Dynamiczne osłabienie złotego na początku sesji

Dynamiczne osłabienie złotego na początku sesji
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2009-09-14 (10:58)

Początek pierwszej sesji w tygodniu przyniósł silne osłabienie złotego – kurs EUR/PLN zwyżkował na otwarciu do poziomu 4,2400, a USD/PLN wzrósł w powyżej 2,9200. Po tak dynamicznych ruchach euro i dolar oddały po około 3 grosze, w notowaniach złotego jednak wciąż utrzymuje się presja deprecjacyjna.

Naruszenie poziomu 4,2200, stanowiącego górne ograniczenie kanału wahań, w jakim kurs EUR/PLN przebywał od początku sierpnia, wskazuje na dużą rynkową siłę sprzedających polską walutę i może sugerować dalsze osłabienie PLN. Trudno ocenić, co stoi za tym silnym porannym ruchem – na rynek bowiem w ostatnim czasie nie napłynęły żadne na tyle niepokojące informacje, by zwiększyć zmienność do obserwowanego poziomu – fakt ten potęguje ryzyko ponownej próby przebicia poziomu 4,2200 w najbliższym czasie.

Złoty osłabił się pomimo kolejnych uspokajających komentarzy agencji ratingowych, napływających na rynek. Według ostatniego komunikatu agencji Standard&Poor’s, sytuacja polskiego budżetu jakkolwiek jest słaba, wygląda jednak raczej niegroźnie i łagodnie, z perspektywą ograniczenia deficytu o 2 punkty proc. w 2011 roku. Ponadto, ostatnia pesymistyczna ocena krajowego sektora bankowego, nie wpływa na rating Polski.

Z drugiej strony na rynek napływają również niepokojące doniesienia z pozostałych gospodarek regionu. Według Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD) ewentualna dewaluacja rubla nie zdoła rozwiązać problemów w rosyjskiej gospodarce, które prawdopodobnie będą utrzymywać się jeszcze przez najbliższych kilka lat. Sterowane obniżenie wartości rubla miałaby na celu wsparcie rodzimego eksportu surowców poprzez podniesienie jego konkurencyjności cenowej. Zdaniem EBRD jednak Rosja powinna dążyć w kierunku gospodarczego uniezależnienia się od eksportu ropy naftowej i pozostałych surowców i wspierać rozwój innych gałęzi przemysłowych – dewaluacja nie jest tu zatem rozwiązaniem.

Informacje te nie były jednak najprawdopodobniej bezpośrednią przyczyną osłabienia złotego. Pewnym wsparciem dla polskiej waluty może okazać się dzisiejsza rewizja prognoz Komisji Europejskiej, dotyczących PKB w największych gospodarkach UE, w tym w Polsce. Oczekuje się, że Komisja podniesie swoje prognozy odnoście krajowej gospodarki – publikacja raportu będzie miała miejsce dziś o 11.45.

Początek nowego tygodnia przyniósł wzrost awersji do ryzyka na światowych rynkach. Jego przejawem są m.in. dość silne spadki na azjatyckich parkietach oraz przecena walut państw wschodzących. Mimo to wciąż nie padły sygnały, które jednoznacznie świadczyłyby o tym, że dzisiejsze zachowanie notowań ryzykowniejszych aktywów, jest zapowiedzią ich większej korekty spadkowej.

W trakcie dzisiejszej sesji azjatyckiej nastrojom rynkowym z pewnością nie sprzyjały doniesienia o możliwym dalszym wzroście stopy bezrobocia w Australii, czy też o nieoczekiwanej zniżce sprzedaży detalicznej w Nowej Zelandii. Ponadto pewną nerwowość wśród inwestorów mogły wprowadzić protekcjonistyczne działania prowadzone przez USA i Chiny w handlu pomiędzy tymi państwami. Po tym jak Stany Zjednoczone wprowadziły cło na chińskie opony, drugi z krajów zapowiedział podjęcie kroków, zmniejszających atrakcyjność cenową amerykańskich samochodów oraz eksportowanego z USA drobiu. Protekcjonistyczne działania największych państw mogą osłabiać tempo wychodzenia światowej gospodarki z kryzysu.

W trakcie dzisiejszej sesji azjatyckiej kurs EUR/USD odnotował zniżkę do poziomu 1,4510. O godz. 9.40 kształtował się już jednak na poziomie 1,4550. Wobec spadkowego otwarcia na giełdach w Europie, odrobienie części wcześniejszej zniżki przez kurs tej pary walutowej należy uznać za przejaw siły jej wzrostowego trendu. Jeśli na światowych giełdach spadki nie będą dominować zbyt długo, wartość euro względem dolara prawdopodobnie powróci w okolice zeszłotygodniowych szczytów.
Z przedstawianych dzisiaj danych, wpływ na kurs EUR/USD mogą mieć jedynie doniesienia ze strefy euro na temat produkcji przemysłowej w lipcu, które napłyną na rynek o godz. 11.00.

Źródło: Joanna Pluta, Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

07:32 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.