Na rynkach nadal obserwujemy skutki obniżki stóp

Na rynkach nadal obserwujemy skutki obniżki stóp
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-09-28 (10:02)

Jedynymi pozytywnymi informacjami wczoraj były dane na temat bezrobocia tygodniowego, dość dobry wynik aukcji 5-latek. Reszta informacji była negatywna, duży spadek sprzedaży nowych domów, kolejny skok ceny ropy.

Inwestorzy na giełdach takimi informacjami się zupełnie nie zrażają, więc nadal kontynuowali zakupy akcji. Pewności siebie dodało im osłabienie jena będące symptomem spadającej awersji do ryzyka. Na rynkach surowców panuje nadal hossa. Mimo, że może wydawać się paradoksalne, że inwestorzy są optymistycznie nastawieni do akcji przy cenach ropy powyżej 80 USD, załamaniu rynku nieruchomości i prognozowanym spowolnieniu gospodarczy to wszystko to układa się w spójną logiczną całość. Wczoraj pisaliśmy o pro-cyklicznej polityce FED, która ma spowodować m.in. inflacyjny wzrost cen nieruchomości i innych aktywów i przywrócić zaufanie do pożyczkodawców (aby nie musieli się obawiać o wartość zabezpieczenia ich pożyczek). Dzisiaj zwrócimy uwagę na jeszcze jeden ważny czynnik jaki działa na rynkach i tłumaczy wzrosty cen surowców, a mianowicie fakt, że obniżka stóp procentowych w USD w wywrze silną presję na spadek dolara (FED już pogodził się z tym), a surowce wyceniane są głównie w USD. Ich cena w USD nominalnie musi wzrosnąć, aby nie stały się one tańsze dla reszty świata (inne waluty aprecjonują do USD). Drugim efektem obniżki stóp jest presją na rozluźnienie polityki w krajach, których waluty są powiązane z USD i które zaostrzają politykę monetarną w celu spowolnienia ich zbyt rozpędzonych gospodarek. Te kraje to akurat te same, które są dużymi konsumentami surowców – m.in. Chiny. Jeśli kraje te nie rozluźnią polityki to będzie wyraźna presja na aprecjację ich walut do USD (co zwiększa ich siłę nabywczą a zatem popyt na surowce), jeśli rozluźnią to gospodarka przyśpieszy (popyt na surowce wzrośnie jeszcze bardziej). Metale szlachetne rosną z tych samych powodów, dochodzą jeszcze obawy o inflację, do której polityka FED zapewne doprowadzi.

EURPLN

Konsolidacja EURPLN trwa. Decyzja RPP nie zmieniła sytuacji słabość i raczej nie dała powodu by oczekiwać, że słabość punktu widzenia polityki monetarnej coś się zmieni do publikacji następnych danych makro i projekcji inflacji. Rynki zagraniczne nadal powinny sprzyjać złotemu jednak sentyment w naszym regionie jest nienajlepszy. Jednym z powodów może być pewien niepokój związany z projektem budżetu, który zmarnuje kolejny rok dobrej koniunktury oraz możliwością znacznego wzrostu wydatków po realizacji obietnic wyborczych (choć jak pokazuje doświadczenie realizacja tych obietnic nie powinna nam grozić). Sądzimy, że nieco gorszy sentyment do złotego może zwiastować pogorszenie nastrojów na rynkach zagranicznych, nadal nie widzimy jednak na razie sygnałów, które to potwierdzają, więc rekomendujemy powstrzymać się na razie od transakcji

EURUSD

Kolejne dane makro popchnęły kurs EURUSD wyżej w okolice szczytów i znowu ta słabość dolara została wykorzystana do realizacji zysków. Widać także wyraźnie, że dolar jest sprzedawany na lekkich odbiciach i wzrosty EURUSD raczej zniechęcają do dalszych zakupów blisko szczytów. Taka sytuacja sugeruje, że potencjał korekcyjny jest spory (ponad figurę) szczególnie, jeśli przebite zostanie 1,4120. W krótkim terminie jedna dolar będzie nadal pod presją i oczekujemy, że dzisiejsze dane makro znowu popchną rynek wyżej. Uważamy jednak, że kolejny raz będzie to dobry moment na otwarcie krótkich pozycji, szczególnie na teście maksimów osiągniętych po publikacji danych makro, jeśli nie będą one powyżej 1,42 (tzn. jeśli nie nastąpi techniczne wybicie powyżej linii trendu po szczytach)

GBPUSD

Pozytywny sentyment do funta wywołany serią lepszych danych z Wielkiej Brytanii utrzymał się przez cały dzien. Dodatkowo dane z gospodarki amerykańskiej na temat sprzedaży nowych domów zgodnie z oczekiwaniami analityków były słabsze. Jesteśmy coraz bliżej maksimum z 24 września, które prawdopodobnie będzie testowane. Zgodnie z tym co pisaliśmy wczoraj poziom 2,0000 wydaje nam się dobrym do wznawiania długich pozycji w GBPUSD. Istnieje jednak ryzyko spadku GBPUSD nawet w okolice 2,0150 wyznaczone przez 38,2% zniesienia fib całości ostatniego impulsu wzrostowego z poziomu 1,9880, jako że nad GBP ciążą wciąż kłopoty Northern Rock i fakt, że NR pożyczył już 8mlf funtów od BoE. Dziś zostanie opublikowany indeks zaufania konsumentów Gik. Oczekuje się, że dane będą słabsze. Naszym zdaniem wszelkie ruchy korekcyjne w dalszym ciągu będą dobrą okazją do zakupów GBP, na co wskazuje obecna sytuacja techniczna..

USDJPY

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami wejście USDJPY w silną strefę oporu wyznaczona przez rejon 115,60-116,00 przyczyniło się do ruchu korekcyjnego i powrotu w okolice 115,00, które wyznacza ważny geometryczny poziom. W dalszym ciągu utrzymujemy się w 200-punktowym zakresie wahań. Istnieję ryzyko powrotu w okolice dolnej granicy zakresu, jednak opublikowana dziś seria danych makro nie sprzyja umacnianiu się jena. Giełda japońska spadała, na skutek słabszych perspektyw dla gospodarki japońskiej. Stopa bezrobocia wzrosła w sierpniu do poziomu 3,8%. Inflacja CPI spadła o 0,2%, podczas gdy inflacja bazowa zanotowała spadek o 0,1%. Wobec słabych danych jedynie indeks PMI z sektora wytwórczego wzrósł we wrześniu do poziomu 49,8pkt, jednak w dalszym ciagu utrzymujemy się poniżej bariery 50pkt.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

12:01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

11:59 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.
Ulga, ale na jak długo?

Ulga, ale na jak długo?

2024-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Z dużej chmury mały deszcz? W piątek na rynku czuć było wyraźny strach wobec zapowiadanego ataku odwetowego na Izrael ze strony Iranu. Choć do ataku doszło, sytuacja nie wygląda dramatycznie. Rynki odetchnęły, jednak ryzyka geopolityczne będą dawać o sobie znać. Sytuacja na Bliskim Wschodzie nigdy nie była spokojna, ale od 7 października kiedy Hamas nieoczekiwanie zaatakował izraelskich obywateli napięcie jest znacznie większe.