Dzień wystąpień

Dzień wystąpień
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2009-10-09 (10:40)

W tym tygodniu przeważają pozytywne nastroje na rynkach akcji. Opublikowane lepsze od oczekiwań dane na temat liczby nowych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA oraz dobry początek sezonu publikacji wyników finansowych spółek wzmaga optymizm wśród inwestorów.

Presja na dalsze osłabianie się waluty amerykańskiej utrzymuje się, jednak w czasie sesji azjatyckiej nastąpiło odreagowanie i umocnienie USD. W Financial Times pojawił się artykuł, z którego wynika, iż kraje azjatyckie poważnie zainterweniowały wczoraj na rynku walutowym w celu spowolnienia spadku wartości dolara amerykańskiego Z kolei w swoim przemówieniu Bernanke skoncentrował się na podkreśleniu faktu, iż Fed będzie zacieśniał swoją politykę monetarną, jak tylko kondycja gospodarki poprawi się w wystarczającym stopniu. Obecnie jednak przez jakiś czas jeszcze stopy procentowe pozostaną na bardzo niskim poziomie. Hoening z Fed podtrzymał dość jastrzębią retorykę, mówiąc ze gospodarka amerykańska ma już najgorsze za sobą.

Zgodnie z oczekiwaniami, zarówno Bank Anglii jak i ECB pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Podczas czwartkowej konferencji Trichet powiedział, że gospodarka strefy euro stabilizuje się, zwracając uwaga na to, iż proces uzdrowienia gospodarki będzie długotrwały. Zdaniem szefa ECB stopy procentowe są jak na razie na odpowiednim poziomie. Z kolei członkowie BoE zamierzają poczekać na listopadowy raport nt. inflacji przez jakąkolwiek zmianą obecnej polityki.

W dniu dzisiejszym w centrum zainteresowania pozostają przemówienia Tricheta oraz Lockhart’a i Kohn’a z Fed. Oprócz tego poznamy dane z kanadyjskiego rynku pracy, wobec czego możemy spodziewać się większej zmienności na parze USDCAD. Ponadto z USA zostaną opublikowane dane na temat bilansu handlowego.

EURPLN

Pomimo wzrostu awersji do ryzyka, presją na dalsze osłabienie złotego utrzymuje się. Fundamentalnym czynnikiem osłabiającym PLN może być sytuacja w regionie (ryzyko dewaluacji łotewskiej waluty). Z technicznego punktu widzenia jesteśmy blisko górnego ograniczenia szerszego zakresu wahań. Kluczowym będzie zachowanie EURPLN w strefie oporu 4,2620-4,2760. Przełamanie tego rejonu powinno doprowadzić do testu okolic 4,30. Wsparcie w postaci 100-okresowej średniej na wykresie 4h znajduje się na poziomie 4,20.

EURUSD

Odreagowanie na dolarze w czasie sesji azjatyckiej doprowadziło kurs EURUSD w okolice 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym. Jak na razie eurodolar znajduje się na wsparciu. Ruch korekcyjny swoim zasięgiem zrównał się w stosunku 1:1 z poprzednią korektą z poziomu 1,4760. To powinno wspierać dalsze wzrostu na eurodolarze. Kurs zbliżył się w okolice szczytu z września tego roku, jednak jak na razie zabrakło siły na test tego poziomu. Z kolei owrót poniżej 1,4680 może doprowadzić do pogłębienia korekty na tej parze. Wsparcie w postaci 50% zniesienia całości październikowego impulsu wzrostowego znajduje się na poziomie 1,4650.

GBPUSD

Parze GBPUSD bardzo pomaga negatywny sentyment do waluty brytyjskiej. Wybicie z zakresu przyniosło silny ruch wzrostowy w rejon powyżej 1,6100, tuz powyżej którego znajdowało się geometryczne wsparcie w postaci zniesienia 38,2% całości fali spadkowej z poziomu 1,6737. Obecnie funtdolar testuje przełamaną górną linię tego zakresu jednak silne wsparcie w rejonie 1,5960 powinno powstrzymać spadki na GBPUSD. Tam przebiega 100-okresowa średnia na wykresie dziennym oraz 61,8% zniesienia fib całości ostatniego impulsu wzrostowego.

USDJPY

Dłuższa konsolidacja blisko wsparcia w okolicy 88,00 przyniosła ruch korekcyjny na USDJPY. Pomocne mogły również okazać się interwencje azjatyckich banków centralnych mające na celu zahamowanie silnej wyprzedaży waluty amerykańskiej, jaką obserwujemy w bieżącym tygodniu. Nie zmienia to jednak sytuacji technicznej na wykresach. Pozostajemy w trendzie spadkowym, poniżej 38,2% zniesienia fib całości fali spadkowej z poziomu 92,57 w okolice 88,00. Najbliższy opór to poziom 89,75.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy to koniec kilkutygodniowych spadków cen ropy naftowej?

Czy to koniec kilkutygodniowych spadków cen ropy naftowej?

13:45 Komentarz poranny TMS Brokers
Środowa sesja na Wall Street przyniosła mieszane wyniki indeksów giełdowych. Podczas gdy Dow Jones zyskał 0,4 proc. Nasdaq Composite stracił 0,2 proc. SP500 zamknął się w okolicy poziomu otwarcia. Rentowności amerykańskich obligacji urosły na długim końcu krzywej dochodowości a dolar był umiarkowanie mocniejszy. Inwestorzy czekają na kolejną porcję danych o inflacji w USA (przyszła środa).
Czy BoE zakomunikuje obniżki w czerwcu?

Czy BoE zakomunikuje obniżki w czerwcu?

13:43 Komentarz walutowy XTB
Przed nami dwie ważne decyzje ze strony banków centralnych. W przypadku Rady Polityki Pieniężnej nie powinno być zaskoczenia i ewentualna dyskusja na temat obniżek stóp procentowych może rozpocząć się po okresie wakacyjnym, kiedy znany już będzie wpływ częściowych podwyżek cen energii. Z kolei w przypadku Banku Anglii może pojawić się więcej głosów za obniżką, co sugerowałoby, że również w przypadku Wielkiej Brytanii możliwe są obniżki jeszcze w czerwcu.
Bank Anglii w centrum uwagi

Bank Anglii w centrum uwagi

13:42 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek rano dolar jeszcze nieco zyskiwał na szerokim rynku, ale był to ruch czysto kosmetyczny. Widać, że do kontynuacji umocnienia amerykańskiej waluty potrzeba będzie nowych argumentów, a te mogą pojawić się (lub wcale nie) dopiero przy okazji publikacji danych CPI z USA w najbliższą środę, 15 maja. Wczoraj mieliśmy niewielką korektę indeksów na Wall Street, ale biorąc pod uwagę skalę ruchu w górę z pierwszych dni maja, jest ona raczej dowodem na to, że rynek jest silny, a apetyt na ryzyko może dalej rozdawać karty (i być może inflacja CPI z USA w przyszłym tygodniu mu w tym aż tak nie przeszkodzi).
Wall Street w konsolidacji. Jutro decyzja NBP oraz BoE

Wall Street w konsolidacji. Jutro decyzja NBP oraz BoE

2024-05-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street we wtorek poruszała się w trybie konsolidacji. Zmienność na indeksach pozostała niewielka po wcześniejszych dynamicznych wzrostach. Z kolei dolar w minimalnym stopniu umocnił się po słowach Neel Kashkariego z Fed, który wspomniał o możliwych podwyżkach stóp procentowych w USA. Rentowności amerykańskich obligacji na „długim końcu krzywej dochodowości” obniżyły się. Złoto straciło wczoraj ok 0,4 proc. Ropa naftowa WTI przeceniana jest w środę rano o ponad 1,5 proc. Riksbank dziś obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych.
Dolar nieco odbija

Dolar nieco odbija

2024-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi próbę odbicia dolara na szerokim rynku, po tym jak w poniedziałek kontynuował on osłabienie z ubiegłego tygodnia. Najsłabszy w zestawieniach jest dzisiaj dolar australijski, chociaż poranny przekaz z RBA był raczej "jastrzębi" - prezeska Bullock przyznała, że podwyżka była brana pod uwagę, ale ostatecznie uznano, że obecny poziom stóp jest odpowiedni. W górę poszły prognozy dla inflacji CPI na ten rok i jednocześnie przyznano, że stopy procentowe mogą nie zostać obniżone wcześniej, niż w połowie 2025 r. Cofnięcie się notowań AUD ma zatem bardziej charakter krótkoterminowej reakcji - tzw. sprzedaży faktów.
Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

2024-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
W dniu dzisiejszym na rynku forex obserwujemy lekkie odreagowanie po odwilży, która nastąpiła po gorszym raporcie z rynku pracy oraz decyzji Fed w zeszłym tygodniu. Wśród czołówki zyskujących walut ponownie znajduje się dolar (USD) oraz euro (EUR). Wczoraj w drugiej części dnia mieliśmy okazję zapoznać się z pierwszymi opiniami przedstawicieli FOMC po kluczowych danych z rynku pracy w zeszłym tygodniu oraz po majowej decyzji Fed.
Wall Street odrabia kwietniowe straty

Wall Street odrabia kwietniowe straty

2024-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja ponownie charakteryzowała się wysokim apetytem na ryzyko, czego odzwierciedleniem były dobre wyniki indeksów z Wall Street oraz europejskich benchmarków. SP500 zanotował najlepszy trzydniowy wzrost od listopada 2023 roku. Rajd był napędzany spekulacjami, że Fed będzie w stanie obniżyć stopy procentowe w tym roku. Obecne nastroje to wciąż pokłosie ubiegłotygodniowych wydarzeń (NFP oraz FOMC) ale również solidnych wyników spółek za I kwartał.

"Gołębie" nastroje?

2024-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Bilans trudnego początku maja na rynkach finansowych to wzrost szans, co do wrześniowej obniżki stóp procentowych przez FED (prawdopodobieństwo takiego scenariusza powróciło powyżej 70 proc.), po tym jak rynek dostał słabsze dane z rynku pracy, a także rozczarowujące odczyty indeksów ISM wskazujące na hamowanie gospodarki. Pewne obawy mogą budzić wzrosty subindeksów cen płaconych w ISM, co może wskazywać na utrzymującą się presję inflacyjną i ten wątek najpewniej powróci w przyszłym tygodniu, kiedy to rynki dostaną dane o kwietniowej inflacji CPI (15 maja).
Dolar słabszy a Wall Street na plusie po FOMC oraz NFP

Dolar słabszy a Wall Street na plusie po FOMC oraz NFP

2024-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dolar w minionym tygodniu osłabił się, rentowności amerykańskich obligacji spadły, złoto poruszało się w szerokiej konsolidacji a indeksy z Wall Street zanotowały wzrosty. To obraz rynku po ostatniej decyzji Fed-u oraz danych z rynku pracy. Za nami długi weekend majowy w Polsce. Globalne rynki finansowe „działały” jednak normalnie. Inwestorzy otrzymali kolejną paczkę danych do „przetrawienia” a także decyzję Rezerwy Federalnej oraz konferencję prasową Powell-a.
Decyzja RPP i lawina komentarzy Fed

Decyzja RPP i lawina komentarzy Fed

2024-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
„Suchą nogą” przeszedł złoty przez majówkowy weekend pomimo dość ważnych wydarzeń na rynku globalnym, które będą kształtować notowania na początku maja. Przed nami decyzja RPP oraz gra o to, kiedy Fed obniży stopy procentowe. Choć jesteśmy tuż po majowej decyzji Fed, rynki żyją już kolejnymi posiedzeniami. W maju nie było mowy o obniżce (przypomnijmy, że amerykański bank centralny nadal utrzymuje stopy na wieloletnich maksimach w przedziale 5,25-5,5%), a ograniczenie tempa redukcji bilansu (z 95 do 60 mld USD począwszy od czerwca) było jasno komunikowane już wcześniej.