Poranne odreagowanie w notowaniach walut regionu

Poranne odreagowanie w notowaniach walut regionu
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2009-07-16 (09:46)

Wczorajsza sesja przyniosła kontynuację rozpoczętego we wtorek umocnienia złotego. Notowania EUR/PLN zniżkowały do poziomu 3,2750, schodząc tym samym w pobliże kwietniowych minimów. Kurs dolara z kolei spadł w okolice 3,0250, czyli do poziomów nie obserwowanych od stycznia bieżącego roku.

Dzisiejsze notowania zaczynają się od lekkiego odreagowania – EUR/PLN podejmuje próbę powrotu ponad poziom 4,3000, a USD/PLN zwyżkuje w okolice 3,0600. Jednak po tak silnym i zdecydowanym ruchu spadkowym, jaki mogliśmy obserwować w ciągu dwóch ostatnich dni, lekkie wzrosty są naturalną reakcją rynku i wynikiem realizacji zysku przez niektórych inwestorów.

Podobne odreagowanie widoczne jest w notowaniach pozostałych walut naszego regionu, które na początku tygodnia również zyskały na wartości. Warto jednak zaznaczyć, iż złoty umocnił się najsilniej – od poniedziałku kurs EUR/PLN zniżkował o 3,2%, podczas gdy notowania EUR/HUF oraz EUR/CZK spadły odpowiednio o: 2,3% i 0,9%. Mniejsze umocnienie korony może być wynikiem słabych danych makro, jakie od początku tygodnia napłynęły z Czech. Względem polskiej gospodarki natomiast inwestorzy posiadają duże zaufanie i to nie tylko w krótkim terminie, czego wyrazem jest silne umocnienie krajowej waluty, ale także w dłuższym horyzoncie czasowym, na co wskazywać może wczorajszy popyt na 5-letnie obligacje rządowe. Przekroczył on ponad trzykrotnie nominalną wartość oferowanych papierów dłużnych.

Pomimo dzisiejszego porannego odreagowania, nastroje na globalnym rynku finansowym powinny w dalszym ciągu sprzyjać umocnieniu walut regionu. Dziś rano z największej gospodarki wschodzącej – Chin napłynęły dane, dotyczące dynamiki PKB za drugi kwartał – okazały się one nieco lepsze od oczekiwań na poziomie 7,8% r/r, wzrost gospodarczy wyniósł bowiem 7,9% r/r. Bardziej istotna niż sam odczyt jest tu jednak struktura wzrostu PKB, wskazująca, iż za ostatnią zwyżką stoi głównie wzrost inwestycji, a w następnej kolejności konsumpcja wewnętrzna, zaskakuje natomiast ujemna wartość dynamiki eksportu netto. Potwierdza to fakt, iż Chiny w obliczu kryzysu i spadku popytu globalnego, skutecznie zmieniają swój model polityki gospodarczej, w którym przez ostatnie 30 lat głównym czynnikiem determinującym PKB był właśnie eksport.

Podczas wczorajszej sesji amerykańskiej kurs EUR/USD kontynuował wzrosty obserwowane w trakcie notowań w Europie. Zwyżkę kursu tej pary walutowej zdołał powstrzymać dopiero istotny opór 1,4130. W pobliżu tej wartości usytuowane jest górne ograniczenie formacji trójkąta symetrycznego, widocznej na wykresie dziennym eurodolara. Przebicie tej bariery byłoby bardzo silnym sygnałem do dalszego wzrostu. Pierwsze próby pokonania tego oporu okazały się nieskuteczne, co zaowocowało odreagowaniem w okolice 1,4060. Jeśli nastroje na rynkach nie ulegną silniejszemu pogorszeniu, w najbliższym czasie będziemy prawdopodobnie obserwować kolejne podejście kursu EUR/USD w pobliże wspomnianego ograniczenia.

Kurs EUR/USD zwyżkował wczoraj w ślad za światowymi giełdami. Dobrą atmosferę na rynkach wsparły lepsze od oczekiwań odczyty danych z USA na temat produkcji przemysłowej w czerwcu oraz indeksu Empire State Manufacturing. Dzisiaj nie można wykluczyć realizacji zysków po ostatniej zwyżce na parkietach. O tym, czy okaże się ona głęboka zadecydować mogą wyniki za II kw. amerykańskiego banku JP Morgan Chase, które zostaną przedstawione przed dzisiejszą sesją w USA. Będą one prawdopodobnie decydować dzisiaj o nastrojach inwestycyjnych na świecie. Znacznie mniejszy wpływ na rynkową atmosferę powinny mieć dane ze Stanów Zjednoczonych o napływie kapitałów do tego kraju oraz o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Wyniki banku JP Morgan to kolejne dane, które powinny przybliżyć światowe rynki do rozstrzygnięcia. Większość napływających w ostatnich dniach informacji, wskazuje na rozstrzygnięcie pozytywne. Jeśli w trend ten wpiszą się również wyniki wspomnianego podmiotu, możliwy stanie się atak światowych indeksów giełdowych na czerwcowe szczyty, a perspektywa większej korekty spadkowej zdecydowanie się oddali. Taki scenariusz przemawiałby za dalszym wzrostem kursu EUR/USD.

Źródło: Joanna Pluta, Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Decyzja RPP i lawina komentarzy Fed

Decyzja RPP i lawina komentarzy Fed

09:06 Poranny komentarz walutowy XTB
„Suchą nogą” przeszedł złoty przez majówkowy weekend pomimo dość ważnych wydarzeń na rynku globalnym, które będą kształtować notowania na początku maja. Przed nami decyzja RPP oraz gra o to, kiedy Fed obniży stopy procentowe. Choć jesteśmy tuż po majowej decyzji Fed, rynki żyją już kolejnymi posiedzeniami. W maju nie było mowy o obniżce (przypomnijmy, że amerykański bank centralny nadal utrzymuje stopy na wieloletnich maksimach w przedziale 5,25-5,5%), a ograniczenie tempa redukcji bilansu (z 95 do 60 mld USD począwszy od czerwca) było jasno komunikowane już wcześniej.
Dolar zaczyna odbijać...

Dolar zaczyna odbijać...

2024-04-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek i jednocześnie ostatni dzień handlu w kwietniu przynosi odreagowanie dolara na szerokim rynku. Najmocniej tracą Antypody - na AUDUSD mamy realizację zysków po mocnym wzroście z ostatnich dni napędzanym "jastrzębimi" perspektywami wobec RBA. Bezpośrednim pretekstem stały się słabsze dane o sprzedaży detalicznej, która nieoczekiwanie spadła w marcu o 0,4 proc. m/m. Rynek dostał też mieszane indeksy PMI z Chin, choć w tym wypadku bardziej zdają się liczyć oczekiwania, co do działań stymulacyjnych chińskich władz.
Czy to koniec korekty na Wall Street?

Czy to koniec korekty na Wall Street?

2024-04-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowe dane PCE, które są preferowana przez Fed miarą inflacji okazały się lekko wyższe od oczekiwań. Brak dużej negatywnej niespodzianki spowodował, że nastroje na rynkach polepszyły się co było zobrazowane dynamicznymi wzrostami indeksów. Nasdaq Composite zyskał aż 2 proc., SP500 1 proc. a Dow Jones 0,4 proc. Wzrosty były widoczne również w Europie. DAX zamknął dzień z wynikiem 1,4 proc. Na rynku walutowym kurs EUR/USD po spadku do 1,0680 ponownie wrócił powyżej 1,07. Dużo dzieje się na japońskim jenie.
Interwencja na jenie

Interwencja na jenie

2024-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie traciła w piątek po tym, jak rynek uznał, że działania decydentów są mało skuteczne, a przekaz po posiedzeniu Banku Japonii wybrzmiał "gołębio". Ruch ten był kontynuowany w poniedziałek nad ranem - para USDJPY sięgnęła okolic 160,19, po czym doszło do gwałtownego odbicia japońskiej waluty i przed godz. 10:00 byliśmy już poniżej 155,00. Tradycyjnie decydenci nabrali wody w usta, ale ruch ten miał znamiona interwencji. Czy skutecznej, czas pokaże.
Interwencja na jenie?

Interwencja na jenie?

2024-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie da się ukryć, że w ostatnich dniach kwietnia, na początku nowego tygodnia zdecydowanie najciekawszą kwestią jest potężnie umacniający się jen. Ze względu na to, że nie ma do tego żadnych przesłanek, najbardziej prawdopodobnym powodem jest przeprowadzenie interwencji walutowej. Ministerstwo Finansów Japonii nie komentuje jednak tej sprawy, choć brak wcześniejszej słownej interwencji, czyli skala samego ruchu przemawia za rozpoczęciem sztucznego wsparcia jena.
Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

2024-04-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.