Dolar nadal w defensywie

Dolar nadal w defensywie
Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Data dodania: 2007-09-24 (16:48)

Dzisiejsza sesja nie przyniosła większych zmian na rynku walutowym. Kurs EUR/USD utrzymywał się na rekordowym poziomie, wahając się w wąskim zakresie 1,4085-1,4130. Działo się tak mimo, że ze strefy euro nadeszły nienajlepsze informacje. Zamówienia w przemyśle spadły tam w lipcu o 4% m/m. Oczekiwano spadku o 3%, w czerwcu wzrosły one po korekcie o 4,5% m/m.

Ponadto premier Francji ogłosił, że sytuacja finansów publicznych w jego kraju jest krytyczna. Deficyt budżetowy wyniósł tam pod koniec 2006 roku 1,15 mld euro. Zdaniem szefa francuskiego rządu, dla uzdrowienia tego stanu rzeczy, niezbędna jest gruntowna reforma finansów publicznych, gdyż od dłuższego czasu nie były one zbyt dobrze prowadzone. Kłopoty tamtejszej gospodarki pogłębiane są przez mocne euro, które powoduje zmniejszenie przychodów eksporterów. Wciąż pojawiają się liczne naciski ze strony francuskich polityków, by ECB obniżył stopy procentowe, co przyczyniłoby się do spadku wartości europejskiej waluty. Jednak szef tej instytucji J. C. Trichet opiera się im, odnajdując główne przyczyny problemów francuskiej gospodarki w złym administrowaniu finansami publicznymi. Wieści niesprzyjające silnemu euro równoważone są przez wciąż złą atmosferę panującą wokół amerykańskiego dolara, przez co kurs EUR/USD utrzymuje się stale w pobliżu rekordowych poziomów. Wydaje się jednak, że w najbliższym czasie powinna przyjść jego korekta. Impulsem do takiego ruchu mogą być jutrzejsze dane z amerykańskiego sektora nieruchomości. Jeśli sprzedaż domów na rynku wtórnym w sierpniu okaże się wyższa od oczekiwań, dolar powinien nieco odrobić straty względem euro. Jeżeli jednak ponownie rozczaruje inwestorów trend wzrostowy kursu eurodolara może być kontynuowany do poziomu 1,42 USD, gdyż nieco bardziej prawdopodobne staną się wtedy kolejne obniżki stóp w USA. Po ewentualnym osiągnięciu tej wartości w najbliższych dniach powinien on powrócić w okolice 1,40. Obecnie za euro płaci 1,4090 USD, w kolejnych godzinach oczekujemy wahań kursu EUR/USD w zakresie 1,4080-1,4130.

Z Polski poznaliśmy dzisiaj dane dotyczące inflacji bazowej netto. Wyniosła ona w sierpniu 1,2% r/r, przy oczekiwaniach 1,6% i wartości z lipca 1,5% r/r. Jest to kolejny argument do pozostawienia w naszym kraju stóp procentowych bez zmian. Nad tą kwestią RPP będzie dyskutować już od jutra. Inwestorzy oczekują pozostawienia kosztu pieniądza na bieżącym poziomie, ewentualna podwyżka według nich jest możliwa w listopadzie. Naszym zdaniem jednak do końca roku poziom stóp się nie zmieni. Dane o inflacji nie wpłynęły w znaczący sposób na kurs złotego. Wahał się on w dość wąskim zakresie, osłabiając się nieco w godzinach popołudniowych. Obecnie za dolara płaci się 2,6690 zł, natomiast za euro 3,7620 zł.

Źródło: Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy Fed zmieni swoje nastawienie?

Czy Fed zmieni swoje nastawienie?

2025-03-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed najprawdopodobniej powstrzyma się od jakichkolwiek działań na dzisiejszym posiedzeniu, co będzie oznaczać, że główna stopa procentowa w USA wciąż będzie mieścić się w przedziale 4,25-4,5 proc. Pomimo rosnących obaw gospodarczych, inflacja wciąż utrzymuje się powyżej założonego celu. Rynek cały czas zastanawia się w jaki sposób Rezerwa Federalna rozwiąże ten problem.
BoJ utrzymuje stopy zgodnie z oczekiwaniami

BoJ utrzymuje stopy zgodnie z oczekiwaniami

2025-03-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Bank Japonii (BoJ) utrzymał podstawową stopę procentową na poziomie 0,5%, najwyższym od 16 lat po ostatniej podwyżce w styczniu. Bank komunikuje, że kolejne takie decyzje są możliwe co 6 miesięcy, w zależności od sytuacji ekonomicznej. Komunikat BoJ podkreśla niepewność gospodarczą, zwłaszcza w kontekście globalnej polityki handlowej, która wydaje się być przysłowiowym oczkiem w głowie bankierów BoJ.
Ważny tydzień dla banków centralnych

Ważny tydzień dla banków centralnych

2025-03-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zacznie się w środę od decyzji Banku Japonii, a skończy w czwartek na posiedzeniu Banku Anglii - kluczowe dwa dni w tym tygodniu dotkną jednak też FED, PBOC, Riksbank i SNB - będzie się, zatem działo. Niemniej ruchy na stopach są spodziewane tylko w przypadku chińskiego PBOC i szwajcarskiego SNB. O ile w pierwszym przypadku to bardziej plotki, to o tyle Szwajcarzy powinni "planowo" zejść ze stopami procentowymi do poziomu 0,25 proc.
W oczekiwaniu na FED

W oczekiwaniu na FED

2025-03-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Amerykańskie rynki finansowe znajdują się w trudnej sytuacji, ponieważ inwestorzy nie mogą liczyć na wsparcie ani ze strony administracji Donalda Trumpa, ani Rezerwy Federalnej. Prezydent jasno zadeklarował, że nie będzie interweniował w celu stabilizacji giełdy, nawet jeśli jego agresywna polityka celna doprowadzi do recesji. Z kolei Jerome Powell, przewodniczący Fed, priorytetowo traktuje walkę z inflacją, co praktycznie wyklucza możliwość szybkiego luzowania polityki monetarnej.
Kluczowy FED i Ukraina?

Kluczowy FED i Ukraina?

2025-03-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian w poziomach złotego - EURPLN oscyluje wokół 4,18, a USDPLN 3,84. Uwagę zwraca brak reakcji polskiej waluty na pozytywne zachowanie rynków akcji w USA i w Chinach, ale i też z drugiej strony EURUSD jest notowany płasko wokół 1,0880. To pokazuje, że rynek walut zaczyna koncentrować się już na zaplanowanych na ten tydzień posiedzeniach banków centralnych, z czego kluczowy będzie FED w środę.
Coraz niższe stopy w Szwajcarii

Coraz niższe stopy w Szwajcarii

2025-03-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Powiedzieć, że banki centralne zeszły na drugi plan rynkowej uwagi to jak nic nie powiedzieć. Także w tym tygodniu uwagę inwestorów zdominują wydarzenia polityczne, przede wszystkim oczekiwana na jutro rozmowa Trumpa z Putinem. Tym niemniej przed nami kilka ciekawych decyzji banków centralnych. Zacznijmy od decyzji Fed, którą poznamy w środę o 19:00 naszego czasu. Pozornie wydaje się, że tematu nie ma, bo oczekiwania są jednomyślne i stopy pozostaną w przedziale 4,25-4,5%.
Fed ma wiele dylematów

Fed ma wiele dylematów

2025-03-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed najprawdopodobniej powstrzyma się od jakichkolwiek działań na posiedzeniu, które zaplanowane jest na przyszły tydzień co będzie oznaczać, że główna stopa procentowa w USA wciąż będzie mieścić się w przedziale 4,25-4,5 proc. Pomimo rosnących obaw gospodarczych, inflacja wciąż utrzymuje się powyżej założonego celu. Rynek wciąż zastanawia się w jaki sposób Rezerwa Federalna rozwiąże ten problem. Rynek kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że nie powinno dojść do zmiany parametrów polityki monetarnej na marcowym spotkaniu FOMC.
Mieszane wskazania dla dolara

Mieszane wskazania dla dolara

2025-03-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynek FX wydaje się zastanawiać, co zrobić dalej - w piątek rano dolar wypada mieszanie na szerokim rynku. To pokazuje, że niższe odczyty inflacji CPI i PPI za luty, jakie poznaliśmy w tym tygodniu, zderzają się z obawami, co do dalszej eskalacji wojny celnej Trumpa i jej krótkoterminowego wpływu na inflację. Niemniej rynkowe oczekiwania, co do trzech cięć stóp przez FED w tym roku począwszy od czerwca, wyglądają na coraz bardziej solidne.
Trump straszy, Glapiński wciąż mocnym “jastrzębiem”

Trump straszy, Glapiński wciąż mocnym “jastrzębiem”

2025-03-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trump kieruje kolejną groźbą w kierunku Europy. Kolejne dane z USA (PPI) nie poprawiły w żaden sposób nastrojów na Wall Street co dało wyraźną przecenę głównych indeksów giełdowych. Dolar zdołał nieznacznie zyskać w stosunku do euro. Złoty nieznacznie zyskał po “jastrzębiej” konferencji prasowej Adama Glapińskiego.
Czwartek przyniósł nowe niepewności w sprawie taryf celnych. Prezydent Trumpa zagroził nałożeniem 200 proc. Cła na europejskie wino, szampana oraz inne napoje alkoholowe.
Rynkowe byki wracają do łask?

Rynkowe byki wracają do łask?

2025-03-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek ostatniej w tym tygodniu sesji na rynkach międzynarodowych przebiega w pozytywnych nastrojach. Z jednej strony obserwujemy silne wzrosty akcji chińskich, gdzie rynek spodziewa się w najbliższym czasie szerokich programów stymulacyjnych gospodarkę. Z drugiej mamy optymistyczną rezolucję w sprawie ustawy wydatkowej, która mogłaby doprowadzić do zamknięcia rządu USA. Co dzisiaj steruje rynkami?