Dziś dane o produkcji przemysłowej z Polski

Dziś dane o produkcji przemysłowej z Polski
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2009-09-17 (09:58)

Wczoraj popołudniu złoty umacniał się, a kurs EUR/PLN zniżkował do poziomu 4,1200. Dzisiejsze notowania rozpoczynają się kontynuacją umocnienia i dalszą zniżką wartości euro względem złotego, pod poziom 4,1000.

Również w notowaniach USD/PLN wczoraj po południu i dziś na otwarciu miały miejsce znaczące spadki – kurs zszedł poniżej wsparcia 2,8000, w okolice 2,7800. W obecnym momencie, najbliższymi barierami dla spadków EUR/PLN oraz USD/PLN są poziomy odpowiednio: 4,0700 i 2,7300.

Wraz ze złotym umacniają się pozostałe waluty regionu. Aprecjacja ta ma miejsce pod wpływem dobrych nastrojów na giełdach oraz wzrostu eurodolara do poziomu najwyższego od roku. Jakkolwiek złoty reaguje głównie na wydarzenia na rynku zagranicznym, wparciem dla polskiej waluty dziś rano mogła być również wypowiedź ministra finansów L. Koteckiego, zdaniem którego deficyt fiskalny w Polsce powinien spaść do poziomu 3% PKB do 2012 roku, o ile krajowa gospodarka będzie znajdowała się na ścieżce zrównoważonego wzrostu. Odnośnie prognoz wzrostu gospodarczego natomiast wypowiedział się członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. A. Sławiński. Według jego oczekiwań, krajowy PKB w przyszłym roku może wzrosnąć o 2%.

Dziś z kraju napłyną dane o produkcji przemysłowej w sierpniu. Na rynku oczekuje się wzrostu produkcji w minionym miesiącu o 0,4% w porównaniu z sierpniem 2008 r. Po raz kolejny wynik ten stanowiłby znaczące wyróżnienie na tle regionu. Odczyty dynamiki produkcji przemysłowej z Węgier oraz Czech wciąż bowiem wskazują na znaczne spadki – według ostatnich (lipcowych) danych wyniosły one odpowiednio: 19,4% r/r oraz 18,2% r/r. Dziś również opublikowany zostanie wskaźnik inflacji producentów za sierpień – według prognoz powinien on wynieść 2,7% r/r.

Kurs EUR/USD kontynuuje wzrosty. Wczoraj zdołał pokonać on dość istotny opór 1,4720 (szczyt dynamicznej, grudniowej korekty wzrostowej) i znalazł się na najwyższym poziomie od września 2008 r. Kurs tej pary walutowej pozostaje barometrem nastrojów rynkowych i wzrasta dzięki dalszej poprawie klimatu inwestycyjnego na świecie. Wczoraj na rynkową atmosferę pozytywnie wpłynął lepszy od prognoz odczyt danych z USA na temat produkcji przemysłowej w sierpniu. Dzisiaj uwaga światowych inwestorów skupi się na publikacji danych ze Stanów Zjednoczonych na temat liczby rozpoczętych budów domów oraz liczby wydanych pozwoleń na budowy domów (poznamy je o godz. 14.30). Reakcję rynku może również wywołać przedstawiany o godz. 16.00 indeks Fed Filadelfia.

Po przebiciu oporu 1,4720, przed kursem EUR/USD otworzyła się szansa na wzrost w kierunku psychologicznej bariery 1,5000. Należy jednak zwrócić uwagę, że notowania tej pary walutowej są już dość znacznie wykupione (14-okresowy oscylator RSI na wykresie dziennym przebywa w obszarze wykupienia i znajduje się na najwyższym poziomie od grudnia 2008 r.), co może oznaczać, iż przed ewentualną zwyżką do 1,5000, czeka nas nieco dłuższy przystanek. Dzisiaj o godz. 9.30 za euro płacono ok. 1,4740 USD.

Warto zauważyć, że w ślad za wzrostem kursu EUR/USD nie podażą para GBP/USD. Wynika to ze słabości notowań funta względem głównych walut. Dzisiaj z Wielkiej Brytanii napłyną dane na temat sprzedaży detalicznej w sierpniu. Wartość funta tradycyjnie już powinna dość silnie zareagować na publikację tego wskaźnika. Jeśli dane te okażą się lepsze od prognoz, sytuacja w notowań brytyjskiej waluty powinna ulec poprawie, a kurs GBP/USD zyska potencjał do wzrostów w kierunku szczytów z tego miesiąca, tj. 1,6750 (dzisiaj o godz. 9.30 kształtował się on na poziomie 1,6540). Odczyt wspomnianego wskaźnika będzie miał miejsce o godz. 10.30.

Źródło: Joanna Pluta, Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.