. k/k).
Nowe rekordy na Wall Street

Nowe rekordy na Wall Street

2024-05-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacyjny raport z USA, który został zaprezentowany wczoraj, osłabił dolara amerykańskiego oraz spowodował spadek rentowności amerykańskich obligacji i jednoczesny wzrost indeksów giełdowych, zarówno tych z Wall Street jak i Europy. W kwietniu dynamika wzrostu cen lekko spowolniła, choć nadal inflacja znajduje się powyżej celu Rezerwy Federalnej. Tak czy inaczej wzrosły „zakłady” rynku na obniżki stóp procentowych we wrześniu oraz grudniu tego roku.
Koniec wzrostu inflacji w USA?

Koniec wzrostu inflacji w USA?

2024-05-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy w tym roku nie zaskoczyły. Co ważniejsze, nie zaskoczyły odczytami w górę, co jest ważnym sygnałem dla Rezerwy Federalnej, choć jednocześnie niezmieniającym reguł gry. Inflacja w USA w dalszym ciągu pozostaje wysoko i wiele sygnałów wskazuje na to, że może ona dać o sobie jeszcze znać w tym roku. W takim razie, czy Fed powinien w dalszym ciągu szykować się do obniżek, czy wręcz przeciwnie utrzymywać status quo przez dłuższy czas, być może do końca tego roku.
Pozytywny klimat przed ważnymi danymi CPI

Pozytywny klimat przed ważnymi danymi CPI

2024-05-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o kwietniowej inflacji PPI nie wstrząsnęły rynkiem, chociaż teoretycznie w ujęciu miesięcznym dane bazowe były wyższe od oczekiwań - to jednak "zasługa" wyraźniejszej rewizji w dół wcześniejszych odczytów. Tym samym dolar osłabił się, a indeksy na Wall Street poszły w górę. Rynki pomału zaczynają realizować scenariusz w którym dane z USA, jakie napłyną w tym tygodniu nie zaszkodzą oczekiwaniom, co do wrześniowej obniżki stóp przez FED, ...
Dolar słabszy po raporcie PPI

Dolar słabszy po raporcie PPI

2024-05-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street ponownie dominował obóz „kupujących”. Indeksy zamknęły dzień wyżej mimo, że inflacja PPI przekroczyła szacunki rynkowe. W dużej mierze o reakcji zadecydowała rewizja w dół marcowych wyników. Jerome Powell powtórzył, że stopy procentowe pozostaną na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas i należy uzbroić się w cierpliwość, zanim dojdzie do łagodzenia warunków monetarnych. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych początkowo wzrosły po raporcie PPI, ale odwróciły się i zamknęły dzień niżej, co podniosło amerykańskie akcje.
Dolar traci w oczekiwaniu na słabsze dane CPI z USA

Dolar traci w oczekiwaniu na słabsze dane CPI z USA

2024-05-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Kolejny dzień na rynkach globalnych przynosi nam solidną dawkę informacji. Wczoraj w godzinach popołudniowych Powell wygłosił swoje dosyć jastrzębie stanowisko dotyczące polityki monetarnej. Premier Polski, Donald Tusk przypomniał o śledztwie w sprawie szefa NBP, a prezydent Polski Andrzej Duda wyraził swoje wątpliwości związane z sytuacją geopolityczną za granicą na terenie Ukrainy. Z kolei już dzisiaj poznamy nowe dane inflacyjne z USA, które mogą istotnie wpłynąć na rynek forex, w tym na euro oraz złotego.
PPI już o godz. 14:30

PPI już o godz. 14:30

2024-05-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy ranek na rynku FX upływa dość spokojnie. Wczoraj indeksy na Wall Street zakończyły handel lekkimi zniżkami, co pokazuje, że zmienność wzrośnie dopiero po publikacji danych o inflacji PPI i CPI z USA - kluczowa będzie ta druga, którą poznamy o godz. 14:30. Niemniej dzisiejszy odczyt danych producenckich PPI, nie będzie bez znaczenia. Oczekuje się, że w kwietniu PPI lekko wzrosła do 2,2 proc. r/r z 2,1 proc. r/r, a bazowa pozostała na poziomie 2,4 proc. r/r. Rynki zareagują optymistycznie w sytuacji nieco niższego odczytu - giełdy pójdą w górę, a dolar się osłabi. Niemniej kluczowa będzie dopiero reakcja na jutrzejsze dane.
W oczekiwaniu na raporty inflacyjne z USA

W oczekiwaniu na raporty inflacyjne z USA

2024-05-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza oraz jutrzejsza sesja na rynkach finansowych skupiona będzie na odczytach inflacyjnych z USA. Dzisiaj inwestorom zostaną zaprezentowane dane o wzroście cen dóbr i usług w sektorze produkcyjnym, a jutro będą to główne dane CPI. Ich wydźwięk może mieć kluczowe znaczenie dla kreacji sentymentu FED względem stóp procentowych, dlatego możemy spodziewać się, że najbliższe dwie sesją będą na rynkach wywoływały spore skoki zmienności.