Dynamiczne osłabienie złotego na początku sesji

Dynamiczne osłabienie złotego na początku sesji
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2009-09-14 (10:58)

Początek pierwszej sesji w tygodniu przyniósł silne osłabienie złotego – kurs EUR/PLN zwyżkował na otwarciu do poziomu 4,2400, a USD/PLN wzrósł w powyżej 2,9200. Po tak dynamicznych ruchach euro i dolar oddały po około 3 grosze, w notowaniach złotego jednak wciąż utrzymuje się presja deprecjacyjna.

Naruszenie poziomu 4,2200, stanowiącego górne ograniczenie kanału wahań, w jakim kurs EUR/PLN przebywał od początku sierpnia, wskazuje na dużą rynkową siłę sprzedających polską walutę i może sugerować dalsze osłabienie PLN. Trudno ocenić, co stoi za tym silnym porannym ruchem – na rynek bowiem w ostatnim czasie nie napłynęły żadne na tyle niepokojące informacje, by zwiększyć zmienność do obserwowanego poziomu – fakt ten potęguje ryzyko ponownej próby przebicia poziomu 4,2200 w najbliższym czasie.

Złoty osłabił się pomimo kolejnych uspokajających komentarzy agencji ratingowych, napływających na rynek. Według ostatniego komunikatu agencji Standard&Poor’s, sytuacja polskiego budżetu jakkolwiek jest słaba, wygląda jednak raczej niegroźnie i łagodnie, z perspektywą ograniczenia deficytu o 2 punkty proc. w 2011 roku. Ponadto, ostatnia pesymistyczna ocena krajowego sektora bankowego, nie wpływa na rating Polski.

Z drugiej strony na rynek napływają również niepokojące doniesienia z pozostałych gospodarek regionu. Według Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD) ewentualna dewaluacja rubla nie zdoła rozwiązać problemów w rosyjskiej gospodarce, które prawdopodobnie będą utrzymywać się jeszcze przez najbliższych kilka lat. Sterowane obniżenie wartości rubla miałaby na celu wsparcie rodzimego eksportu surowców poprzez podniesienie jego konkurencyjności cenowej. Zdaniem EBRD jednak Rosja powinna dążyć w kierunku gospodarczego uniezależnienia się od eksportu ropy naftowej i pozostałych surowców i wspierać rozwój innych gałęzi przemysłowych – dewaluacja nie jest tu zatem rozwiązaniem.

Informacje te nie były jednak najprawdopodobniej bezpośrednią przyczyną osłabienia złotego. Pewnym wsparciem dla polskiej waluty może okazać się dzisiejsza rewizja prognoz Komisji Europejskiej, dotyczących PKB w największych gospodarkach UE, w tym w Polsce. Oczekuje się, że Komisja podniesie swoje prognozy odnoście krajowej gospodarki – publikacja raportu będzie miała miejsce dziś o 11.45.

Początek nowego tygodnia przyniósł wzrost awersji do ryzyka na światowych rynkach. Jego przejawem są m.in. dość silne spadki na azjatyckich parkietach oraz przecena walut państw wschodzących. Mimo to wciąż nie padły sygnały, które jednoznacznie świadczyłyby o tym, że dzisiejsze zachowanie notowań ryzykowniejszych aktywów, jest zapowiedzią ich większej korekty spadkowej.

W trakcie dzisiejszej sesji azjatyckiej nastrojom rynkowym z pewnością nie sprzyjały doniesienia o możliwym dalszym wzroście stopy bezrobocia w Australii, czy też o nieoczekiwanej zniżce sprzedaży detalicznej w Nowej Zelandii. Ponadto pewną nerwowość wśród inwestorów mogły wprowadzić protekcjonistyczne działania prowadzone przez USA i Chiny w handlu pomiędzy tymi państwami. Po tym jak Stany Zjednoczone wprowadziły cło na chińskie opony, drugi z krajów zapowiedział podjęcie kroków, zmniejszających atrakcyjność cenową amerykańskich samochodów oraz eksportowanego z USA drobiu. Protekcjonistyczne działania największych państw mogą osłabiać tempo wychodzenia światowej gospodarki z kryzysu.

W trakcie dzisiejszej sesji azjatyckiej kurs EUR/USD odnotował zniżkę do poziomu 1,4510. O godz. 9.40 kształtował się już jednak na poziomie 1,4550. Wobec spadkowego otwarcia na giełdach w Europie, odrobienie części wcześniejszej zniżki przez kurs tej pary walutowej należy uznać za przejaw siły jej wzrostowego trendu. Jeśli na światowych giełdach spadki nie będą dominować zbyt długo, wartość euro względem dolara prawdopodobnie powróci w okolice zeszłotygodniowych szczytów.
Z przedstawianych dzisiaj danych, wpływ na kurs EUR/USD mogą mieć jedynie doniesienia ze strefy euro na temat produkcji przemysłowej w lipcu, które napłyną na rynek o godz. 11.00.

Źródło: Joanna Pluta, Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.