Słaba końcówka wczorajszej sesji

Słaba końcówka wczorajszej sesji
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2007-09-25 (09:24)

WIG20 po otwarciu na poziomie 3780 pkt poruszał się w wąskim przedziale wahań 3750 – 3783 pkt. Dopiero po godzinie 16:00 na skutek spadku indeksów amerykańskich, WIG20 wybił się z dziennej konsolidacji zamykając się na 3712 pkt i tracąc 1,66%.

Traciło 17 z 20 głównych spółek warszawskiego parkietu. Najwięcej spadły notowania Polimexms 4,67%, BRE 4,56% oraz Cersanit i Pekao ponad 3%. Zyskał Polnord 5,88% oraz PBG 1,08% i KGHM 0,72%.

Większość europejskich parkietów zakończyła dzień z minimalnymi zmianami, około 0,10% w jedną bądź drugą stronę.

Sesja amerykańska rozpoczęła się od wzrostów, jednakże po około dwóch godzinach notowań indeksy zaczęły gwałtownie tracić. Ostatecznie Dow Jones zamknął się ze stratą 0,40% a S&P 500 0,50%.

Dzisiejszy dzień rozpoczął się również niską zmiennością na parkietach Pacyfiku. Nikkei 225 zyskał 0,60%, Australia All Ord 0,40%, natomiast chiński Hang Seng stracił 0,10%.

WIG20 znajduje się obecnie w połowie 100-tu punktowej luki hossy z środy 19 września. Jeżeli przełamie rejon 3700 pkt, kolejnym wsparciem jest 3650 pkt ograniczenie poprzedniej konsolidacji. Z góry z kolei pierwszy opór znajduje się 3830 pkt, kolejny to już 3900 pkt znajdujący się praktycznie przy historycznym szczycie 3922 pkt.

Dane które należy mieć na uwadze to podawana o godzinie 16:00 sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym, gdzie prognozuje się spadek z 5,75 mln do 5,49 mln. Będą one na pewno bacznie obserwowane przez inwestorów w związku z ostatnim kryzysem na rynku kredytów hipotecznych jak i nieruchomości. Jeżeli okażą się one słabsze od prognoz, amerykańskie indeksy powinny znacznie stracić, gdyż obecne wzrosty są w pewnym sensie sztuczne, spowodowane obniżką stóp procentowych. Przy takim scenariuszu jutrzejsze otwarcie mogłoby przynieść spadek WIG20 w rejon 3650 pkt. W dniu dzisiejszym poziom 3700 pkt powinien zostać wybroniony i możliwe są małe wzrosty.

Oprócz tego o godzinie 10:00 poznamy dane z Polski o stopie bezrobocia w sierpniu oraz sprzedaży detalicznej w sierpniu w porównaniu z rokiem poprzednim. Przewidywany jest spadek bezrobocia z 12,2% do 12%. Prognoza mówi o spadku sprzedaży z 17,1% do 16,6%.

Z innych danych z zagranicy podany zostanie o 10:00 indeks nastrojów w niemieckim biznesie (IFO) we wrześniu, przewidywany spadek z 105,8 do 105 pkt.

Źródło: Tomasz Madej, TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kontynuacja odbicia dolara

Kontynuacja odbicia dolara

2025-03-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta kontynuuje w piątek odbicie, jakie widoczne było w czwartek. W narracji rynków wysuwa się data 2 kwietnia, kiedy to USA mają wprowadzić tzw. cła wzajemne wobec swoich partnerów handlowych, co generuje coraz większą niepewność odnośnie prognoz globalnego wzrostu gospodarczego. Widać to też po rynkach akcji - zwyżki nie pociągnęła Wall Street, a giełdy w Azji, czy Europie spadają. Przyszły tydzień będzie w zasadzie ostatnim przed wprowadzeniem ceł Trumpa, co może podbijać nerwowość i tzw. risk-off.
Taryfy rządzą rynkiem

Taryfy rządzą rynkiem

2025-03-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Temat taryf celnych jest wiodący dla rynków i to prawdopodobnie nie zmieni się w najbliższej przyszłości. Przynajmniej do 2 kwietnia, kiedy to wygasa zwolnienie z opłat na wybrane produkty z Kanady oraz Meksyku i kiedy mają zostać ogłoszone nowe wzajemne taryfy na partnerów handlowych USA. Należy pamiętać, że cła mogą mieć dwa całkowicie przeciwstawne cele. Mogą być stosowane jako narzędzie negocjacyjne lub jako instrument długoterminowej polityki przemysłowej.
Czy Fed zmieni swoje nastawienie?

Czy Fed zmieni swoje nastawienie?

2025-03-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed najprawdopodobniej powstrzyma się od jakichkolwiek działań na dzisiejszym posiedzeniu, co będzie oznaczać, że główna stopa procentowa w USA wciąż będzie mieścić się w przedziale 4,25-4,5 proc. Pomimo rosnących obaw gospodarczych, inflacja wciąż utrzymuje się powyżej założonego celu. Rynek cały czas zastanawia się w jaki sposób Rezerwa Federalna rozwiąże ten problem.
BoJ utrzymuje stopy zgodnie z oczekiwaniami

BoJ utrzymuje stopy zgodnie z oczekiwaniami

2025-03-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Bank Japonii (BoJ) utrzymał podstawową stopę procentową na poziomie 0,5%, najwyższym od 16 lat po ostatniej podwyżce w styczniu. Bank komunikuje, że kolejne takie decyzje są możliwe co 6 miesięcy, w zależności od sytuacji ekonomicznej. Komunikat BoJ podkreśla niepewność gospodarczą, zwłaszcza w kontekście globalnej polityki handlowej, która wydaje się być przysłowiowym oczkiem w głowie bankierów BoJ.
Ważny tydzień dla banków centralnych

Ważny tydzień dla banków centralnych

2025-03-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zacznie się w środę od decyzji Banku Japonii, a skończy w czwartek na posiedzeniu Banku Anglii - kluczowe dwa dni w tym tygodniu dotkną jednak też FED, PBOC, Riksbank i SNB - będzie się, zatem działo. Niemniej ruchy na stopach są spodziewane tylko w przypadku chińskiego PBOC i szwajcarskiego SNB. O ile w pierwszym przypadku to bardziej plotki, to o tyle Szwajcarzy powinni "planowo" zejść ze stopami procentowymi do poziomu 0,25 proc.
W oczekiwaniu na FED

W oczekiwaniu na FED

2025-03-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Amerykańskie rynki finansowe znajdują się w trudnej sytuacji, ponieważ inwestorzy nie mogą liczyć na wsparcie ani ze strony administracji Donalda Trumpa, ani Rezerwy Federalnej. Prezydent jasno zadeklarował, że nie będzie interweniował w celu stabilizacji giełdy, nawet jeśli jego agresywna polityka celna doprowadzi do recesji. Z kolei Jerome Powell, przewodniczący Fed, priorytetowo traktuje walkę z inflacją, co praktycznie wyklucza możliwość szybkiego luzowania polityki monetarnej.
Kluczowy FED i Ukraina?

Kluczowy FED i Ukraina?

2025-03-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian w poziomach złotego - EURPLN oscyluje wokół 4,18, a USDPLN 3,84. Uwagę zwraca brak reakcji polskiej waluty na pozytywne zachowanie rynków akcji w USA i w Chinach, ale i też z drugiej strony EURUSD jest notowany płasko wokół 1,0880. To pokazuje, że rynek walut zaczyna koncentrować się już na zaplanowanych na ten tydzień posiedzeniach banków centralnych, z czego kluczowy będzie FED w środę.
Coraz niższe stopy w Szwajcarii

Coraz niższe stopy w Szwajcarii

2025-03-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Powiedzieć, że banki centralne zeszły na drugi plan rynkowej uwagi to jak nic nie powiedzieć. Także w tym tygodniu uwagę inwestorów zdominują wydarzenia polityczne, przede wszystkim oczekiwana na jutro rozmowa Trumpa z Putinem. Tym niemniej przed nami kilka ciekawych decyzji banków centralnych. Zacznijmy od decyzji Fed, którą poznamy w środę o 19:00 naszego czasu. Pozornie wydaje się, że tematu nie ma, bo oczekiwania są jednomyślne i stopy pozostaną w przedziale 4,25-4,5%.
Fed ma wiele dylematów

Fed ma wiele dylematów

2025-03-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed najprawdopodobniej powstrzyma się od jakichkolwiek działań na posiedzeniu, które zaplanowane jest na przyszły tydzień co będzie oznaczać, że główna stopa procentowa w USA wciąż będzie mieścić się w przedziale 4,25-4,5 proc. Pomimo rosnących obaw gospodarczych, inflacja wciąż utrzymuje się powyżej założonego celu. Rynek wciąż zastanawia się w jaki sposób Rezerwa Federalna rozwiąże ten problem. Rynek kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że nie powinno dojść do zmiany parametrów polityki monetarnej na marcowym spotkaniu FOMC.
Mieszane wskazania dla dolara

Mieszane wskazania dla dolara

2025-03-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynek FX wydaje się zastanawiać, co zrobić dalej - w piątek rano dolar wypada mieszanie na szerokim rynku. To pokazuje, że niższe odczyty inflacji CPI i PPI za luty, jakie poznaliśmy w tym tygodniu, zderzają się z obawami, co do dalszej eskalacji wojny celnej Trumpa i jej krótkoterminowego wpływu na inflację. Niemniej rynkowe oczekiwania, co do trzech cięć stóp przez FED w tym roku począwszy od czerwca, wyglądają na coraz bardziej solidne.