Na horyzoncie sezon wyników kwartalnych

Na horyzoncie sezon wyników kwartalnych
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2009-07-10 (12:49)

Brak większych wahań oraz niski wolumen handlu to powtarzający się obraz rynku giełdowego w ostatnich tygodniach. Niska aktywność w trakcie korekty spadkowej to teoretycznie pozytywny sygnał dla byków. Z drugiej strony indeksy nie odbijają się znacząco po kolejnych, słabych co prawda, ale impulsach spadkowych.

Brakuje katalizatora do większego ruchu. Być może pojawi się w przyszłym tygodniu, gdy na rynek napłyną kolejne raporty kwartalne ze spółek. Wyniki będa publikować spółki finansowe (Goldman Sachs, JP Morgan, Bank of America oraz Citigroup) oraz "ważące" spółki z indeksów (Johnson&Johnson, Intel, IBM, General Electric). Sentyment może więc być dość zmienny w nadchodzących dniach, w zależności od wyników i prognoz przyszłych zysków. Dzisiaj rynki są pod lekką presją sprzedających, ale istotna będzie przede wszystkim końcówka sejsji. Wszystko wskazuje na to, że korekta spadkowa może w pewnym momencie nabrać tempa. Zanegowaniem sygnałów sprzedaży będzie powrót S&P500 powyżej 900 punktów.

Na walutach wahania w ostatnich dniach mają coraz większą amplitudę, co świadczy o rosnącej nerwowości. Systematycznie umacnia się jen i pogarsza się sentyment do rynków wschodzących (co jednak nie wpływa istotnie na notowania złotego). Dolar zyskuje do większości walut, ale ciągle w ramach ostatnich zakresów (za wyjątkiem USDJPY). Dzisiaj w centrum uwagi będą dane o bilansie handlowym oraz indeks nastroju Uniwersytetu Michigan. Dane będą miały krótkoterminowy wpływ na notowania.

EURPLN

Złoty zachowuje się stosunkowo stabilnie, mimo pogorszenia sentymentu do rynków wschodzących. Reakcja wzrostowa na EURPLN po wczorajszym spadku do poziomu 4,34 jest niewielka. Najbliższym oporem będzie poziom 4,40. Negatywną informacją dla złotego są zabiegi rządu mające na celu zasilenie budżetu tegorocznym zyskiem NBP (wynikającym z różnic kursowych). Premier Tusk zwrócił się do prezydenta z prośbą o wsparcie w tych działaniach. W najnowszym raporcie Banku Handlowego analitycy ocenili tego typu zabiegi jako możlwie "samospełniającą się przepowiednię" - rząd w ten sposób daje sygnał inwestorom, że liczy na osłabienie złotego. Raport Banku Handlowego jest istotny, chociażby ze względu na to, że bank ten tradycyjnie obsługuje dużych inwestorów zagranicznych na polskim rynku kapitałowym.

EURUSD

Wczorajszy test poziomu 1,4050 na eurodolarze kolejny raz potwierdził brak trendu na tej parze. Euro osłabiło się po publikacjach z niemieckiej prasy wskazujących na to, że MFW rozmawia z 10 krajami z Europy Wchodniej w sprawie funduszy pomocowych. Na bardziej nerwowe nastroje na rynkach wskazuje ostatnie zachowanie jena, który systematycznie się umacnia do większości walut. Dzisiejsze dane o bilansie handlu zagranicznego z USA mogą wpłynąć na notowania w ciągu dnia, ale nie powinny mieć rozstrzygającego wpływu na kierunek w dalszej perspektywie. Trend boczny może jeszcze trochę potrwać, ale warto niedługo rozważyć otwarcie strategii stelaża na opcjach walutowych.

GBPUSD

Wczorajsza reakcja po komunikacie Banku Anglii pokazała, że rynek był nastawiony w "złą" stronę na funcie. Dlatego być może po rynku krążyły plotki, że Bank może zwiększyć program skupu aktywów. Tymczasem program został pozostawiony na niezmienionym poziomie, co rynek zinterpretował jako sygnał, że w kolejnych miesiącach mogą być podejmowane decyzje o zakończeniu programu i o strategii wycofania stymulacji. W efekcie GBPUSD przetestował opór wynikający z 50% zniesienia fibo ostatniej fali spadkowej. Oceniamy, że jest mało prawdopodobne by Bank Anglii rozważał wycofanie stymualcji w perspektywie kolejnych miesięcy. Kondycja gospodarki brytyjskiej jest zbyt niepewna by to było możliwe. Celem Banku jest prawdopodobnie uspokojenie inwestorów, stabilizacja rynkowych stóp procentowych oraz notowań funta.

USDJPY

Dolarjen ustabilizował się w dość wąskim zakresie po silnej fali wyprzedaży z środy. Wczorajsza reakcja wzrostowa zatrzymała się 20 pipsów poniżej oporu wynikającego z 38,2% zniesienia fibo. Biorąc pod uwagę stosunkowo stabilne zachowanie indeksów giełdowych, duży popyt na jeny może wydawać się trochę dziwny. Kupno jena może służyć jako zabezpieczenie przed spadkami na giełdach. Jest to tańszy sposób niż stosowanie dość drogich opcji put. W krótkim terminie możliwa jest kolejna próba podejścia pod przebite wsparcie w strefie 93,50-94. W średnim terminie trend na USDJPY jest spadkowy.

Źródło: Wojciech Smoleński, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.